Česko čelí nadprůměrnému počtu kyberútoků. Firmy se začínají víc zajímat o „penetrační testování“

Minulý týden byly weby ministerstva vnitra, policie a hasičů nedostupné kvůli přetížení tzv. DDoS útoku. To v praxi znamená, že se hackeři snaží stránky zahltit vysokým počtem přístupů na weby přes více počítačů najednou. Podle odborníků lze očekávat, že se takové útoky budou opakovat a to nejen v rámci veřejného sektoru.
Od začátku války na Ukrajině čelí v průměru čtvrtina českých organizací každý týden nějakému DDoS útoku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Například technologicko-konzultační skupina Monstarlab hlásí od 24. února 2022, tedy dne, kdy začala válka na Ukrajině, zvýšené množství útoků pocházejících z Ruska. „Nejvíce jsou to fishing útoky, které se z nás snaží vylákat informace a přístupy skrze falešné zprávy od institucí, jako jsou například banky,“ říká senior viceprezident a CIO společnosti Monstarlab Dominik Hádl.

„Bohužel už neplatí, že vám píše arabský princ a ve větě má deset gramatických chyb. Ty zprávy, které jsem viděl, jsou opravdu propracované a bez speciálních informací už na první pohled není zcela patrné, zda jde o fishingový útok, nebo opravdovou zprávu od kolegy,“ dodává Hádl s tím, že jde o velmi promyšlené útoky.

Také kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies uvádí, že Česká republika čelí v posledních měsících velmi nadprůměrnému počtu kyberútoků. „Výrazný skok jsme zaznamenali právě v souvislosti s válkou. Počet útoků na jednu českou organizaci je v průměru za jeden týden 1800,“ říká Tomáš Růžička, Security Engineer Team Leader firmy v Česku.

PSALI JSME:
Rusko zkouší kompenzovat dopady sankcí kybernetickými útoky, zhlédlo se v severokorejských hackerech

Od začátku války na Ukrajině čelí v průměru čtvrtina českých organizací každý týden nějakému DDoS útoku. Česko je podle něj v tomto ohledu dlouhodobě nad evropským průměrem, ale s válkou se prý rozdíl ještě prohloubil. „Jedna evropská organizace čelí nyní průměrně 1100 kyberútokům týdně,“ dodává pro srovnání.

DDoS útoky jsou podle Růžičky sice nepříjemné, ale většinou nepředstavují kritické bezpečnostní riziko: „Každopádně je to další varování, protože mohou následovat mnohem sofistikovanější typy útoků. Ty zákeřnější útoky se naopak snaží zůstat neodhalené a řada společností nemusí ani tušit, že nějakému útoku čelí.“

„Z našich dat vyplývá, že riziko kyberútoků je nyní velmi vysoké a společnosti musí používat preventivní technologie, které eliminují hrozby, ještě než mohou způsobit nějaké škody,“ říká Růžička. Otázky, které spousta firem ještě donedávna ignorovala, teď padají mnohem častěji a zodpovědní manažeři se začínají o problematiku kybernetické bezpečnosti víc zajímat.

PSALI JSME:
Průměrná firma loni čelila 270 kyberútokům. Letos jich bude ještě víc

Podle Josefa Havla, seniorního bezpečnostního analytika z IT společnosti Integra EMEA se nyní management řady firem začíná víc zajímat o tzv. penetrační testování, i když samy nejsou obětí útoků. „Reálná škoda odpovídá minimálně výši výkupného, což pro firmu znamená jednotky milionů korun a více,“ odpovídá Josef Havel na otázku, jestli se investice do penetračního testu vyplatí.

Konkrétní cena za penetrační test podle Havla závisí na potřebách každé firmy. A dodává, že další náklady v případě napadení hackery představuje neschopnost firmy poskytovat svoje služby, než bude obnovená funkčnost jejích informačních technologií, a odchod klientů: „Celkové škody tak vždy představují jednotky až desítky milionů korun, o zničené reputaci ani nemluvě.“

Havel se domnívá, že pentesty by neměla podceňovat ani vysloveně „malá“ společnost. „I taková firma může pracovat s daty, které mají hodnotu stovek milionů korun ‒ jde například o know how, data o klientech nebo hrozbu možných sankcí,“ vyjmenovává expert.

PSALI JSME:
Kyberútoků na infrastrukturu bude podle odborníků přibývat

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Technologie

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?