České stavebnictví se stále nenadechlo k růstu

České stavebnictví se stále propadá. Věta, kterou opakujeme už hodně dlouho. A nic se na tom nezměnilo ani ve čtvrtém měsíci letošního roku. Stavební produkce podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) v dubnu klesla meziročně o 0,3 procenta. Tento pokles přitom tlumilo inženýrské stavitelství, které meziročně posílilo o 3,2 procenta.
Rodinných domů se letos staví méně než loni. Ilustrační foto: Pixabay.com

Orientační hodnota vydaných stavebních povolení klesla o 16,5 procenta. Naopak bytové výstavbě se poměrně daří, v dubnu se zahájila stavba 3 642 bytů, což představuje meziroční nárůst o vysokých 35,4 procenta. Největší podíl na tom mají bytové domy, rodinných domů se letos staví méně než loni.

Bytovou výstavbu letos po dlouhých letech útlumu táhne hlavně Praha, kde se od začátku roku v rámci zcela nové výstavby začalo stavět už 2 374 bytů. Jen za duben jich přibylo 734. Drtivá většina (2 178 bytů) vzniká v rámci bytového domu.

Na druhou příčku se z pohledu bytové výstavby dostal Jihomoravský kraj s 1 682 zahájenými byty. Na třetí místo se propadl Středočeský kraj, kde se letos začalo stavět 1 344 nových bytů. Více než tisíc bytů se začalo letos stavět také v Plzeňském kraji (1 095 bytů), naopak v posledním Karlovarském kraji evidují statistici pouze rovnou stovku nově zahájených bytů.

České stavebnictví se potácí v dlouhodobé krizi. Za celý loňský rok stavebnictví v Česku kleslo meziročně o 2,6 procenta, když počet vydaných stavebních povolení byl nejnižší od roku 2015. Přitom v celé EU loni stavební produkce podle Eurostatu rostla o 2,4 procenta. Čím to je, že se jednomu z pilířů českého hospodářství nedaří?

Hlavní příčinnou je extrémně složitá legislativa, kvůli které trvá povolování nových staveb extrémně dlouho. Získat všechna povolení na jednoduchý bytový dům trvá mnoho let, výjimkou bohužel nejsou ani řízení táhnoucí se přes deset let. Zde snad pomůže nový stavební zákon účinný od letošního léta, jeho vliv se ale projeví až se zpožděním.

Dalším problémem českého stavebnictví je razantní růst cen stavebních prací i materiálu, který stále nekončí. Sice už nesledujeme nárůsty o desítky procent, jako ještě nedávno, nicméně mírný růst registrují i statistici. V kombinaci před tím zmíněným zdržováním s povolováním to prodražuje stavby v řádu desítek procent.

V neposlední řadě české stavebnictví omezuje katastrofální nedostatek pracovních sil. Češi se do oboru přes slušné mzdy příliš nehrnou, takřka každá větší stavba je tak závislá na zahraničních pracovnících převážně z Ukrajiny.

Ti přitom už dávno nevykonávají jen nekvalifikované dělnické profese, ale nalezneme je ve všech odborných profesích. Bez zahraničních pracovníků by se v Česku už mnoho let nepostavila žádná stavba.

Jak z tohoto ven? Odrazí se české stavebnictví konečně ode dna? Největší vliv má veřejný sektor, veřejné infrastrukturní stavby totiž tvoří podstatnou část zakázek stavebních firem. Bohužel právě u staveb nad miliardu korun došlo v dubnu podle statistiků k největšímu poklesu. Významným zdrojem zakázek je ale i soukromý sektor, kde převažuje bytová výstavba.

Ta je zcela závislá na pozitivním vývoji celé ekonomiky a hlavně na ceně hypoték. Ty sice v poslední době nepatrně zlevňují, nicméně banky by mohly více promítnout snižování základních úrokových sazeb, které Česká národní snižuje rychleji. Každopádně letos už jasně vidíme oživení na realitním trhu, nových bytů se prodává výrazně více než loni.

Pokud budou hypotéky i nadále zlevňovat a ekonomická situace domácností se nezhorší, mohlo by se české stavebnictví nadechnout k růstu. Tím spíš, až se zaběhne nový stavební zákon a investoři díky němu dostanou stavební povolení jednodušeji a rychleji. Snad to ale nebude trvat dalších několik let.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB