České maloobchodní tržby v srpnu opět povyrostly

Názor
Maloobchodní tržby rostly v srpnu trochu méně, než trh očekával. Z našeho pohledu pozitivně překvapil růst prodejů aut. Září by mohlo přinést další nárůst, ale následující měsíce komplikuje zhoršující se epidemická situace.
Nejvíce stále táhnou zásilkové služby s meziročním růstem o čtrnáct procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Maloobchodní tržby bez zahrnutí prodeje aut v srpnu oproti červenci reálně vzrostly o 0,3 procenta. To znamená meziroční stagnaci. Z hlediska trhu je to mírné negativní překvapení. Analytici v průměru čekali meziroční růst o 1,8 %. My jsme naopak byli pesimističtější, když jsme odhadovali pokles o 1,1 procenta.

Po očištění o vliv rozdílného počtu pracovních dnů činí meziroční růst tržeb 1,6 %, což je jen lehce pod tempem z předchozího měsíce (1,8 % meziročně). S ohledem na čerpání dovolených a také mírně klesající spotřebitelskou důvěru to není špatný výsledek.

Z našeho pohledu pozitivně překvapil především růst prodeje aut, neboť srpnový pokles registrací indikoval horší výsledek. Prodej aut se meziměsíčně zvýšil o 4,9 procenta a jejich meziroční propad se snížil na 6,4 % z předchozího poklesu o 9,7 procenta.

Celkové maloobchodní tržby včetně motoristického segmentu tak meziročně klesaly o 2,6 % po předchozím propadu o 0,9 % meziročně. Celkový prodej je tak lehce pod očekáváním trhu a naopak o 3,5 procentního bodu nad naším odhadem.

PSALI JSME:
Jak dostat zákazníky zpátky do kamenných prodejen?

Nepřekvapí, že nejvíce stále táhnou zásilkové služby s meziročním růstem o čtrnáct procent (WDA), ačkoliv předchozí měsíc zde byl růst přes dvacet procent. Zpomalil také růst prodejů komunikačních a počítačových zařízení na 4,6 % z předchozích deseti procent.

K většímu zpomalení růstu došlo v případě výrobků pro kulturu a sport, a to na 1,3 procenta z předchozího tempa lehce nad deset procent. Mírně klesal prodej potravin o 1,7 %, a také obchod specializovaný na oděvy a obuv o 5,3 procenta.

Naše prognóza pro letošek počítá s poklesem maloobchodních tržeb bez prodeje aut o 3,2 procenta. Ovšem oživení maloobchodu ve třetím čtvrtletí bylo tak silné, že by celoroční výsledek dokonce mohl skončit v malém plusu.

Výsledek za září by ještě měl být slušný, ale další vyhlídky nyní citelně kazí epidemická situace, která pravděpodobně bude mít na maloobchodní tržby negativní dopad a bude podkopávat oživení ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomická nálada v eurozóně v září rostla. V říjnu už to ale platit nemusí

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru