Česko loni vymíralo nejrychleji od roku 1918. Ukrajinští imigranti trend výrazně zvrátí

Názor
V Česku loni podle údajů Českého statistického úřadu zemřelo takřka 140 tisíc lidí, přesněji 139 900. Je to ještě o 10 600 osob více, než v roce 2020, kdy covidová pandemie – klíčový zdroj tak vysokého počtu zemřelých – propukla. Počet zemřelých tak převýšil počet živě narozených o 28 100. Takto relativně vysoké číslo znamená, že Česko loni vymíralo nejrychleji od roku 1918.
V Česku loni podle údajů Českého statistického úřadu zemřelo takřka 140 tisíc lidí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Přesto však lidí žijících v ČR loni přibylo. Pouze však z důvodu imigrace. Počet přistěhovalých totiž převýšil počet vystěhovalých o 50 tisíc osob. To je nejvyšší takový údaj od roku 2009. V Česku tak na základě migrace přibylo nakonec 21 900 osob, takže republika měla nakonec 10,516 milionu obyvatel.

Pandemická nadúmrtnost, výrazná i ve světovém měřítku, se loni projevovala zejména v prvním čtvrtletí, kdy se nákaza onemocněním covid-19 šířila ještě z velké části neproočkovanou populací. Česko tak bohužel plynule navázalo na do té doby nejsmrtelnější rok ve své historii, rok 2020.

Poměrně vysoký převis přistěhovalých nad vystěhovalými pomohl už loni částečně uvolnit příliš utaženou situaci na trhu práce.

PSALI JSME:
Přirozený úbytek Čechů byl loni nejvyšší v historii

I tak však klíčovou výzvou zůstává, jak českému trhu práce zajistit větší počet vhodné pracovní síly za zahraničí, a to do oborů typu stavebnictví, zemědělství nebo i průmyslu.

Částečně v této situaci napomůže masivní vlna válečných uprchlíků z Ukrajiny, kterých může být v Česku nakonec až 500 tisíc. Jde zejména o ženy a také děti, tudíž jejich uplatnění coby pracovní síly je omezené. Podstatná část těchto lidí se ale může v Česku usadit trvaleji, i po skončení války.

Scelením rodin by pak mohlo dojít k citelnému početnímu růstu pracovní síly uplatnitelné na českém trhu práce, což by přineslo také zmírnění tlaků na růst mezd, a tedy i tlaků inflačních.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vloni zemřelo o 17 tisíc obyvatel Česka více, než v roce 2019

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB