Česko jako jediná země EU prohlubuje své zadlužení

Názor
Česká republika je jedinou zemí EU, která aktuálně navyšuje své zadlužení v poměru k hrubému domácímu produktu (HDP). V loňském třetím čtvrtletí totiž v meziročním sledování navýšila poměr tohoto ukazatele ze 40,4 procenta HDP na 45,2 procenta HDP, o 4,7 procentního bodu. Všechny ostatní země EU své zadlužení v poměru k HDP naopak snižovaly. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Eurostat.
[psalijsme]https://faei.cz/novy-rating-ceska-od-moodys-fialove-vlade-se-muze-zavazne-prodrazit-dluh/[/psalijsme]

Česku se ovšem vedlo špatně nejen v meziročním sledování, ale také v tom mezičtvrtletním. Mezi druhým a třetím čtvrtletím loňského roku Česko navýšilo svůj dluh v poměru k HDP o 1,7 procentního bodu.

Hůře dopadlo už jen Bulharsko, které jej navýšilo dokonce o 1,9 procentního bodu. Všechny další země EU s výjimkou Francie a Švédska svůj dluh loni ve třetím čtvrtletí snižovaly právě i mezičtvrtletně.

PSALI JSME:
Dluh české vlády vystoupal nejvýše v historii

Z daných čísel vyplývá, že Česko dopadá v rámci celé EU nejhůře v popandemickém ozdravování svých veřejných financí, přičemž ani nejčerstvější vývoj nenabízí příliš útěchy či naděje. Současná vláda se ovšem zatím k ozdravování veřejných financí příliš nemá. Situaci ji objektivně ztěžují dopady války na Ukrajině, sankcí, obecné inflace či energetické drahoty.

To jsou ale fenomény, jimž čelí také četné další země EU, přesto se všem ostatním – na rozdíl od ČR – daří dluh v poměru k HDP snižovat. Pro Česko to není dobrá vizitka, a pokud by tato situace pokračovala, čeká jej zhoršení ratingu a tedy prodražení obsluhy vládního dluhu.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nový rating Česka od Moody's: Fialově vládě se může závažně prodražit dluh

Zavřít reklamu ×
  1. Dobrý den. Ano na liště Č.T. čtu že v posledním čtvrtletí minulého roku jsme jako jediní v E.U. tvořili dluh. A když čtu ty neslušné urážky na jiných servrech kde doslova exhibují podporovatelé 5.koalice. Podporovatelé 3-4% stran které se dostali k moci pomoci Ús. soudu a ohnutím páteře ústavy Č.R. v dnešních časech vyřvávají na diskuzích a dehonestují názorové odpůrce z opozičních stran, chtěje vytvořit dojem že oni jsou většina a s drzostí jim vlastní chtějí vytvořit dojem že mluví za všechny. Ale kdo jim dal právo mluvit za všechny? A až budeme sklízet ovoce dnešních ekonomických průšvihů tak jsem zvědav na ty názorové veletoče. Ale důležité je se pochválit, když to jinej za nás neudělá. Děkuji za názor.

  2. Uživit půl milionu lidí z Ukrajiny něco stojí. Navíc tu máme nejdražší potraviny a energie v celé Evropě. Polsko je úplně někde jinde…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v mínusu

Měnám středoevropského regionu se ve čtvrtek příliš nedařilo. Investoři po středečním zasedání americké centrální banky (Fed), kde zaznělo, že úrokové sazby ve Spojených státech pravděpodobně zůstanou vyšší po delší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB