České čerpací stanice nezlevňují a navyšují si zisky

Názor
Cena pohonných hmot v Česku jen velmi mírně klesá. Navzdory tomu, že ropa na světových trzích zlevňuje. Včera se cena ropy Brent nacházela na úrovni 71,90 dolaru za barel. Je tak tedy stále o skoro pět dolarů na barel levnější než počátkem srpna, kdy cena činila 76,30.
Čerpací stanice si evidentně nadále navyšují své marže a zisk. Nahrává jim k tomu prostředí obecně rapidní inflace a mediálních zvěstí o ní. Ilustrační foto: FAEI.cz

Srpnové zlevnění ropy zatím české čerpací stanice nepromítají do svého zlevnění v plné míře. Jen částečně jim v tom brání mírné oslabení koruny vůči dolaru, k němuž během srpna došlo. V příštích sedmi dnech tak pohonné hmoty v ČR zlevní o zhruba deset haléřů na litr.

Benzín se nyní v ČR prodává průměrně za 33,79 koruny za litr, jen o haléř levněji než před týdnem. Nafta nyní vyjde na 31,59 koruny za litr, což představuje čtyřhaléřové zlevnění v porovnání se situací před týdnem.

Čerpací stanice si evidentně nadále navyšují své marže a zisk. Nahrává jim k tomu prostředí obecně rapidní inflace a mediálních zvěstí o ní. Ty používají jako záminku a zdůvodnění svého zdražování, ačkoli ve skutečnosti sami žádné přílišné inflaci nečelí. Právě proto, že ropa zlevňuje.

Ropa zlevňuje vlivem šíření delta mutace covidu především v asijských zemích, jako je Čína či Japonsko, a v obavě z podzimního vleklého šíření nákazy po celém světě.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pumpaři ignorují pokles ceny ropy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pumpaři ignorují pokles ceny ropy

Loňské ztráty nutí čerpací stanice, aby si navyšovaly marže na prodeji pohonných hmot. Příliš se proto nehrnou do konkurenčního boje a záměrně přehlížejí pokles ceny ropy na trzích.

Každé sté pivo na světě pochází z České republiky

Největším výrobcem piva na světě byla v loňském roce společnost Anheuser-Busch InBev z Belgie, pod kterou patří značky Budweiser, Stella Artois či Beck's. Dokonce můžeme říct, že každé čtvrté pivo pocházelo právě z …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB