Českému průmyslu začíná docházet dech. Ohrožuje ho útlum v Německu

Český průmysl rostl pět let v řadě za sebou, nicméně v loňském roce mu již trochu docházel dech a začal zpomalovat. V letošním roce ho navíc čekají výzvy v podobě útlumu německé ekonomiky a brexitu. Na druhou stranu českému průmyslu pomáhají masivní investice z posledních let, které zvyšují konkurenceschopnost České republiky.
Nedaří se odvětví těžby a dobývání, kde průmyslová produkce klesla o 0,8 procenta. Foto: Pixabay

V loňském roce se zvýšil počet lidí zaměstnaných v průmyslu o 1,4 procenta, přičemž jejich průměrná mzda vzrostla na 33 775 korun. Počet lidí zaměstnaných v průmyslu narůstá pomaleji než průmyslová produkce. To poukazuje na rostoucí produktivitu, které je dosahováno díky novým technologiím a strojnímu vybavení.

V roce 2018 zaznamenala průmyslová produkce meziroční růst o 3,0 procenta. Nejvíce se dařilo odvětví výroby počítačů, elektronických a optických přístrojů. Přestože je český průmysl stále dominantně zaměřen na automobilový průmysl, daří se rozvíjet i další odvětví. Za zmínku stojí výroba elektrických zařízení či kovových výrobků. Naopak se nedaří odvětví těžby a dobývání, kde průmyslová produkce klesla o 0,8 procenta.

Podobně jako průmyslová produkce narůstaly i tržby z průmyslové činnosti, u kterých došlo k meziročnímu růstu o 3,5 procenta. Zajímavé přitom je, že domácí tržby rostly rychleji než tržby z přímého vývozu, přestože nové zakázky ze zahraničí rostly rychleji než tuzemské. Tato skutečnost poukazuje na slabší vyjednávací pozici českých průmyslníků mimo domácí trh.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek