Dluh české vlády vystoupal nejvýše v historii

Názor
Ve třetím čtvrtletí roku 2022 hospodařily vládní instituce České republiky s dosud nejvyšším dluhem v historii, vyplývá z aktuálních čísel ČSÚ. Dosáhl úrovně 2 982,5 miliardy korun, což odpovídá 45,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP).
Ve třetím čtvrtletí roku 2022 hospodařily vládní instituce České republiky s dosud nejvyšším dluhem v historii. Ilustrační foto: Vláda ČR

Dosud nikdy v historii česká vláda nehospodařila s vyšším dluhem v poměru k HDP. Pouze v prvním čtvrtletí roku 2013 hospodařila se shodně vysokým dluhem, tedy 45,2 procenta. Tehdy ale vrcholila recese tuzemské ekonomiky, navazující ještě na evropskou dluhovou krizi a globální finanční krizi.

V současnosti jsou vyhlídky horší, neboť Česko ve třetím loňském čtvrtletí do technické recese teprve vstoupilo a nelze vyloučit, že v ní zůstane také v roce 2023. To znamená, že veřejné zadlužení v poměru k HDP dále trendově poroste, byť by do konce řádného funkčního období současné vlády, tj. do roku 2025, nemělo překročit úroveň 50 procent.

PSALI JSME:
Dluh Česka stále dramaticky roste

To je stále přijatelný vývoj, jak z hlediska tuzemského, tak mezinárodního. Z hlediska tuzemského je legislativně stanovena dluhová brzda na úrovni zadlužení 55 procent HDP. Z hlediska mezinárodního mají klíčové slovo ratingové agentury.

Dvě ze tří světově významných ratingových agentur sice Česku loni zhoršily ratingový výhled ze „stabilního“ na „negativní“, ale samotný rating ponechaly. Česko má stále nejlepší ratingové hodnocení ze všech zemí bývalého východního bloku.

Trendový nárůst zadlužení je ale i tak vztyčeným prstem směrem k vládě. Ta by měla využít „okno příležitosti“, které jí otevírá harmonogram polických voleb a dalších politických událostí a po blížících se prezidentských volbách přijít se zásadními kroky, které ideálně postupně poměr zadlužení k HDP plně stabilizují, alespoň ve střednědobém horizontu.

PSALI JSME:
Nový rating Česka od Moody's: Fialově vládě se může závažně prodražit dluh

Tyto politicky citlivé a nepopulární kroky by měly být patrné už v rozpočtu na rok 2024. V příštím roce už potenciální ochota vládních politiků ke škrtům a dalším ozdravným krokům nebude slabší, neboť se budou blížit volby parlamentní. Právě proto se „okno příležitosti“ otevírá právě letos, v rámci přípravy státního rozpočtu na rok 2024.

Pro letošní rok vláda hospodaří s plánovaným schodkem státního rozpočtu 295 miliard korun. Národní rozpočtová rada ale míní, že takový schodek je nerealistický a že deficit ve skutečnosti bude činit nejspíše 350 nebo 360 miliard korun. V takovém případě by o ozdravování veřejných financí nebylo možné hovořit ani náznakem.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Schválený schodek rozpočtu pro letošek není realistický

Zavřít reklamu ×
  1. To není vláda ale parodie na vládu. Traktorista,elektrikář a profesor. K tomu prodavačka mobilů……

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Covid jako šance. Malí farmáři prodali více vína i bioproduktů

Analýza
Ve všeobecné vlně stížností mnoha firem, jak koronavirová pandemie negativně dopadla na jejich podnikání, existují i výjimky. Mezi ty překvapivé patří drobní zemědělci, kteří si i v tak těžké situaci dokázali poradit a v druhé vlně pandemie dokonce zaznamenali zvýšený zájem například o víno nebo bio lokální produkty.