Český zahraniční obchod míří za rok 2020 k historicky nejlepšímu výsledku

Názor
Český zahraniční obchod navázal v listopadu 2020 na svůj historicky zcela nevídaný výkon. Potřetí za sebou totiž vykázal přebytek přesahující 30 miliard korun, podobně jako v říjnu a v září loňského roku. Přitom do loňského úderu pandemie koronaviru v měsíčním sledování Českého statistického úřadu nikdy v historii ČR zahraniční obchod přebytek přesahující 30 miliard korun nevykázal. 
Vloni se dařilo zejména exportu automobilů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

I v listopadu zahraničnímu obchodu ČR svědčil fakt, že podzimní vlna pandemie neochromila klíčová odbytiště českého exportu natolik, aby se to jakkoli nepříznivě podepsalo na tuzemském vývozu a na celkovém saldu zahraničního obchodu. Dařilo se tak zejména exportu automobilů.

Současně už na jaře pandemická situace dramaticky srazila ceny ropy a ropných produktů, včetně benzínu a nafty. Ruku v ruce s tím klesla cena dalších energií typu zemního plynu. Pandemická situace navíc snižuje poptávku právě po palivech a energiích.

Česko tak v důsledku upotřebí méně ropy a plynu, a to navíc za meziročně nižší cenu, což se loni v listopadu projevilo meziročním snížením tuzemského deficitu v rámci příslušné položky zahraničního obchodu. Tuzemskému vývozu také napomáhá citelné oslabení koruny, k němuž v důsledku propuknutí pandemie došlo. Slabší česká měna činí český vývoz na zahraničních trzích konkurenceschopnější.

PSALI JSME:
Zahraniční poptávka drží obchodní bilanci v plusu

Meziroční nárůst dovozu i v listopadu 2020 celkově zaostal za meziročním nárůstem vývozu, což má příznivý vliv na celkové saldo. Dovoz je oslabený proto, že kvůli pandemické nejistotě podniky a firmy v ČR omezují své investice, včetně těch opírajících se o investiční položky importované ze zahraničí.

Celková bilance zahraničního obchodu za měsíce leden až listopadu dosahuje kladné hodnoty bezmála 172 miliard korun. V celé historii ČR na tom byl zahraniční obchod během prvních jedenácti měsíců pouze v jediném roce, a to v roce 2016. Tehdy kladné saldo činilo v souhrnu za leden až listopad lehce přes 172 miliard korun.

Vzhledem k loňské dynamice vývoje zahraničního obchodu, mocnému poprázdninovému finiši lze předpokládat, že celková bilance bude za celý rok 2020 rekordně příznivá, když by mohla dosáhnout až 190 miliard korun.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod vykázal za loňský listopad výrazný přebytek

Zavřít reklamu ×
  1. Na západě se dobře prodávají tady vyrobené auta,když mají plat 4000 Euro…….Našinec musí jezdit skoro ve veteránu,protože na nové nelze našetřit!

    • Ano, platy v postkomunistických zemích budou ještě dlouho nižší než v zemích kde komunisté nevládli. Platí to v Spolkovou republiku Německo kde platy ani důchody v nových zemích nedosahují výše těch původních. Je to dáno HDP na obyvatele.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru