Průmysl se loni propadl nejvíce od roku 2009

Názor
Tuzemská průmyslová výroba se loni propadla o osm procent, nejvýrazněji od roku 2009, kdy vrcholila světová finanční krize (tehdy se průmysl propadl o 13,6 procenta – pozn. aut.). K propadu nejvíce přispěl pokles výroby aut a strojů. Některá odvětví naopak vykázala mírný růst objemu průmyslové výroby, a to navzdory pandemii.
Tuzemská průmyslová výroba se loni propadla o osm procent, nejvýrazněji od roku 2009, kdy vrcholila světová finanční krize. Ilustrační foto: Vítkovice Heavy Machinery

Šlo zejména o dřevozpracující a navazující papírenský průmysl. Zde se projevila kůrovcová kalamita, jež zemi zasáhla zejména v roce 2018 a která vede k tomu, že je enormní poptávka po zpracování nuceně káceného dříví na pilách. Pandemická situace pomohla k růstu také farmaceutickému průmyslu.

Tuzemskému průmyslu pomohlo to, že vývozní odbytiště v čele s Německem nebyla již při druhé, podzimní vlně tak ochromena, jako při jarním úderu pandemie. Příznivě se projevilo také oslabení koruny, které tuzemským vývozcům, a tím pádem i průmyslníkům upevnilo konkurenceschopnost. Česká měna tak opět projevila vysoce žádoucí schopnost fungovat jako „polštář“, tlumící ekonomické šoky.

Její oslabení pomohlo firmám z ČR nejen zvýšit konkurenceschopnost na zahraničních trzích, ale tím pádem také udržet zaměstnanost na poměrně vysoké úrovni. Díky slabší měně nemusely tolik propouštět.

PSALI JSME:
Nezaměstnanost roste. V lednu přišlo o práci 17 tisíc lidí

I proto má Česko stále s přehledem nejnižší míru nezaměstnanosti v EU. Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu se loni snížil meziročně o celkem zanedbatelná 3,4 procenta.

V letošním roce by měla průmyslová výroba růst o zhruba deset procent. Částečně vlivem loňské nízké srovnávací základny, částečně kvůli kompenzujícímu efektu loni pozdržené výroby. Kvůli ní nyní dochází celosvětově k zadrhávání dodávek průmyslových vstupů, neboť například asijští dodavatelé i tamní vývozní kapacity jsou přetíženy.

Pociťuje to například i tuzemská Škoda Auto, která kvůli nedostatku některých komponent do svých vozů, například čipů, omezuje výrobu. Lze však předpokládat, že tyto problémy během letošního prvního pololetí postupně vymizí. Průmyslníci se však kvůli nim nyní potýkají s růstem cen vstupů, což může mít přechodný inflační dopad i do cen pro konečně spotřebitele.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výhled tuzemské ekonomiky pro první čtvrtletí není nijak optimistický

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.