České lázeňství šlape, i přesto lamentuje

Návštěvnost českých lázní stoupá, a to díky zvýšené kvalitě služeb, ale i ceně, jež láká zejména movité návštěvníky hlavně ze západní Evropy i Asie. Podle Svazu léčebných lázní však chybí peníze i personál a hrozí zavíráním provozů. Do Čech se zároveň hrne čínský kapitál i tradiční čínská medicína.
Návštěvnost českých lázní stoupá. Foto: Pixabay

V loňském roce navštívilo lázeňské objekty bezmála 840 tisíc lidí, z toho více než 450 tisíc byli Češi. To je oproti roku 2012 nárůst téměř 20 procent. V prvním kvartálu letošního roku dorazilo do lázní již bezmála 200 tisíc lidí! Ze zahraničních hostů k nám nejčastěji přijíždějí Němci (téměř 200 tisíc v loňském roce) a Rusové (téměř 65 tisíc osob), překvapivě třetí příčku zaujímají Tchajwanci (zhruba 18 tisíc).

Lázeňství se prodražuje, chybí i personál

Trend je jednoznačný – české lázeňství je na výsluní, počet hostů rok od roku stoupá, láká vysokou nejen kvalitou služeb, léčebnými účinky pro naše zdraví, ale i příznivou cenou. A to se ještě letos musel lázeňský sektor poprat s pro ně nepříznivou úhradovou vyhláškou, která jim nepřiklepla sedmiprocentní zvýšení peněz na lázně pro dospělé, i nedostatkem personálu.

Ministerstvo argumentovalo tím, že si lázně dokáží vydělat i jinak, například wellness pobyty. Lázně nedostaly ani slibované peníze na zvýšení mezd pro sestry. Ministerstvo se hájí tím, že úhrady v tomto segmentu v posledních letech rostly nadprůměrným tempem. Náklady na lázeňskou léčebně rehabilitační péči se od roku 2013 více než zdvojnásobily, a to z 1,6 mld. Kč v roce 2013 na 3,3 mld. Kč v roce 2017.

Podle zprávy analytické komise o vývoji příjmů a nákladů na zdravotní služby hrazených z prostředků veřejného zdravotního pojištění byly náklady systému na lázeňskou péči bezmála ve výši 2,29 miliardy korun. A zatímco na dospělé vynaložily v roce 2013 podle zdravotních pojišťoven 950 Kč za každý den v lázních, letos by to mělo být 1092, platba za dítě se navýšila mnohem více. Z původních 950 korun za každý den, by letos měly pojišťovny vynaložit 1488 Kč.

„Bez zahraničních lékařů se nyní české lázně neobejdou,“ uvedl prezident Svazu léčebných lázní ČR Eduard Bláha. Podle něj hrozí uzavírání provozů a vítá tak snahu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha o změny v podmínkách vykonání zkoušky pro lékaře ze zemí mimo Evropskou unii.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Finanční trhy stále hledí přes růžové brýle

Důvěra v ekonomiku eurozóny se v listopadu podle očekávání snížila. Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu klesl z říjnových 91,1 bodu na 87,6 bodu a skončil tak mírně nad tržním odhadem, který počítal s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Běžný Pražan si už nový byt nemůže dovolit. Kde se ceny zastaví?

Analýza
Ani koronavirová pandemie nezastavila zdražování nových bytů a rodinných domů. V hlavním městě, kde jsou průměrné ceny nemovitostí nejvyšší, si už podle tamního Institutu plánování a rozvoj jsou aktuální prodejní ceny už mimo příjmové možnosti běžně vydělávajících Pražanů. Ceny ale rostou také v dalších městech a pro mnohé lidi jsou nedostupné.
Rolovat nahoru