Česko míří do výrazné inflace. Největší chybou je nechat peníze v bance

Názor
Inflace bude. Do nadcházejících let se na ni musí každý připravit. Prakticky každého tak či onak zabolí. Zatím ale není jasné, která podoba inflace bude dominovat; zda inflace cen aktiv, nebo inflace spotřebitelská.
Česko míří do výrazné inflace. Největší chybou je nechat peníze v bance. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nejprve ten pravděpodobnější scénář, scénář dominující inflace cen aktiv, jehož pravděpodobnost je zhruba 80 procent. Podle něj se v letech po pandemii v zásadě naváže na předpandemický vývoj. Současná spotřebitelská inflace se ukáže jako přechodný jev a nejpozději od roku 2023 se globálně vrátí dezinflační a deflační tendence. Na ně budou centrální banky reagovat ještě intenzivnějším tištěním nových stovek miliard.

Nafukovat se tedy budou ceny akcií i nemovitostí, zatímco úrok na bankovních vkladech se sníží leckdy – a častěji než dnes – do záporu. Přikázáním číslo jedno pro takový scénář je mít co nejvíce vlastních peněz investováno, přičemž je druhořadé, v čem přesně. Hlavně mít minimum úspor na účtu v bance, kde je bude požírat záporný úrok tak vydatně, že se nám o tom zatím ani nezdá.

Druhý scénář má pravděpodobnost zhruba 20 procent. Souhra důvodů demografických, geopolitických a dalších způsobí trvalejší nárůst spotřebitelské inflace.

PSALI JSME:
Pandemie zdražuje zboží i služby. Čechy po otevření ekonomiky čeká drahota, na kterou nejsou zvyklí

Centrální banky budou muset s úroky nahoru, omezit tištění miliard. Předluženým státům zdraží financování natolik, že se ocitnou na pokraji bankrotu. Spadnou akcie i nemovitosti.

Při vyšším úroku na dluhopisech totiž budou chtít investoři vyšší výnos i od nemovitostí. Toho se dosáhne kombinací dalšího zvýšení nájmů a poklesu cen realit. Poptávka po nich ochabne i z důvodu vyššího úroku na hypotékách. V krajním případě dojde k těžké globální recesi, akciovému krachu a k dramatickému, v ČR zhruba třetinovému propadu cen realit.

Určitým uchovatelem hodnoty by v takovém případě bylo jen málo aktiv, třeba zlato, případně některé kryptoměny. Kryptu by se mělo dařit v obou scénářích, zase ale hrozí, že proti němu právě z toho důvodu až násilně zakročí stále nervóznější státy a jejich centrální banky. Zároveň platí, že úspory na účtu v bance budou citelně ztrácet na každém ze scénářů: Buď kvůli zápornému nominálnímu úročení, nebo kvůli výrazné spotřebitelské inflaci.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Po pandemii v Česku udeří velká inflace, až desetiprocentní, varují experti

Zavřít reklamu ×
 1. Takže máme honem utrácet a nakupovat jak o život? Není to jenom pobídka, aby se hnula postcovidová ekonomika?

 2. Zapomněl jsi ty chytrý pisálku napsat , že nově natištěné miliardy jsou a budou k ničemu , poněvadž nejsou kryté ani kouskem zlata nebo stříbra a že jsou to bezcenné cáry papíru ! Dluhová past se nezadrč
  žitelně blíží a nic není nafukovací takže to půjde během pár let ke dnu ., celý ten prohnilý kapitalismus !

  • Vaše hloupá agitka je mimo mísu. Pokud jsou pro Vás peníze bezcenné, darujte je na dobročinné účely. Ten Váš báječný socialismus byl tak prolhaný, že lhal i na bankovkách 🙂 Jak je možné, že ty Kčs údajně kryté zlatem nikdo nechtěl směnit za tu bezcenou západní valutu, co?

 3. Také se domnívám, že jde hlavně o to, aby banky pobídly k dlouhodobým investicím, čili zatím jde pouze o jejich marketinkový tah. Investici do cenných papírů odmítám, protože akciový trh považuji za nemorální výdobytek kapitalismu. A spekulativně investovat do nemovitostí, které neužívám, považuji přímo za hanebnost.

  • Píše se o špatné době. Špatnou si děláme sami. Živí se skupiny lidí, kteří sedí v kancelářích, vytváří tabulky a zdůvodňují zdražování ztrátou, která údajně nastala. Nikdo jim ale nic nevzal! Nikdy to neměli. Prostě mají menší zisk! To je běžná věc ve výrobě i obchodě. Nelze neustále navyšovat. Relativně všichni mají méně a tím pádem všichni zdraží? Co to je za logiku? Naopak zlevněním, nebo stabilitou se rozhýbá ekonomika. Určitá nenažranost nás všechny táhne do pekel. Divím se, že ČNB nesměruje obchodníky správným směrem. Nebo je to záměr?

   • Máte absolutní pravdu. Roztáčí se spirála, kde peníze už v žádném případě nemají hodnotu. Ve světě se ekonomika hroutí a je pouze otázkou času, kdy nekryté bankovky přestanou platit, což naznačuje situace v bankách. Vše je uměle vyvoláno, aby byly nastartovány nové podmínky v ekonomice.

  • V tom případě se nedá nic dělat. Darwinismus platí a semele tě.
   Lidi jako ty budou chudší a budou se méně množit. Postupně vymřete.

 4. Píše se o špatné době. Špatnou si děláme sami. Živí se skupiny lidí, kteří sedí v kancelářích, vytváří tabulky a zdůvodňují zdražování ztrátou, která údajně nastala. Nikdo jim ale nic nevzal! Nikdy to neměli. Prostě mají menší zisk! To je běžná věc ve výrobě i obchodě. Nelze neustále navyšovat. Relativně všichni mají méně a tím pádem všichni zdraží? Co to je za logiku? Naopak zlevněním, nebo stabilitou se rozhýbá ekonomika. Určitá nenažranost nás všechny táhne do pekel. Divím se, že ČNB nesměruje obchodníky správným směrem. Nebo je to záměr?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru