České domácnosti opět navýšily své úspory

S prázdninovou prodlevou vydala Česká národní banka finanční statistické údaje za červenec. Média převzala především růst zadlužení obyvatelstva, který nebyl nijak závratný, pouhých 8,4 miliardy korun, ale v tichosti minula zajímavější údaj o pokračujícím růstu úspor v korunách i cizích měnách, který s rostoucí inflací překvapivě zrychlil. Češi měli na začátku srpna v bankách uloženo rekordní 3,34 bilionu korun.
Češi měli na začátku srpna v bankách uloženo rekordní 3,34 bilionu korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za červenec lidé svěřili bankám přebytečných 12,4 miliardy korun, zatímco v červnu to bylo sedm miliard a v květnu, kdy inflace poprvé přeskočila 16 procent, dokonce jen tři miliardy. Značným tempem roste přesun úspor na lépe úročené účty.

V červenci se na termínové vklady přesunulo 23 miliard korun, v červnu to bylo 15,8 miliardy a květnu 30,5 miliardy korun. Za celé toto období ubylo na běžných a kontokorentních účtech přes 85 miliard. Přesto na nich lidé stále drží 1,64 bilionu korun. Na začátku letošního roku to však bylo 1,8 bilionu korun.

Zároveň od začátku roku klesá zájem o stavební spoření, jehož reálný výnos dnes nepřesahuje některé zajímavější výnosy spořicích účtů a už vůbec ne ročních termínovaných vkladů. Úspory ve stavebním spoření za prvních sedm měsíců roku poklesly o 21 miliard na 335,5 miliardy korun. Před deseti lety měli Češi ve stavebním spoření uloženo o 85 miliard víc.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Češi poprvé dluží bankám více než dva biliony korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB přinesla mírné překvapení

Čtvrteční smršť zasedání centrálních bank zahájila Bank of England (BoE, anglická centrální banka, pozn. red.), která dle očekávání zvýšila sazby o 50 bazických bodů. Podle nás nepůjde o poslední podobné zvýšení, …

Hypotéky v nejbližší době nezlevní

Zájemci o vlastní bydlení, kteří ho chtějí financovat prostřednictvím hypotéky, si musí na jejich zlevnění ještě počkat. Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek na svém prvním letošním zasedání opět …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.