Česko nebo Slovensko? Kde je více podnikatelských subjektů a jak si vedou?

Při porovnání počtu podnikatelů a společností s počtem obyvatel je od roku 1993 Česko podstatně úspěšnější než Slovensko. Jeden ekonomický subjekt totiž připadá na 5,6 Čecha, ale až na 9,5 Slováka. Od rozdělení federace jich totiž v tuzemsku vzniklo 1,872 milionu, ale na Slovensku jen 573 tisíc.

Česko versus Slovensko – 77:33. Nejde o výsledek sportovního utkání, ale o procentuální poměr počtu firem a fyzických osob, které v obou zemích podnikají. Foto: Pixabay

Česko versus Slovensko – 77:33. Nejde však o výsledek sportovního utkání, ale procentuální poměr počtu firem a fyzických osob, které v obou zemích podnikají. V České republice také vzniklo více společností s obratem nad 1,5 miliardy korun. Aktuálně je to 909 subjektů, zatímco na Slovensku je jich pouze 26. Přestože čísla jsou jednoznačná, podle analytiků společnosti Merk.cz, která provozuje on-line databázi firem, se v současnosti více rostoucích subjektů na Slovensku.

SLOVENSKO MÁ VÍCE ROSTOUCÍCH FIREM

Jen čtyři procenta českých firem vzniklých po roce 1993 jsou v současnosti obratově rostoucí, zatímco na Slovensku tvoří 11 procent. Obdobný poměr platí ovšem i v případě firem s klesajícím obratem: Těch jsou v Česku také čtyři procenta, ale na Slovensku je to o devět procent víc. Slovenská republika také eviduje více firem s dluhem u zdravotních pojišťoven.

Čeští i slovenští podnikatelé se nejvíce realizují v odvětví velkoobchodu a maloobchodu, kde působí shodně 23 procent firem. Hned dalším oblíbeným oborem jsou profesní, vědecké a technické činnosti. Na Slovensku je o něco populárnější stavebnictví.

V obou zemích se podnikání centralizuje do hlavních měst. V Praze a Bratislavě má sídlo shodně 23 procenta ekonomických subjektů. V České republice je druhým nejvýznamnějším místem pro byznys Středočeský kraj a na Slovensku Žilinský kraj.

VEDOU FYZICKÉ OSOBY

Z celkového počtu 1,872 milionu ekonomických subjektů evidovaných v Česku je 64 procent fyzických osob, 21 procent společností s ručením omezeným a pouze jedno procento akciových společností. Na Slovensku je evidováno 573 tisíc subjektů a i tam je nejvíc fyzických osob – 58 procent. Dalších 30 procent představují společnosti s ručením omezeným, akciových společností je stejně jako v ČR jedno procento. Zbývajících 11 procent ekonomických subjektů spadá do kategorie ostatní. V Česku je to 14 procent.

„Za sledovanou dobu v tuzemsku 349 českých akciových společností dosáhlo na obrat nad 1,5 miliardy korun za rok a u čtyř z nich aktuálně probíhá insolvenční řízení. Společností s ručením omezeným s obratem nad 1,5 miliard korun je evidováno 480. Na Slovensku do současné doby 23 subjektů disponovalo obratem nad 500 milionů eur a žádná z nich aktuálně nemá pohledávky na zdravotním pojištění,“ řekl ke statistikám Tomáš Berger, zakladatel služby Merk.cz.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Podpora rozvoje elektromobility pro podnikatele

Skupina ČEZ, která provozuje nejrozšířenější síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily a zajišťuje mj. kompletní servis pro klienty v sektoru firem, municipalit a krajů podepsala, spolu se společností ČSOB …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.