České domácnosti opět navýšily své úspory

S prázdninovou prodlevou vydala Česká národní banka finanční statistické údaje za červenec. Média převzala především růst zadlužení obyvatelstva, který nebyl nijak závratný, pouhých 8,4 miliardy korun, ale v tichosti minula zajímavější údaj o pokračujícím růstu úspor v korunách i cizích měnách, který s rostoucí inflací překvapivě zrychlil. Češi měli na začátku srpna v bankách uloženo rekordní 3,34 bilionu korun.
Češi měli na začátku srpna v bankách uloženo rekordní 3,34 bilionu korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za červenec lidé svěřili bankám přebytečných 12,4 miliardy korun, zatímco v červnu to bylo sedm miliard a v květnu, kdy inflace poprvé přeskočila 16 procent, dokonce jen tři miliardy. Značným tempem roste přesun úspor na lépe úročené účty.

V červenci se na termínové vklady přesunulo 23 miliard korun, v červnu to bylo 15,8 miliardy a květnu 30,5 miliardy korun. Za celé toto období ubylo na běžných a kontokorentních účtech přes 85 miliard. Přesto na nich lidé stále drží 1,64 bilionu korun. Na začátku letošního roku to však bylo 1,8 bilionu korun.

Zároveň od začátku roku klesá zájem o stavební spoření, jehož reálný výnos dnes nepřesahuje některé zajímavější výnosy spořicích účtů a už vůbec ne ročních termínovaných vkladů. Úspory ve stavebním spoření za prvních sedm měsíců roku poklesly o 21 miliard na 335,5 miliardy korun. Před deseti lety měli Češi ve stavebním spoření uloženo o 85 miliard víc.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Češi poprvé dluží bankám více než dva biliony korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Letošní změny ve financování bydlení

Letos v březnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve snižování základní úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit …

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB