Českému průmyslu rostou nové zakázky. Hlavně ty ze zahraničí

Názor
Průmyslová výroba vykázala v únoru meziroční pokles o 2,6 procenta, zatímco trh očekával růst výroby zhruba v oblasti půl procenta. „Tahounem“ únorového poklesu byla výroba motorových vozidel, jež se propadla o osm procent, přičemž roli zde mohly sehrát komplikace v dodávkách potřebných komponent.
Lze předpokládat, že tuzemská průmyslová výroba vrátí k meziročnímu růstu již v údajích za letošní březen. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Příznivě se naopak vyvíjely nové průmyslové objednávky s celkovým meziročním růstem 6,7 procenta, zde hrálo odvětví výroby motorových vozidel hlavní kladnou roli. Růst objednávek potvrzuje příznivý výhled tuzemského průmyslu do nejbližších měsíců díky tomu, že průmyslu se dobře daří obecně napříč Evropou.

Průmyslová výroba v únoru klesla meziročně o 2,6 procenta, zatímco finanční trh očekával zhruba půlprocentní nárůst. „Tahounem“ poklesu bylo odvětví motorových vozidel s poklesem výroby o osm procent, což samo o sobě tlačilo průmyslovou výrobu jako celek k poklesu o 1,6 procentního bodu. Výrazně naopak rostla výroba farmaceutických výrobků a přípravků, jež si meziročně připsala 24,6 procenta.

Na výrobu motorových vozidel měly velmi pravděpodobně nepříznivý vliv komplikace v dopravě a v dodávkách potřebných komponent, přičemž tyto komplikace a zpoždění jdou na vrub pandemie koronaviru.

PSALI JSME:
Český průmysl padá více, než se čekalo. Stahuje jej propad autoprůmyslu

Výhled pro odvětví výroby motorových vozidel není špatný, neboť nové zakázky v tomto odvětví vzrostly v únoru meziročně o 8,9 procenta, a to díky růstu exportních zakázek o více než 13 procent.

Právě vývoj nových zakázek je kladnou a zřejmě nejdůležitější stránkou statistik o dění v tuzemském průmyslu v letošním únoru. Nové průmyslové zakázky vzrostly v únoru meziročně o 6,7 procenta, přičemž exportní zakázky vzrostly o 8,9 procenta. Tahounem růstu nových zakázek byla výroba motorových vozidel.

Zprávy z tuzemského průmyslu za letošní únor reflektují působení protichůdných vlivů. Jednoznačně dobrou zprávou je, že rostou nové zakázky, především ty ze zahraničí, což tuzemskému průmyslu dává dobrou perspektivu i do dalších měsíců.

PSALI JSME:
Na tuzemský zpracovatelský průmysl dopadá zhoršení dodavatelských vztahů

Naopak komplikace spojené s pandemií mají negativní dopad na výrobu některých potřebných komponent a zpoždění přicházejí také skrze komplikace v dopravě, což má v důsledku na průmyslovou výrobu nepříznivý vliv a tento negativní vliv se v únoru zjevně projevil u výroby motorových vozidel.

Za rok 2020 jako celek průmyslová výroba klesla o 7,2 procenta, za letošní rok čekám růst v rozmezí pěti až šesti procent. Letos totiž bude tuzemský průmysl profitovat z oživení růstu světové ekonomiky a s tím i z oživení růstu exportů.

Rok 2020 navíc přestavuje nízkou srovnávací základnu s tím, jak po několik týdnů na počátku jara byla průmyslová výroba v důsledku první vlny pandemie uzavřena. Právě díky příznivé srovnávací základně lze předpokládat, že se tuzemská průmyslová výroba vrátí k meziročnímu růstu již v údajích za letošní březen.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průmysl se loni propadl nejvíce od roku 2009

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Lidé v březnu neměli kde nakupovat

Maloobchodní tržby bez zahrnutí prodeje aut (podle údajů Českého statistického úřadu, pozn. red.) v březnu proti únoru klesly o 1,6 procenta. Počítali jsme s jejich mírnějším poklesem o 0,1 procenta, ale s ohledem …

Benzín i nafta zdražují a zdražovat budou

Benzin i nafta v Česku v uplynulém týdnu mírně zdražily. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 31,58 koruny, před týdnem byl o sedm haléřů levnější.

Ekonomika na začátku silné expanze

Meziroční data z reálné ekonomiky začnou od března vykazovat silnou expanzi, která je daná srovnáním s loňským vypuknutím pandemie. Na meziměsíční bázi nicméně čekáme v případě maloobchodu slabé údaje, protože …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru