Inflaci drží na dvouciferných hodnotách hlavně náklady na bydlení

Názor
Náklady na bydlení jsou stále tím, co nejvíce ovlivňuje růst cenové hladiny v Česku. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ), podle nichž inflace v květnu dosáhla 11,1 procenta. Už od února se inflace pomalu snižuje. Ceny zboží úhrnem podle ČSÚ v květnu meziročně vzrostly o 12,5 procenta a ceny služeb o 8,9 procenta.
Nejvíce meziročně zdražilo teplo a teplá voda, o více než 40 procent. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vlastnické bydlení opět o něco zdražilo, ceny nových bytů totiž vzrostly kvůli zvýšení cen stavebních materiálů. Rostou i ceny nájemného bytů (meziročně o 6,8 procenta, pozn. aut.), výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu (+ 12,4 %), vodného (+ 16,3 %), stočného (+ 30,3 %), tuhých paliv (+ 39,4 %) a tepla a teplé vody (meziročně o 41,3 %).

Cena elektřiny dále mírnila zdražování na 24,8 procenta, růst mírnily také ceny zemního plynu na 47,6 procenta z dubnového růstu o 53,1 procenta. Za energie přesto lidé zaplatí mnohem více bez ohledu na to, zda bydlí ve vlastním nebo v pronájmu.

PSALI JSME:
Spotřebitelské ceny v květnu zmírnily svůj růst

Domácnosti však stále bojují i se zdražujícími potravinami včetně těch základních, bez nich se neobejdou. Jejich nákup z peněženek stále vezme o desítky procent více než loni. Rýže v květnu oproti stejnému měsíci loňského roku zdražila o 23,2 procenta, margaríny a ostatní rostlinné tuky o 25,8 procenta, zelenina o 21,5 procenta a cukr o 58,7 procenta.

Výrazně více letos Češi zaplatí za dovolenou s komplexními službami, která je oproti loňskému roku dražší o 17,8 procenta. Stravování v restauraci se prodraží o 15,1 procenta a ubytování v hotelu o 14,5 procenta. Na rozdíl od základních potravin právě zde je největší potenciál úspor. Což ale není zrovna příznivá zpráva pro provozovatele hotelů a restaurací.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Inflace sice klesá, ale…

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Americká vláda hraje proti centrální bance

Americká vláda drží svoji ekonomiku nad vodou za využití reverzních repo trhů (RRP). Jde o krátkodobé řešení, jež by mohlo být produktem populistického uvažování před dalšími volbami v USA. Jako domino se toto …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB