Česká národní banka razantně snížila úroky, koruna v reakci oslabila

Názor
Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek rozhodla snížit základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 6,25 procenta. Znamená to, že bankovní rada je přesvědčena, že inflace rychle odeznívá a že ani lednové přecenění nebylo v tomto ohledu závažným rizikem. Jeho rozsah budeme znát teprve za týden, kdy statistici zveřejní příslušné údaje.
Bankovní rada ČNB ve čtvrtek rozhodla snížit základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 procenta. Ilustrační foto: ČNB

Koruna v reakci na krok ČNB přesto oslabila, což značí, že podstatná část trhu mínila, že centrální banka se ve čtvrtek uchýlí jen k redukci o 0,25 procentního bodu. Výrazněji než nyní ČNB naposledy základní sazbu snížila v květnu 2020, v důsledku dopadů první vlny covidové pandemie. Česká koruna ve čtvrtek oslabila až nad 25,1 koruny za euro, což je její nejslabší úroveň od května 2022.

Tehdy koruna oslabovala v souvislosti se jmenováním nového guvernéra ČNB Aleše Michla. Oslabování tehdy zarazila tuzemská centrální banka svými intervencemi za silnější korunu. ČNB bude sazby snižovat i dále v letošním roce, nelze vyloučit, že opět v rozsahu půl procentního bodu už hned na příštím zasedání. Na konci letošního roku by základní sazba měla činit 3,75 procenta.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČNB pokračuje ve snižování úrokových sazeb. Hypotéky zlevní, ale dostupnost bydlení se nezlepší

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB