
Z hlediska obratu zahraničního obchodu však loňský rok rekordní nebyl. Součet objemu exportu a objemu importu, což je právě obrat, byl vyšší než loni a to v letech 2017, 2018 a 2019.
Rekordní přebytek tuzemského zahraničního obchodu je totiž do značné míry výsledkem výraznějšího pandemického ochromení dovozu v porovnání s vývozem.
Firmy a podniky nebyly ochotny tolik dovážet například investiční zboží, neboť se stále obávají nejistoty spjaté s šířením nákazy onemocněním covid-19.
Naopak vývozní odbytiště v čele s Německem nebyla již při druhé, podzimní vlně tak ochromena, jako při jarním úderu pandemie.
Příznivě se projevilo také oslabení koruny, které tuzemským vývozcům upevnilo konkurenceschopnost. Česká měna tak opět projevila vysoce žádoucí schopnost fungovat jako polštář tlumící ekonomické šoky.
Její oslabení pomohlo firmám z ČR nejen zvýšit konkurenceschopnost na zahraničních trzích, ale tím pádem také udržet zaměstnanost na poměrně vysoké úrovni. Díky slabší měně nemusely tolik propouštět. I proto má Česko stále s přehledem nejnižší míru nezaměstnanosti v EU.
V letošním roce je třeba počítat se zotavování dovozní aktivity, takže celkový přebytek zahraničního obchodu bude o něco nižší než loni, a to na úrovni zhruba 160 miliard korun.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)