Česko má třetí nejvyšší inflaci v EU

Inflace v ČR byla v květnu druhá až třetí nejvyšší v rámci celé EU. Před námi bylo jen Maďarsko, které se nekonvenčními protiinflačními opatřeními dopracovalo až k inflačnímu rekordu. Na roveň s námi je Polsko s 12,5 procenta meziroční harmonizovanou inflací. Jen v těsném závěsu za ČR jsou nové země eurozóny včetně Slovenska.
Rekordmanem ve zdražování je ČR v případě bydlení. Náklady na bydlení se zde totiž kvůli energiím zvýšily meziročně o 27 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

V každém případě je vidět, že inflace v EU opadá. S tím, jak funguje v téměř každé zemi vysoký srovnávací základ, snižuje se i inflace. Jen načasování se liší podle toho, kdy a jak která země přistoupila k regulování či fixacím cen energií pro domácnosti. ČR v tomto směru rozhodně nebyla premiantem a problém začala řešit, až v situaci rekordních cen na energetickém trhu.

Pokles inflace zaznamenává i Česko, které mělo ještě na začátku roku inflaci nad devatenácti procenty. Už v následujících měsících bude česká inflace jednociferná a pomalu se začne propadat i žebříčku srovnání s dalšími unijními zeměmi.

Postupně by se v důsledku slabší poptávky měla zmírňovat i česká inflační specifika. Na prvním místě to je zdražování oblečení, ve kterém nás v posledním měsíci už předběhlo Nizozemí, nicméně ve zbytku EU je nárůst cen tohoto sortimentu podstatně menší.

Rekordmanem ve zdražování je ČR v případě bydlení. Náklady na bydlení se zde totiž zvýšily meziročně o 27 procent, a to především kvůli plošnému zvýšení cen energií. Na čelních místech ČR figuruje i ve zdražování zahraničních dovolených, jejichž ceny rostoucí násobně rychleji než třeba v případě Německa.

Efekt silné koruny zde evidentně vidět není. A největší vlna snad už opadá i v případě hotelů a restaurací, i když i zde ceny rostou stále ještě rychleji než ve většině zemí EU.

Druhé až třetí inflační místo v rámci EU je sice nelichotivé, ale je vidět, že inflační vlna postupně opadá. Dnes zveřejněná čísla výrobní inflace dávají velkou naději, že proces desinflace bude stát nejenom na fungování srovnávacího základu, ale že se dočkáme i zlevnění některého zboží a služeb. K jednociferné inflaci by se ČR mohla dopracovat už v červnu.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Mi Milda

    Vládě inflace, tedy drahota vyhovuje, má vyšší výběr DPH a každá kačka v kolabujícím rozpočtu dobrá!

  2. Pa Pavel

    Za inflaci může především vláda Fialy, která vládne dílem neumětelsky a dílem sabotérsky tak, aby byla maximalizována pauperizace naší společnosti, což voličům vládních partají nevadí, tito voliči mající problémy s logickým myšlením se pořád opírají o jednoduchou myšlenkovou konstrukci: „NEVADÍ, ŽE BUDEM MUSET STRÁDAT NEBO SPÁT POD MOSTEM, HLAVNĚ ŽE TAM VE VLÁDĚ UŽ NENÍ BABIŠ !“

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB