Česká koruna od začátku ruské invaze posílila jak vůči dolaru, tak i euru a švýcarskému franku

Názor
Ve světě je pouze pět význačnějších měn, které od předvečera ruské invaze na Ukrajinu (tedy od 23. února 2022, pozn. aut.) až do čtvrtečního večera posílily jak vůči dolaru, tak euru. Jen dvě z těchto měn jsou měny evropských zemí: Česká koruna a švýcarský frank.
Česká koruna od začátku ruské invaze posílila jak vůči dolaru, tak i euru a švýcarskému franku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Česká koruna je navíc jedinou evropskou měnou, která od začátku invaze dokázala naráz zpevnit vůči dolaru (viz graf 1 níže), euru (graf 2) i švýcarskému franku (graf 3). A je jednou ze dvou měn ve světě, která něco takového dokázala.

Jde o nedoceněný úspěch české měny, když uvážíme, že Česko před invazí patřilo k zemím vůbec nejvíce závislým na dovozu ruských energií, navíc k zemím geograficky Ukrajině poměrně blízkým.

Jak se jednotlivým měnám dařilo vůči americkému dolaru v období od 23. 2. 2022 do 13. 4. 2023 večerních hodin středoevropského času (zdroj: Bloomberg).

Koruna se v době války na Ukrajině nečekaně stala „bezpečným přístavem“, když svým zpevněním dokonce předčila tradiční „bezpečné přístavy“ typu amerického dolaru, švýcarského franku nebo japonského jenu.

Koruna přitom dále zpevňuje. V pátek ráno středoevropského času vylepšila svůj takřka patnáctiletý rekord vůči euru, když zpevnila na 23,207 koruny za euro, jak plyne z dat Bloombergu.

Jak se jednotlivým měnám dařilo vůči euru v období od 23. 2. 2022 do 13. 4. 2023 večerních hodin středoevropského času (zdroj: Bloomberg).

V celé historii vzájemného obchodování obou měna byla koruna silnější než dnes pouze v pěti obchodních dnech, a to v období od 16. do 22. července 2008.

V nadcházejících měsících trh předpokládá určité, „korektivní“ oslabení koruny, přestože v nejbližších dnech a týdnech může ještě posilovat, a dokonce pokořit svůj absolutní rekord, odpovídající 22,88 za euro.

Jak se jednotlivým měnám dařilo vůči švýcarskému franku v období od 23. 2. 2022 do 13. 4. 2023 večerních hodin středoevropského času (zdroj: Bloomberg).

Ke konci června by měl kurs koruny k euru odpovídat 23,75, jak plyne z konsensu analytiků ale Bloombergu. Koncem letoška by pak euro mělo podle téhož konsensu vyjít na rovných 24 korun. Koncem roku 2025 by kurs měl činit 23,70 a koncem roku 2026 pak 23,60.

Tyto prognózy už jsou ale zatíženy značnou dávkou nejistoty. Každopádně trh v tuto chvíli nečeká pro příští léta žádné výraznější oslabení koruny, takže její současné mimořádné posílení zjevně nepovažuje jen za náhodnou, mimořádnou souhru příznivých okolností.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Koruna má našlápnuto být vůči euru nejsilnější v historii

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace i zadlužení výrazně klesají

Inflace v Česku prudce klesá. Podle čísel Eurostatu z tohoto týdne ji Česko mělo letos v lednu devátou nejnižší v EU (viz graf níže, pozn. aut.). Byla podprůměrná jak v rámci EU, tak i eurozóny. Česko navíc …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Bojíme se nedostatku peněz v důchodu, tvrdí většina Čechů

Průzkum
Jen o něco málo více než třetina obyvatel České republiky, kteří dosud nedosáhli důchodového věku, se neobává nedostatečného finančního zajištění v důchodu. Více než tři pětiny tvrdí, že strach mají. Vyplývá to z výsledku šetření, které redakci FAEI.cz poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).