
Meziroční inflace se tentokrát posunula za hranici 11 procent a dosáhla tak nejvyšší hodnoty za posledních zhruba 24 let. Lidé si připlácejí v podstatě téměř za vše, nicméně největší podíl na meziroční inflaci nesou rychle rostoucí náklady na bydlení. Prudce se zvyšují účty za elektřinu, plyn, teplo, rostou i náklady vlastnického bydlení s tím, jak reflektují ceny bytů a stavebních materiálů. Jen bydlení samo o sobě stojí za více než třetinou aktuální inflace.
Významný podíl na inflaci však má i stále dražší doprava, konkrétně zdražující pohonné hmoty i nedostatkové osobní automobily. Pozadu nezůstávají ani potraviny, za které jsme si v únoru připláceli v průměru už téměř sedm procent. Vedle toho skokově rostou na českém trhu i ceny oblečení a obuvi, zdražují návštěvy restaurací…
I když inflace „trhá“ rekordy, nejspíše ještě neřekla své poslední slovo. Ostatně každý vidí, jak se každým dnem zvyšují ceny pohonných hmot, které březnovou inflaci dotlačí až k dvanácti procentům. Takto silný růst cen samozřejmě nebudou moci v letošním roce reflektovat mzdy, a proto je třeba počítat s ještě rychlejším poklesem kupní síly obyvatel, který se posléze propíše i do tržeb obchodníků, spotřeby i hrubého domácího produktu (HDP).
Únorová inflace překonala prognózu České národní banky (ČNB) o 1,4 procentního bodu (lednová jen o 0,5, pozn. aut.), takže centrální banka na svém březnovém zasedání nejspíš opět zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Za vcelku pravděpodobné se zdá navýšení o 50 základních bodů na pět procent.
Autor je hlavní ekonom banky Creditas
(Redakčně upraveno)