Česko je s cenami energií jednoznačně západní zemí

Podle údajů Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu ceny elektřiny pro tuzemské domácnosti se ve druhém pololetí loňského roku mírně snížily, přesto byly vyšší než průměr celé unie i eurozóny. Podle srovnání v eurech jsme zde měli ceny elektřiny sedmé nejvyšší, o 22 procent nižší než nejdražší Němci, ale třeba o 62 procent vyšší než Slováci.
Ve srovnání s prvním pololetím roku 2021, kdy byly základní ceny elektřiny v Česku stabilizované, jsou nyní vyšší o 75 procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V podstatě se dá říct, že Česká republika je svými cenami elektřiny jednoznačně západní zemí, protože před námi není žádná další „nová“ členská země EU kromě Kypru. V paritě kupní síly zde byly ceny elektřiny dokonce nejvyšší v rámci celé EU.

Ve srovnání s prvním pololetím roku 2021, kdy byly základní ceny elektřiny u nás stabilizované, jsou nyní vyšší o 75 procent. O něco lépe vyznívá ČR ve srovnání cen plynu, kde je v případě domácností jedenáctá.

V případě plynu je náš odstup od Německa vlastně už jen symbolický. Nejdražší plyn měli jednoznačně Švédové, kteří platili téměř dvojnásobnou cenu. Slováci například za plyn dávali podle těchto oficiálních evropských tabulek zhruba polovinu toho, co Češi.

Přizpůsobení cen elektřiny i plynu je u nás pomalejší, pravděpodobně v důsledku existence dlouhých fixovaných kontraktů. To by se mohlo změnit v letošním roce, i když pokles cen elektřiny brzdí rostoucí náklady spojené s dodávkami, správou systému a OZE (obnovitelné zdroje, pozn. red.).

Cena silové elektřiny – ať už spotová nebo termínovaná – vypadá mnohem lépe než před rokem nebo dvěma, ale na fakturách jsou (a nadále budou, pozn. aut.) stále více vidět právě dodatečné náklady a daně.

Technická poznámka:
Elektřina – celková cena vč. daní v eurech v bandu 2,5-4,99 MWh
Plyn – celková cena vč. daní v eurech v bandu 20-199 GJ

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 4
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

 1. Mireček

  Čechie je země kde si národ nechá vše líbit, tak proč takové pajtaše neokrádat ?? Zákaz kotlu v budoucnu i uhlí bude další rána a poté polezou ceny ještě víc. Bude vytvořeno tzv. Gestapo, které bude chodit po domech řešit kouřící komín a vybírat tisícové pokuty. Jak na to nebudeme mít tak buď zmrzneme a nebo nám vezmou exekutoři dům.

 2. Marek

  Tyto vysoké ceny jsou likvidací především pro průmysl. Domácnosti šetří a mají nízkou spotřebu. Např. já snížil spotřebu plynu na polovinu a tak platím pořád stejně. Průmysl nemá šanci tak snížit spotřebu……

 3. aAa

  Tak ve výdajích jsme západ a v příjmech pořád východ. Co s tím uděláme?
  Nejdřív jsme byli překvalifikovaný a nemohli nám zaplatit a teď, teď jaká výmluva? Hlavně pořád za práci lidem nezaplatil.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB