Na rodiny s dětmi tvrdě dopadá zdražování. Nejvíce připlácejí za jídlo

Průzkum
V koronavirové pandemii se měsíční výdaje zvýšily čtvrtině českých domácností s jedním a dvěma dětmi a téměř polovině rodin se třemi a více dětmi. Snížení výdajů zaznamenalo naopak kolem 11 procent domácností s dětmi. Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK pro společnost KRUK Česká a Slovenská republika. Nejvíce se rodinám s dětmi zvýšily výdaje na jídlo.
Zvyšování cen výrazně dopadá na rozpočet rodin s dětmi. Ilustrační foto: Pixabay.com

Rodiny s dětmi musely například také investovat do technického vybavení pro on-line výuku, samozřejmě úměrně tomu, zdali mají jedno, dvě nebo více dětí. Tyto náklady rostly u více než 60 procent domácností s dětmi – stejně jako výdaje za připojení k internetu, s jejichž zvýšením se musela vypořádat více než třetina rodin.

„Není velkým překvapením, že největší nárůst výdajů rodin s dětmi během koronavirové pandemie souvisel s uzavřením škol a nařízenými karanténami u jednotlivých tříd. Rodiče pak museli dětem doma zajistit nejen stravu, ale také vybavení nezbytné pro distanční výuku. Rodinám s jedním a dvěma dětmi se také často zvýšily náklady na hlídání dětí, když museli rodiče do práce,“ řekla Jaroslava Palendalová, generální ředitelka společnosti KRUK.

Nižší výdaje na kroužky

Na druhou stranu koronavirová pandemie přinesla u 80 procent rodin s dětmi snížení výdajů na koníčky a kroužky, a více než polovina domácností ušetřila také za dopravu. Polovina rodin se třemi a více dětmi zaznamenala snížení nákladů na ubytování svých dětí na koleji nebo v podnájmu.

PSALI JSME:
Výchova a výživa dítěte stojí rodiče průměrně 1,6 milionu korun

„Během pandemie trávily děti více času doma, což se odrazilo ve snížení výdajů rodičů nejen na dětské oblečení, ale také na kapesné. Náš průzkum ale také ukázal, že přibližně pětina rodin nezapomínala ani na zábavu a sportovní aktivity pro své děti, takže se jim tento typ výdajů naopak zvýšil,“ konstatovala Palendalová.

Nárůst výdajů na děti ve spojitosti s pandemií uvádějí podle agentury STEM/MARK pro KRUK nejčastěji domácnosti s nižšími příjmy a také rodiny, kde je jeden z členů na rodičovské.

Další zdražování kvůli válce

S vyššími cenami musejí rodiny počítat rovněž v letošním roce. Původně odhadovanou inflaci navíc s velkou pravděpodobností ještě zvýší ruská vojenská agrese na Ukrajině.

PSALI JSME:
V Česku se teď roztočí „válečná inflace“

Meziroční inflace v lednu podle údajů Českého statistického úřadu stoupla na 9,9 procenta. Meziroční růst spotřebitelských cen tak byl nejvyšší od července 1998. Česká národní banka (ČNB) v únorové makroekonomické prognóze předpokládala letošní průměrnou inflaci 8,5 procenta. Příští rok by pak inflace měla podle odhadu centrální banky klesnout na 2,3 procenta.

Jenže podle guvernéra centrální banky Jiřího Rusnoka právě válečný konflikt na Ukrajině inflaci zvýší. Růst by měla především kvůli vyšším cenám plynu a ropy. Podle Rusnokova vyjádření pro Český rozhlas Plus se pravděpodobně oddaluje návrat inflace k dvouprocentnímu cíli, i tak by se ke dvěma procentům měla v příštím roce dostat.

„Celé první pololetí bude zvýšená inflace. V březnu a dubnu to může být i přes deset procent. Bohužel ale de facto válka na východní Ukrajině může okolnosti změnit. Obávám se, že to změní okolnosti spíše inflačním směrem a návrat k normálu se tak může oddálit. Dříve nebo později, spíše až později v příštím roce, bychom se měli vracet k dvouprocentnímu inflačnímu cíli,“ uvedl Rusnok.

PSALI JSME:
Inflace v lednu skoro 10 %, ale senzace se nekoná

Zavřít reklamu ×
  1. Mít děti není v tomto státě IN už od roku 1989…..Vláda podporuje vše jen ne bydlení pro mladé,zkrácené pracovní příležitosti atd. Mladých je mě líto.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB