Po pandemii v Česku udeří velká inflace, až desetiprocentní, varují experti

Češi si musí po pandemii připravit na tak rychlé znehodnocování svých úspor, na jaké absolutně nejsou zvyklí. Podle expertů poradenské společnosti PwC může spotřebitelská inflace v ČR vystoupat až na deset procent. Takové tempo růstu cen Češi naposledy pocítili v létě roku 1998. Celá jedna generace tak vůbec nemá s takovým růstem cen zkušenost. 
Budou Češi ochotni tolerovat vyšší ceny i po odeznění prvotní euforie z otevření hospod? Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zdražení až o dvacet procent chystají po otevření po pandemii hospody a restaurace v ČR. Vyplývá to z předpokladu Asociace malých a středních podniků a živnostníků. Budou se snažit dohnat ztracené tržby.

Zároveň se budou snažit využít euforie natěšených zákazníků a jejich ochoty utrácet více než dříve i z důvodu jisté sounáležitosti s podnikateli v gastronomii. Ti patří v důsledku pandemických opatření k nejhůře zasaženým.

Na druhou stranu pandemie Čechy naučila například oblíbené pivo konzumovat doma, takže je otázka, zda budou ochotni vyšší ceny tolerovat i po odeznění prvotní euforie z otevření hospod.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 51
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Mi Milan

  Jasně, jak jinak. Podnikatelé a živnostníci si musí dohnat životní „standart“a tak je potřeba zase začít hrabat na zákaznících.

  • Fr Franta

   Už se nedivím, že je naše ekonomika v háji, když tady máme Kovandy a Křečky. Kdyby tenhle hloupý nápad hospodští zrealizovali, okamžitě končí.

  • JM Jan Macek

   Jestli patříte k lidem placeným státem, tak prosím mlčte. Jestli pracujete v sektoru, který pandemií neutrpěl, tak buďte vděčný. A jestli pořád živnostníkům a podnikatelům závidíte, tak začněte podnikat. A doufejte, že pandemie už skončila.

   • Bo Bobr

    Jest-li zdraži o 20% tak budu pit pivo doma.V kaufači ted meli krušovice 12 za 12.90kč i jine značky tak naco platit 45kč v hospodě.

  • Ja Jan

   Ty … závistivej. Byli rok v podstatě bez příjmů, tak si dej pár facek!

  • Lu Luda

   Budou okrádat víc, jak dřív. Jediné co na ně bude platit, nechodit tam!

  • Ja Jan

   Inflace už dávno jede a „natěšení zákazníci“ těch hypersuper co mohou prodávat jen zírají kam ty ceny Ty Lídly a spol. šroubují. A zatím co do hospody nemusím bez potravin se zatím nedokážu obejít. Do toho pak inflace cen všeho od státu a obcí počínaje zápisem do katastru, cenou bydlení, energií, vody parkovacími poplatečky atd.

 2. Mi Milan

  Jasně, jak jinak. Podnikatelé a živnostníci si musí dohnat životní „standart“a tak je potřeba zase začít hrabat na zákaznících.

  • Mi Michal

   Dle Vašeho komentáře soudím, že zrovna Vy jim moc peněz nepřinesete. Ale třeba se pletu. A mohu-li se Vás optat: kdo jiný, než zákazník nosí peníze živnostníkům? Stát je nechal pochcípata. A ti, kteří zbyli, ti musi nejak vydělat na dluhy, do kterých je tento slavný stát poslal.

 3. no nováková

  Já bych byla klidná,když vyšroubují cenu o 10%,moc ochotných lidí do hospod chodit nebude.Hospodští to samozřejmě ví.

  • jo josef

   Ve článku se píše o 20% zdražení v hospodách.Nevím kdo jim tam bude chodit.Neočkovaní nebudou moci a ze zbytku se většina dá na pivo doma.

 4. Ja Jarda

  Si ty hospodský vyžírkové opravdu myslej, že jim tam bude někdo chodit, když zdražej o pětinu? Možná někam do nóbl pajzlů, kam choděj zloději a podvodníci s dorotama se předvádět a u chlastu zapomínat na svoje zlodějny a podvody případně tam další zlodějny a podvody domlouvat. Už před covidem byla půlka pajzlů před bankrotem, protože tam nikdo ani nepáchnul. Pitivo naprd, žraso na prd, obsluha na pěst. Tůristi se tady jen tak rychle nevokážouj, aby je mohli okrádat a místňáci se nechaj okrást maximálně jednou. Pak se na dotyčného velkopodnikatele v restauratérství zvysoka vytento. Hrozně přeceňovanej obor, podniků jako maku, ale putyka kde to za něco stojí, kde se dá slušně nabaštit a svlažit volátko, a kde se obsluha nedloube v rypáku případně v konečníku, tak jeden z deseti. V maximu.

  • LK Ladislav Kolesa

   Souhlas. Naopak by měli zlevnit aby natáhli zákazníky. V obráceném případě, ať si to nechají pro sebe. Řada z nás pivařů už doma či v garáži máme výčepní zařízení z biopronem. Pivo lepší než ve většině pseudo hospod.

  • Fr Franta

   Vy budete asi hodně jednoduchej. Že to napíše nějakej Kovanda neznamená, že se to stane. Zkuste občas používat bouli, která Vám vyrostla na krku.

 5. Jo JohnDoe

  Pokud hospodští začnou zdražovat, ať jsou jejich pohnutky jakékoliv, je nejjednodušší takové podniky nevyužívat. Kdo chce víc, nemá nic. I když z lidského hlediska chápu jejich trable, jako platícího zákazníka mě to nezajímá, jejich problém. Dali se na podnikání dobrovolně, musí počítat s jakýmkoliv rizikem, které jim i znemožní podnikat. Třeba místo kovidu podnik shoří atd.

 6. RF Reimer Frantisek

  to je poze zbozne prani.konzument alkoholik moc penez nema.120 za cigara 40 za pivo?

 7. Le Lefak

  Teprve teď začnou hospody krachovat.Teda pokud zdraží. Budou muset platit obsluhu,kuchaře,provoz,mít zásoby pití a potravin a nikdo jim tam nepřijde,

 8. Mi Milo

  Inflace 10% by byla ještě dobrá , ve skutečnosti to bude min. 3x víc , jen veškerý stavební materiál jde už nyní o 30-100% nahoru , potraviny a další zboží také , stačí je podívat do jakéhokoli obchodu a uvidíte to ihned….

 9. Ra Radoslav

  Stejně jich je moc. Teda ve městech. Bude jenom dobře, když se to trochu pročistí. Myslím, že polovina hospod, ale kvalitních, bude bohatě stačit. No a na venkově, kde hospodskej točí pro pár dědků, ty by mu dali, kdyby zdražil. Už teď si kupují radši lahváče nebo dokonce petky. No a aby šli na jídlo na hospody, to by u staré už vůbec neobhájili.

 10. Du Dušan

  No to už teď. 2 různé okýnka v malých městečkách – v jednom Birell v láhvi za 39 Kč a ve druhém plechovka Pepsi za 33 Kč. Obojí bez skleniček. Nechci být rýpal, ale tak 25 Kč max 30 je tak akorát, zvláště když onu Pepsi si běžně kupuje v obchodě za 10 Kč.

 11. DM Dominik Macáš

  Na mně si nikdo nic dohánět nebude. Pokud uvidím, že restaurace výrazně zdražila, tak tam nepůjdu.

 12. ES Evgenij S

  Nabídka odpovídá poptávce. Když budou klienti ochotni platit, co si řeknu, tak ceny zdražím. Pokud budu mít v krámu prázdno, tak naopak zlevněním. Ve skutečnosti ceny nestanovuji já, ale klienti.

 13. Pa Pavel

  Dávno proběhlo. Holičky na 6 stovkách stovku nahoru,…ale ženské jsou rády, že se vůbec dostanou.

  • Ma Martin

   To jsou zase kecy, inflace bude, ale ne diky pandemii, nybrz FEDU v US, ktery jen za 2020 zamerne vytiskl temer 25% svetoveho objemu americkeho dolaru, coz se projevy, hned jak madia zastavi covid divadlo a lide prestanou mit strach a zacnou zase utracet…

   • Ja Jan

    Tak tohĺe bychom ještě přežili,ale víte co přichází po krizi….viz. Němeko,už tak je napjatá situace….a kdo to rozdmýchává…odpovězte si sami….

 14. Pa Pavel

  zdražit mohou, restaurací totiž výrazně ubylo. Dost jich nepřežije, tedy je prostor pro zvýšení ceny.

 15. Pa Pavel

  polystyren šel + 170 %, né 70 %, měď již 25 %,…., vlastně víc, první zdražování bylo 20 %, druhé 5 %….rohlík taky již není za 1,90 Kč ale za 2,50

  • Milan Černý

   Pane (kolego), ceny mědi se mění a přepočítávají každý týden dle aktuálních cen mědi na světových trzích, víme? Výrobci kabelů a my OSVČ elektro o tom víme své… Vy ale asi máte na mysli výkupní ceny mědi ve sběrných surovinách, je tak?
   A že rohlík nestojí 0,40 Kč, chléb 4,80 Kč, káva 8,- Kč, mléko polotučné 2,- Kč, plnotučné 3,10 Kč a máslo 12,- Kč/250 g, benzín za 18,- Kč/l a škodovka 63 tis. Kčs, to už neplatí hóóódně dávno.

 16. Milan Černý

  V hospodě jsem nebyl tak dvacet let. Nevím co bych tam dělal – abych za porci, kterou umím uvařit doma z echt jedna A surovin za 30 – 40,- Kč, dal v pajzlu 200 + pití, bych musel být padlý na hlavu. A 38,- Kč za stejné europatoky, kterých jsou v krámě za stejný peníz ne půl litru, ale čtyřikrát tolik, musel bych vydělávat tak 90 tis. hrubého měsíčně. Dvě třetiny hospodských bude bankrot a muset zkusit, co obnáší třicet let makat ručičkama…

 17. Li Libor

  Opravdu zajímavý článek 😂
  Zdraží hospody a to udělá inflaci 10%?
  To je vše?? Nic takového nebude a odborníka i toho, kdo článek psal, by měli okamžitě vyhodit. Děs

  • Ta Tatiana

   Také i mně to napadlo. Do hospod se chodilo i před kovidem málo ale jak je vidět práci ubylo a ubývat pokračuje tak do hospod i o to méně se lide pohrnou a to je zaprvé. A za druhé pokud se zdraží i potraviny tak lide toho nakoupí min a víc budou budou šetřit a tak i ty potraviny co nejsou trvanlivého charakteru budou muset zlevnit aby se to nevyhazovalo. A za třetí ještě jsou tu i známky toho že par šibalu se snáři naposled vydolovat nijaké peníze ze společného a doufá že se na to nepřijde ale je to marné je to marné je to marné… .

 18. JW Johann Weissmiller

  Tak tam nemusíme chodit ! Od roku 2004 kdy jsme vlezli do unie trubců jsem tam stejně nebyl A dám si doma .

 19. te tetj

  tak tady od vsech ctu ze kdyz zdrazi tak tam nebudete chodit a jak tu nekdo napsal ze si musi hospodsti namastit kapsu si rikam ze je dobre kdyz tam nebudete chodit cucejte doma lahvace a radujte se jak si na vas namastej kapsu. ja si klidne priplatim protoze to neni o zadnym masteni si kapsy rekl bych spis o lepeni zaplat a boji o preziti

 20. Pe Petr

  No tak jestli budou chtít víc tak nedostanou nic. Prostě kdo chce moc tak nakonec nemá nic. Rok jsem v hospodě nebyl a taky se nic nestalo.

 21. La Ladisav

  Tak proste kdyz na to mit nebudu tak tam nepujdu. Ty dve piva za rok zvladnu i na zahrade. A abych videl kamose nemusim vysedavat po putikach.

 22. Io Ioda

  Tak jestli hodlají dohánět propad zvýšením ceny, tak to si tedy moc nepomůžou. Tedy možná vlastníci, ne ale zaměstnanci. Pokud se zvedne cena, klesne samozřejmě výše „dýška“, které vždy dávám a to je podle spokojenosti od 50Kč do 100Kč. Nebo se na celý podnik vykašlu úplně. Je jich všude víc než dost, stejně jako jiných možností jak se dobře najíst a napít.

 23. Ja Jan

  A máme tady další výkřik od pana Kovandy, který má za účel akorát šokovat a upoutat pozornost.

  Nechápu, že mu někdo platí za psaní kamkoliv. I pro Blesk je to moc nízká úroveň.

 24. To Tony

  To chce klid – pan Kovanda v půlce minulého roku predikoval ohromné snížení cen osobních automobilů ke konci roku 2020. Kde jsou ceny aut teď vydíme všichni.
  Pan Kovanda je za každým druhým ekonomickým názorem jak ve čtených článcích, tak i ve videjích. V podstatě u nás asi není produktivnějšího ekonoma, který právě vyšel školu, ale názor má na všechno. Že je s takto nevycházejícími odhady i členem NERVu se divím, ale dnes je nový trend ničemu se nedivit, tak jdu s dobou a už se také raději ničemu nedivím, co je všechno možné.

 25. Václav

  Pandemie mě naučila pít lahvové pivo.Dá se v akci koupit za 5,90,-. Místo jednoho točeného za 30,- jich tak mám pět. Nic nového – určitě to tak dělá mnohý. Ale nemyslím si, že nám to vydrží. Když zdraží hospody,bude následovat zdražení lahvového. Ceny zvýší i pivovary,protože je postihl covid také. Takže to stejně zaplatí všecko spotřebitel. Jen přestat pít by bylo účinné. K tomu ale v Česku nikdy nedojde a oni to vědí.

 26. mk milan kumpoldt

  ti šikulové v gastropornu co smaží polotovary at klído zdraží mražené jim vydrží v mrazácích velmi dlouho pívo natočit také umí jen pár z nich jinak slečinky čarují nad výčepem jak saksana nad lexikonem jen kasírovat jim jde velice slušně včetně dýška za nic OK už se na to těším

 27. To Tom

  Jsem takřka každý den svědkem toho,že neumíme tzv. vychovávat prodejce a dovolíme jim nasadit cenu s hanebnou marží.Malý příklad-cena másla.Pokud přesáhne hranici kterou jsem ochoten akceptovat,tak ho nekoupím.Pokud se takto bude chovat většina zákazníků,po určitém čase půjde cena dolů.Nemohou toto zboží skladovat věčně.A neříkám že doba po kterou nezakoupím bude týden nebo dva.Pochopitelně to bude delší čas.Bohužel,jak píšu,tak jsem svědkem jednání typu:táto,zase stojí víc,honem jich vezmem alespon deset,než ještě zdraží.To je cesta do pekel.A možná by dost pomohlo,pokud by měl prodejce povinost informovat zákazníka o tom,za kolik koupil a za kolik prodává,prostě jakou má marži.Pak si obrázek o nenažranosti některých prodejců může kupující udělat sám a také se rozhodnout,zda koupí,nebo ne.

 28. po podoubský

  No dyť jo……….Když se čím dál víc jen klápe hubou a čím dál míň se něco dělá, že už nemáme škodovku a ostravskou ocelárnu a česká n.banka v největší krizi prodá zbytek rozkradeného zlata a nakoupí plechová eura.Celý svět a zahraniční konkurence se nám směje a čeští šašci z naivního Kocourkova,kteří si myslí že nám kapitalisté pomůžou tomu ještě tleskají………

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB