Česká inflace na 24 letém maximu

Názor
Už v lednu česká inflace překvapila svojí razancí, když se dostala až na samou hranici deseti procent. Prudký růst cen ovšem pokračoval i v únoru, kdy ceny meziměsíčně vzrostly o 1,3 procenta, a to především „zásluhou“ stále vyšších nákladů na bydlení – zejména energií. 
Největší podíl na meziroční inflaci nesou rychle rostoucí náklady na bydlení. Prudce se zvyšují účty za elektřinu, plyn, teplo, rostou i náklady vlastnického bydlení. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Meziroční inflace se tentokrát posunula za hranici 11 procent a dosáhla tak nejvyšší hodnoty za posledních zhruba 24 let. Lidé si připlácejí v podstatě téměř za vše, nicméně největší podíl na meziroční inflaci nesou rychle rostoucí náklady na bydlení. Prudce se zvyšují účty za elektřinu, plyn, teplo, rostou i náklady vlastnického bydlení s tím, jak reflektují ceny bytů a stavebních materiálů. Jen bydlení samo o sobě stojí za více než třetinou aktuální inflace.

Významný podíl na inflaci však má i stále dražší doprava, konkrétně zdražující pohonné hmoty i nedostatkové osobní automobily. Pozadu nezůstávají ani potraviny, za které jsme si v únoru připláceli v průměru už téměř sedm procent. Vedle toho skokově rostou na českém trhu i ceny oblečení a obuvi, zdražují návštěvy restaurací…

PSALI JSME:
Na rodiny s dětmi tvrdě dopadá zdražování. Nejvíce připlácejí za jídlo

I když inflace „trhá“ rekordy, nejspíše ještě neřekla své poslední slovo. Ostatně každý vidí, jak se každým dnem zvyšují ceny pohonných hmot, které březnovou inflaci dotlačí až k dvanácti procentům. Takto silný růst cen samozřejmě nebudou moci v letošním roce reflektovat mzdy, a proto je třeba počítat s ještě rychlejším poklesem kupní síly obyvatel, který se posléze propíše i do tržeb obchodníků, spotřeby i hrubého domácího produktu (HDP).

Únorová inflace překonala prognózu České národní banky (ČNB) o 1,4 procentního bodu (lednová jen o 0,5, pozn. aut.), takže centrální banka na svém březnovém zasedání nejspíš opět zvýší svoji základní úrokovou sazbu. Za vcelku pravděpodobné se zdá navýšení o 50 základních bodů na pět procent.

Autor je hlavní ekonom banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Českou ekonomiku zasáhla pádivá inflace

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.