České seniory a seniorky trápí osamělost. Organizace ADRA to pomáhá změnit

Každý pátý senior v Česku se nemá komu svěřovat. Téměř 20 procent českých seniorů a seniorek se pak většinu času cítí osaměle. Organizace ADRA proto 28. 9. 2022 zahajuje benefiční ADRAběh proti samotě, jehož výtěžek poputuje na podporu dobrovolnických návštěv u osamělých lidí.
Zdroj: ADRA

Samota se negativně promítá nejen do psychického, ale i fyzického stavu osamělých lidí. Kromě duševní nepohody pociťují často úzkost a únavu, zhoršuje se jejich imunita či berou více léků. Dopady samoty jsou podle některých studií srovnatelné s účinkem pravidelného kouření, a mají dokonce horší vliv na lidské zdraví, než například obezita nebo nedostatek pohybu.

ADRA se na problém osamělosti (nejen) starších lidí zaměřuje dlouhodobě. Koordinuje ročně na 3000 dobrovolnic a dobrovolníků, kteří dochází do domácností, domovů pro seniory, zdravotnických a dalších zařízení a dělají společnost nejen seniorům a seniorkám, ale i dlouhodobě nemocným, hendikepovaným lidem či dětem v dětských domovech. V roce 2021 se do programů organizace ADRA zapojilo 4 464 seniorů a seniorek. Dobrovolnictví se z 82,5 procenta věnovaly ženy.

Jak dobrovolnické návštěvy v praxi fungují, vysvětluje vedoucí dobrovolnických center ADRA, Petr Adamus: „Naši dobrovolníci a dobrovolnice jsou tu pro ty, kdo ve svém životě nikoho blízkého nemají. Dobrovolnická centra ADRA po celé republice spolupracují s téměř 300 různými zařízeními a pomáhají propojit lidi ochotné pomáhat s těmi, kdo pomoc potřebují. Dobrovolníci vrací lidem do života blízkost a smysl. Spojují seniory a seniorky s vnějším světem a také obohacují jejich život o nové informace a podněty, díky jejich návštěvám se mají na co těšit. Společně si povídají, čtou, chodí na vycházky, zkrátka tráví společně čas.“

Jeho slova potvrzuje jedna z klientek, seniorka Hanna. „Návštěva mé dobrovolnice Aničky vždy potěší a povzbudí mou osamělou duši. Dává mi ten nejcennější dar – laskavost, vstřícnost a zájem.“

Ačkoli dobrovolníci navštěvují osamělé lidi bez nároku na odměnu, jejich koordinace s sebou přináší další náklady, např. na pojištění či proškolení. Právě na jejich úhradu poputuje výtěžek ze startovného letošního benefičního ADRAběhu. Ten začíná již 28. září a potrvá až do 9. října.

V tomto období budou lidé sbírat kilometry chůzí nebo během a ti nejlepší z každé kategorie získají ceny od partnerů běhu. Protože akce proběhne virtuálně ve spolupráci s organizací Rozběháme Česko, zapojit se mohou běžci a běžkyně doslova odkudkoli. Kromě toho ve 12 městech proběhnou i živé výběhy. Registrovat se zájemci můžou na webu akce http://www.adrabeh.cz.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Skupina Erste Group oslavila 25 let od vstupu na burzu

Vstup Erste na burzu (IPO) proběhl formou kotace na Vídeňské burze cenných papírů před 25 lety, dne 4. prosince 1997. Prostředky získané vstupem na burzu v roce 1997 a následnými nabídkami akcií pomohl skupině Erste …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB