České úřady neodhalily závadnost zemědělského dovozu z Ukrajiny

Kontrola českých dozorových úřadů neodhalila nevyhovující vzorek, uvedl ve čtvrtek ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Kontroly probíhaly u obilí, masa či vajec dovážených z Ukrajiny.
Kontrola českých dozorových úřadů neodhalila nevyhovující vzorek, uvedl ve čtvrtek ministr zemědělství Zdeněk Nekula. Ilustrační foto: Vláda ČR

Tento výsledek citelně zvyšuje pravděpodobnost, že zbylé země Visegrádské čtyřky, které v uplynulých dnech a týdnech zemědělský dovoz z Ukrajiny pozastavily či zásadně omezily, tak činily hlavně z důvodu ochrany svých zemědělců, nikoli z často skloňovaného důvodu kontaminace či jiné závadnosti.

Bezcelní dovoz levné pšenice z Ukrajiny umocňuje tempo poklesu výkupních cen zemědělských produktů. Polsko, Maďarsko i Slovensko už proto proti dovozu ukrajinské pšenice a dalších zemědělských komodit v uplynulých dnech zakročily, například jeho přechodným pozastavením, aby tak i třeba za cenu slabšího poklesu spotřebitelských cen u sebe doma chránili vlastní zemědělce.

Cena pšenice poměrně výrazně klesá také v Česku. V březnu se tuna potravinářské pšenice přímo od zemědělce prodávala za 6 787 korun. Cena pšenice je tudíž nejníže od února 2022, takže se nyní vůbec poprvé kompletně vymazal cenový nárůst související s ruskou invazí na Ukrajinu, k níž došlo loni koncem února. Např. loni v červnu se prodávala za 8 654 korun.

Možné přeorientování ukrajinské pšenice a dalších zemědělských komodit z ostatních zemí Visegrádské čtyřky do Česka, které jako jediné v rámci tohoto uskupení k omezení jejího dovozu nepřistupuje, může v tuzemsku ještě urychlit pokles cen zemědělské produkce třeba potravinářské pšenice, a zesílit tak dále tlak na pokles například cen mouky nebo pečiva v českých obchodech.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB