
Maloobchodní tržby bez zahrnutí prodeje aut v srpnu oproti červenci reálně vzrostly o 0,3 procenta. To znamená meziroční stagnaci. Z hlediska trhu je to mírné negativní překvapení. Analytici v průměru čekali meziroční růst o 1,8 %. My jsme naopak byli pesimističtější, když jsme odhadovali pokles o 1,1 procenta.
Po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dnů činí meziroční růst tržeb 1,6 %, což je jen lehce pod tempem z předchozího měsíce (1,8 % meziročně). S ohledem na čerpání dovolených a také mírně klesající spotřebitelskou důvěru to není špatný výsledek.
Z našeho pohledu pozitivně překvapil především růst prodeje aut, neboť srpnový pokles registrací indikoval horší výsledek. Prodej aut se meziměsíčně zvýšil o 4,9 procenta a jejich meziroční propad se snížil na 6,4 % z předchozího poklesu o 9,7 procenta.
Celkové maloobchodní tržby včetně motoristického segmentu tak meziročně klesaly o 2,6 % po předchozím propadu o 0,9 % meziročně. Celkový prodej je tak lehce pod očekáváním trhu a naopak o 3,5 procentního bodu nad naším odhadem.
Nepřekvapí, že nejvíce stále táhnou zásilkové služby s meziročním růstem o čtrnáct procent (WDA), ačkoliv předchozí měsíc zde byl růst přes dvacet procent. Zpomalil také růst prodejů komunikačních a počítačových zařízení na 4,6 % z předchozích deseti procent.
K většímu zpomalení růstu došlo v případě výrobků pro kulturu a sport, a to na 1,3 procenta z předchozího tempa lehce nad deset procent. Mírně klesal prodej potravin o 1,7 %, a také obchod specializovaný na oděvy a obuv o 5,3 procenta.
Naše prognóza pro letošek počítá s poklesem maloobchodních tržeb bez prodeje aut o 3,2 procenta. Ovšem oživení maloobchodu ve třetím čtvrtletí bylo tak silné, že by celoroční výsledek dokonce mohl skončit v malém plusu.
Výsledek za září by ještě měl být slušný, ale další vyhlídky nyní citelně kazí epidemická situace, která pravděpodobně bude mít na maloobchodní tržby negativní dopad a bude podkopávat oživení ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)