Vloni zemřelo o 17 tisíc obyvatel Česka více, než v roce 2019

V loňském roce zemřelo 129,1 tisíce obyvatel České republiky, což je o téměř 17 tisíc více než v roce 2019. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ) s tím, že nejvíce se umíralo v listopadu a že nárůst úmrtí nejvýrazněji postihl věkovou kategorii 75–84letých. A postihl více muže než ženy. Z regionálního pohledu došlo k největšímu relativnímu nárůstu počtu zemřelých ve Zlínském kraji.
V loňském roce zemřelo 129,1 tisíce obyvatel České republiky, což je o téměř 17 tisíc více než v roce 2019. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Již nyní je z předběžných dat zřejmé, že počet zemřelých za rok 2020 bude převyšovat 112,4 tisíce mrtvých z roku 2019 o více než 16,7 tisíce osob a jde tak o patnáctiprocentní nárůst. Takto výrazná meziroční změna je v naší historii po roce 1950 zcela výjimečná,“ uvedl předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

V tomto století se podle údajů ČSÚ meziroční změny dosud pohybovaly od -4,1 tisíce (rok 2004) do +5,5 tisíce (rok 2015), resp. od –4 do +5 %. Po očištění dat od vlivu pokračujícího stárnutí obyvatel se ukazuje, že pokud by v roce 2020 byla stejná úmrtnost jako v roce 2019, počet zemřelých by vzrostl pouze o dva tisíce osob.

„První odhad naděje dožití při narození pro rok 2020 ukazuje na 75,3 roku pro muže a 81,4 pro ženy. Ve srovnání s rokem 2019 jde o pokles o jeden rok u mužů a o 0,7 roku u žen. Nepříznivá epidemická situace v roce 2020 se tak projevila více u mužů. Naděje dožití z roku 2020 odpovídá zhruba situaci v roce 2013, jde tedy o návrat o sedm let zpátky,“ upozornila Terezie Štyglerová, vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Podle Michaely Němečkové z oddělení demografické statistiky ČSÚ k nejvíce úmrtím došlo v listopadu, kdy jich bylo 15,7 tisíce. Dalších 14,2 tisíce obyvatel zemřelo v říjnu a 14 tisíc v prosinci: „Přes 14 tisíc zemřelých za měsíc bylo přitom naposledy registrováno v prosinci 1995.“

Počty úmrtí se začaly nad průměr předchozích pěti let pravidelně zvedat v první polovině září. Týdenní počty zemřelých vrcholily na přelomu října a listopadu, kdy ve 44. a 45. týdnu přesahovaly 4,2 tisíce osob, tedy dvojnásobek obvyklého počtu úmrtí v této části roku. Následující týdny počty mírně klesaly, avšak zůstávaly nadprůměrné. Ještě v 50. týdnu byly o čtyřicet procent vyšší, než je v tomto týdnu běžné, a po zbytek roku se dále již nesnižovaly.

Rekordní hodnoty zaznamenaly v roce 2020 také statistiky denních počtů úmrtí. Zatímco v předcházejícím pětiletém období 2015–2019 překročil denní počet zemřelých hodnotu 450 pouze jedenkrát, v roce 2020 byl denní počet úmrtí takto vysoký nepřetržitě od 18. října do 19. listopadu. Denního maxima 656 osob bylo dosaženo počátkem listopadu (2. 11.). Denní počet úmrtí oscilující kolem hladiny 450 zemřelých byl přitom evidován až do konce roku.

Absolutní počet zemřelých meziročně vzrostl ve všech krajích. Nejvíce ve Zlínském kraji, kde počet zemřelých v roce 2020 převýšil počet z roku 2019 o téměř jednu čtvrtinu (24 %). Dalšími kraji s nejvíce nadprůměrným nárůstem byly kraj Karlovarský a Olomoucký (18 a 17% nárůst). Naopak Plzeňský kraj a Hlavní město Praha byly s 11 a 12% nárůstem kraji s nejmenším meziročním zvýšením počtu zemřelých.

PSALI JSME:
Na covid-19 dosud v Česku za více než půl roku zemřelo méně lidí, než za dva běžné dny roku 2018

Zavřít reklamu ×
  1. Na jednu stranu je to tragedie že umřelo o tolik více lidí než minulé roky. Na druhou stranu je více ojetin po těchto seniorech co mají málo najeto a jsou v prodeji. Je docela povzbudivé že se už objevují auta z roku výroby 2010,mizivým nájezdem kilometrů a mnohdy už namontované LPG a cena je do 50000 kč. Už se snažím zapojit celé příbuzenstvo a dát dohromady aspoň 40 litrů a takové auto koupit.To moje současné asi další STK už nedá…….Pracující žebrota čeká na tyto auta aby bylo čím jezdit do rachoty(do práce)….V Praze asi pojem neznámý.Tam jede všechno Homeoffice nebo firmní svoz nebo přímo firemní auta. Tady v pohraničí s Čobolem(Slováky)jsem za těch 20 let co sleduji pracovní nabídky na pracovní nabídku kde dají firemní auto ještě nenarazil…….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Česko vymírá tempem 2500 lidí měsíčně

V Česku letos během prvního čtvrtletí zemřelo o takřka třetinu méně lidí, než ve stejném období loňska. I přes ústup covidové pandemie, jež představuje stěžejní příčinu loňského extrémně vysokého počtu zemřelých, …

Zuby nebo urna s popelem. Co lidé zapomínají v taxících

Mobilní telefony, klíče nebo peněženky patří mezi zapomenuté věci v taxících, které patrně nikoho nepřekvapí. Pak je tu ovšem kategorie méně tradiční. Společnost Uber sestavila už poněkolikáté žebříček nejčastěji …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB