České lázeňství šlape, i přesto lamentuje

Návštěvnost českých lázní stoupá, a to díky zvýšené kvalitě služeb, ale i ceně, jež láká zejména movité návštěvníky hlavně ze západní Evropy i Asie. Podle Svazu léčebných lázní však chybí peníze i personál a hrozí zavíráním provozů. Do Čech se zároveň hrne čínský kapitál i tradiční čínská medicína.
Návštěvnost českých lázní stoupá. Foto: Pixabay

V loňském roce navštívilo lázeňské objekty bezmála 840 tisíc lidí, z toho více než 450 tisíc byli Češi. To je oproti roku 2012 nárůst téměř 20 procent. V prvním kvartálu letošního roku dorazilo do lázní již bezmála 200 tisíc lidí! Ze zahraničních hostů k nám nejčastěji přijíždějí Němci (téměř 200 tisíc v loňském roce) a Rusové (téměř 65 tisíc osob), překvapivě třetí příčku zaujímají Tchajwanci (zhruba 18 tisíc).

Lázeňství se prodražuje, chybí i personál

Trend je jednoznačný – české lázeňství je na výsluní, počet hostů rok od roku stoupá, láká vysokou nejen kvalitou služeb, léčebnými účinky pro naše zdraví, ale i příznivou cenou. A to se ještě letos musel lázeňský sektor poprat s pro ně nepříznivou úhradovou vyhláškou, která jim nepřiklepla sedmiprocentní zvýšení peněz na lázně pro dospělé, i nedostatkem personálu.

Ministerstvo argumentovalo tím, že si lázně dokáží vydělat i jinak, například wellness pobyty. Lázně nedostaly ani slibované peníze na zvýšení mezd pro sestry. Ministerstvo se hájí tím, že úhrady v tomto segmentu v posledních letech rostly nadprůměrným tempem. Náklady na lázeňskou léčebně rehabilitační péči se od roku 2013 více než zdvojnásobily, a to z 1,6 mld. Kč v roce 2013 na 3,3 mld. Kč v roce 2017.

Podle zprávy analytické komise o vývoji příjmů a nákladů na zdravotní služby hrazených z prostředků veřejného zdravotního pojištění byly náklady systému na lázeňskou péči bezmála ve výši 2,29 miliardy korun. A zatímco na dospělé vynaložily v roce 2013 podle zdravotních pojišťoven 950 Kč za každý den v lázních, letos by to mělo být 1092, platba za dítě se navýšila mnohem více. Z původních 950 korun za každý den, by letos měly pojišťovny vynaložit 1488 Kč.

„Bez zahraničních lékařů se nyní české lázně neobejdou,“ uvedl prezident Svazu léčebných lázní ČR Eduard Bláha. Podle něj hrozí uzavírání provozů a vítá tak snahu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha o změny v podmínkách vykonání zkoušky pro lékaře ze zemí mimo Evropskou unii.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Tanec a hudba: Medicína, která lidem vrací radost do života

Rozhovor
Od malička rád bavil lidi. Využil taneční průpravu a s pomocí gerontologů, lékařů a odborníků na péči a aktivizaci seniorů i zdravotně postižených vytvořil metodu EXDASE. Dnes díky ní pomáhá lidem seniorům, lidem s demencí, ale i vozíčkářům. Za svoji metodu, která lidem vrací radost do života dostal Petr Veleta letos Cenu za mimořádný přínos v oboru gerontologie.
Rolovat nahoru