České nemovitosti letos zdražují skoro nejrychleji v celé EU. Mohou za to politici a Česká národní banka

Názor
Nemovitosti v prvních třech měsících roku zdražovaly v Česku skoro nejvýrazněji v rámci všech zemí Evropské unie. Meziročně jejich cena vzrostla podle dnešních čísel Eurostatu o 9,4 procenta. Rychleji nemovitosti zdražovaly v celé EU pouze v jediné zemi, a sice v Maďarsku.
Rychle rostoucí ceny nemovitostí v ČR představují stále tíživější ekonomický, ale i sociální problém. Foto: FAEI.cz

Průměr cenového růstu za celou EU činil v prvním letošním čtvrtletí rovná čtyři procenta, a byl tedy ani ne poloviční v porovnání s procentuálním cenovým růstem v Česku.

Rychle rostoucí ceny nemovitostí v ČR představují stále tíživější nejen ekonomický, ale i sociální problém. Například pro mladé rodiny s dětmi přestává být bydlení dostupné, což se může projevit třeba i trvaleji nižší mírou porodnosti, a tedy i rychlejším postupem procesu populačního stárnutí s nepříznivým dopadem do systému veřejné zdravotní péče a systému důchodového.

PSALI JSME:
Vlastní bydlení je pro stále více Čechů nedostupné

Hlavním důvodem rychlého růstu cen nemovitostí v ČR je nepružná legislativa, zejména dlouhá povolovací řízení ve stavebnictví, která brání nabídkové straně, například developerům, pružně reagovat na zvýšenou poptávku. Ta je nyní v ČR zvýšená z důvodu silného růstu reálných mezd a vysoce příznivé situace na trhu práce a obecně díky prosperitě české ekonomiky.

Zahraniční poptávku po nemovitostech ale umocňuje také relativně slabá koruna. Ta je stále výrazně slabší, než by byla nebýt intervenčního režimu České národní banky z let 2013 až 2017. Tento režim dlouhodobě oslabuje českou měnu daleko za rámec svého časového trvání. Lze předpokládat, že bez něj by se nyní euro prodávalo za zhruba 24 korun, což by zahraniční poptávku po tuzemských nemovitostech výrazně utlumilo a tím oslabilo jejich aktuálně pozorovaný cenový růst.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Víte, proč je v Praze tolik domů prázdných? Drží si je Italové

Zavřít reklamu ×
  1. Tak osobně v okolí máme dost prázdných domu a bytu a nikdo je neprodává . Prázdné parcely jsou okamžitě vykoupeny . V dnešní době není lepší uložení peněz než do nemovitosti a ceny stále rostou . Z nemovitostí se stala zlatá vejce . Lepší než něco budovat , nebo vytvářet , stačí prostě držet a majetek roste .

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Blíží se velký chaos ve stavebnictví?

České stavebnictví v únoru po předchozím dlouhém propadu nepatrně vzrostlo. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v únoru meziročně vzrostla o 3,6 procenta. Zásadní vliv mělo …

Ceny nemovitostí v Česku přestaly klesat

Podle dat Eurostatu zveřejněných v minulém týdnu se ceny bytů v posledním čtvrtletí loňského roku v Česku mezikvartálně podruhé za sebou zvýšily o 0,3 procenta. Na konci roku nové byty ještě symbolicky zlevnily, ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

Analýza
Směnný kurz české koruny je v posledních letech velmi dynamický a mění se v závislosti na několika nejdůležitějších faktorech: Úrokovém diferenciálu, ekonomická síle, politické stabilitě, tržnímu sentimentu a mezinárodnímu obchodu.