Česká národní banka razantně snížila úroky, koruna v reakci oslabila

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek rozhodla snížit základní úrokovou sazbu o 0,5 procentního bodu na 6,25 procenta. Znamená to, že bankovní rada je přesvědčena, že inflace rychle odeznívá a že ani lednové přecenění nebylo v tomto ohledu závažným rizikem. Jeho rozsah budeme znát teprve za týden, kdy statistici zveřejní příslušné údaje.
Bankovní rada ČNB ve čtvrtek rozhodla snížit základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 procenta. Ilustrační foto: ČNB

Koruna v reakci na krok ČNB přesto oslabila, což značí, že podstatná část trhu mínila, že centrální banka se ve čtvrtek uchýlí jen k redukci o 0,25 procentního bodu. Výrazněji než nyní ČNB naposledy základní sazbu snížila v květnu 2020, v důsledku dopadů první vlny covidové pandemie. Česká koruna ve čtvrtek oslabila až nad 25,1 koruny za euro, což je její nejslabší úroveň od května 2022.

Tehdy koruna oslabovala v souvislosti se jmenováním nového guvernéra ČNB Aleše Michla. Oslabování tehdy zarazila tuzemská centrální banka svými intervencemi za silnější korunu. ČNB bude sazby snižovat i dále v letošním roce, nelze vyloučit, že opět v rozsahu půl procentního bodu už hned na příštím zasedání. Na konci letošního roku by základní sazba měla činit 3,75 procenta.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB