Ekonomická nálada v eurozóně v září rostla. V říjnu už to ale platit nemusí

Názor
Indikátor důvěry v ekonomice eurozóny vzrostl v září na svou nejvyšší úroveň od letošního března. Nálada v ekonomice eurozóny je dle uvedeného průzkumu lepší, než předpokládal finanční trh. Důvěra se zlepšila ve všech sektorech, jež průzkum pokrývá, tedy v průmyslu, službách, v maloobchodu, stavebnictví a mezi spotřebiteli.
Zářijový průzkum Evropské komise hlásí nárůst důvěry v ekonomice i v Evropské unii jako celku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výrazný byl nárůst důvěry ve službách, což je překvapivé jak vzhledem k dopadům nejistot souvisejících s koronavirem na některá odvětví služeb, tak třeba v porovnání s průzkumem PMI (index nákupních manažerů – pozn. aut.), jenž pro služby vysílá nepříznivý signál.

Na jednu stranu by šlo o velmi příznivé zjištění, neboť služby představují v rámci ekonomicky eurozóny klíčový sektor, jenž vytváří zhruba dvě třetiny hrubého domácího produktu.

Zároveň je ale nutno konstatovat, že příznivý signál ohledně situace ve službách se zásadně liší od předběžných výsledků nedávno zveřejněného průzkumu PMI pro měsíc září, kde PMI indikátor pro služby klesl na své čtyřměsíční minimum a indikuje pokles aktivity v tomto klíčovém sektoru ekonomiky v souvislosti s komplikacemi spojenými s druhou vlnou pandemie koronaviru.

PSALI JSME:
Méně rozvinuté země budou zasaženy výrazně více, než ty bohatší

Osobně se obávám, že v říjnu se potvrdí spíše skepse vyslaná zářijovým průzkumem PMI, neboť růst případů koronaviru a s ním spojená preventivní opatření mají nepříznivý dopad na cestovní ruch a navázaná odvětví včetně restaurací a hotelů. Jinými slovy, předpokládám, že již v říjnu vykáže průzkum z dílny Evropské komise pokles důvěry v sektoru služeb, což bude platit jak pro eurozónu, tak pro Evropskou unii jako celek.

Nástup druhé vlny pandemie koronaviru představuje nepříznivý faktor pro výkon ekonomiky v závěrečném čtvrtletí letošního roku, zejména skrze dopady na aktivitu ve službách. Průmysl si zatím vede dobře jak podle průzkumu Evropské komise, tak podle zmíněného průzkumu PMI.

Pro průmysl, služby i další sektory ekonomiky bude ovšem klíčové, zda opatření přijímaná v souvislosti s druhou vlnou pandemie budou spíše adresná a zda bude možné vyhnout se celkovým uzavírkám v ekonomice. Ve třetím čtvrtletí se dle všech dostupných ukazatelů obnovil mezičtvrtletní růst HDP, což platí jak pro eurozónu, tak pro Evropskou unii jako celek.

PSALI JSME:
Ekonomické dopady pandemie koronaviru, včetně její začínající druhé vlny

Pro závěrečný kvartál lze sice i nadále doufat v aspoň mírný mezičtvrtletní růst HDP, tempo oživení ale bude s veškerou pravděpodobností slabší než ve třetím čtvrtletí a růst nákazy (druhá vlna pandemie koronaviru) představuje pro závěrečné měsíce letošního roku riziko ve směru slabšího než očekávaného výkonu ekonomiky.

Zářijový průzkum Evropské komise hlásí nárůst důvěry v ekonomice i v Evropské unii jako celku. V případě české ekonomiky jsou výsledky smíšenější se zlepšením důvěry ve službách a stavebnictví a zhoršení v průmyslu, maloobchodu a mezi spotřebiteli. I tak se důvěra v české ekonomice dle průzkumu Evropské komise v září zlepšila a i zde bylo tahounem výrazné zlepšení nálady v sektoru služeb.

V kontextu nejistot a preventivních opatření spojených s koronavirem je ale i zde na místě skepse ve smyslu očekávání zhoršení důvěry v říjnu a s otazníkem pro celé závěrečné čtvrtletí letošního roku. Druhou vlnu koronaviru ostatně zmínila jako zásadní zdroj nejistot pro výkon tuzemské ekonomiky v nejbližších měsících také bankovní rada ČNB na svém zasedání, jež se konalo minulý týden.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika utrpěla obří šok. Padá hlouběji, než se myslelo

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Optimismus na hliněných nohách

Pohled na globální i tuzemské trhy vůbec nevypadá špatně. Příslib klíčových centrálních bank, že měnové politiky zůstanou uvolněné dostatečně dlouho, v kombinaci s fiskálními stimuly podporuje rizikový apetit investorů.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru