České banky jsou na krizi dobře připraveny

Údaje dnes zveřejněné Českou národní bankou (ČNB) potvrzují, že tuzemské banky jsou stabilní a jsou na krizi dobře připraveny. Disponují velkým kapitálovým polštářem, který jim umožní nejen čelit dopadům krize na jejich klienty, ale také se významně a aktivně podílet na opatřeních, která ekonomiku vyvedou z krize. Uvedla to dnes Česká bankovní asociace (ČBA).
České banky jsou na krizi dobře připraveny. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výsledky zátěžových testů ČNB navíc potvrdily, že banky zůstanou stabilní v základním scénáři testů, který je dokonce nepříznivější, než bylo indikováno v poslední prognóze centrální banky. Stávající kapitálová síla bank také výrazně pomůže bankovnímu systému čelit i nepříznivému scénáři, jenž byl centrální bankou označen jako krajně nepravděpodobný.

„Potvrzuje se, jak je dobře, že se české banky chovaly v posledních dvou dekádách konzervativně a vytvářely systematicky velké kapitálové polštáře. Jsou teď o mnoho silnější a lépe připravené, než byly například v roce 2008, když vypukla minulá velká krize,“ komentuje výsledky letošních zátěžových testů výkonný ředitel ČBA Pavel Štěpánek.

Podle něj přebytek volného kapitálu nad jeho minimální úrovní požadovanou regulátorem umožňuje bankám podpořit ekonomické oživení. „Účast bank v programech COVID, včetně toho, že banky na sebe vzaly značnou část rizika poskytovaných úvěrů, je toho nejlepším dokladem,“ dodává Štěpánek. V dalším kroku budou banky hrát zásadní roli v obnovení investiční aktivity, včetně své účasti na projektech Národního rozvojového fondu. „Žádost fondu o licenci nyní posuzuje ČNB. Předpokládá se, že by mohl zahájit činnost ještě v tomto roce,“ dodává ředitel asociace.

PSALI JSME:
„Český finanční sektor je odolný vůči turbulencím,“ říká Jiří Rusnok

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Již tak dobrá tuzemská vnější pozice se zlepšuje

Tradičně příznivá vnější pozice české ekonomiky se v posledních měsících dále zlepšuje, i když samotná data za listopad v případě běžného účtu lehce zaostala za průměrným tržním očekáváním. Běžný účet české platební …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Investuji do hmotného s výnosem nad inflaci,“ říká úspěšný byznysmen Lubor Svoboda

Rozhovor
Na jednu stranu je dobré mít hotovost, protože ta je „král“, jak se říká, ale na druhou stranu větší peníze na účtu se až příliš rychle znehodnocují. Neotřelý, a přitom konzervativní pohled na investice z pohledu střední třídy přináší v rozhovoru pro FAEI.cz Lubor Svoboda, spoluzakladatel úspěšného nemovitostního fondu Arete, který se zaměřuje na prémiové sklady a logistická centra v Česku a na Slovensku.
Rolovat nahoru