Česko je na rozdíl od EU v recesi

Názor
Česká ekonomika byla zatím jako jediná v rámci EU oficiálně v závěru loňského roku v recesi. Většina ostatních členských zemí však svůj hrubý domácí produkt (HDP) zatím ještě nebyla schopna spočítat.
Nepříliš lichotivé je pro ČR srovnání celoročních výsledků, protože v tomto směru se ještě více ukázal drtivý dopad vysoké domácí inflace. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle odhadů HDP za poslední kvartál zveřejněných v úterý se eurozóna úspěšně vyhnula propadu, a to navzdory rekordním inflačním tlakům, kterým se musela Evropa v loňském roce vypořádávat. HDP eurozóny dokonce v posledním kvartále o jednu desetinu procentního bodu vzrostlo, i když největší evropská ekonomika (Německo) procházela útlumem. Celá EU pak stagnovala.

V každém případě zatím jen 12 zemí ze 27 bylo schopných ke včerejšímu dni zveřejnit odhad HDP, takže celkové výsledky stojí zatím jen na neúplných vstupech. ČR nejspíše nakonec neskončila v recesi sama, jen ostatní si to budou muset ještě chvíli propočítávat.

Zajímavé bude proto vyčkat na čísla z Maďarska, které loni experimentovalo s potlačením inflace skrze cenové stropy, nicméně nakonec skončilo s nešťastným inflačním primátem.

PSALI JSME:
Německá ekonomika na konci loňského roku nepatrně klesla

Nepříliš lichotivé je pro ČR srovnání celoročních výsledků, protože v tomto směru se ještě více ukázal drtivý dopad vysoké domácí inflace. Zatímco HDP EU si připsal 3,6 procenta, ten český pouze 2,5 procenta. Pomalejší růst přitom šel na vrub především útlumu domácí spotřeby způsobené rekordním propadem kupní síly obyvatel.

I když je česká ekonomika v recesi, vývoj v okolních zemích – a zejména pak u hlavních obchodních partnerů – dává naději na pozitivní obrat. Síla tuzemského zahraničního obchodu dokáže časem vykompenzovat nepříznivý trend domácí poptávky, avšak bude k tomu zapotřebí mít fungující dodavatelské řetězce.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika se ponořila do recese, teď je to oficiální

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB