Česko nebo Slovensko? Kde je více podnikatelských subjektů a jak si vedou?

Při porovnání počtu podnikatelů a společností s počtem obyvatel je od roku 1993 Česko podstatně úspěšnější než Slovensko. Jeden ekonomický subjekt totiž připadá na 5,6 Čecha, ale až na 9,5 Slováka. Od rozdělení federace jich totiž v tuzemsku vzniklo 1,872 milionu, ale na Slovensku jen 573 tisíc.

Česko versus Slovensko – 77:33. Nejde o výsledek sportovního utkání, ale o procentuální poměr počtu firem a fyzických osob, které v obou zemích podnikají. Foto: Pixabay

Česko versus Slovensko – 77:33. Nejde však o výsledek sportovního utkání, ale procentuální poměr počtu firem a fyzických osob, které v obou zemích podnikají. V České republice také vzniklo více společností s obratem nad 1,5 miliardy korun. Aktuálně je to 909 subjektů, zatímco na Slovensku je jich pouze 26. Přestože čísla jsou jednoznačná, podle analytiků společnosti Merk.cz, která provozuje on-line databázi firem, se v současnosti více rostoucích subjektů na Slovensku.

SLOVENSKO MÁ VÍCE ROSTOUCÍCH FIREM

Jen čtyři procenta českých firem vzniklých po roce 1993 jsou v současnosti obratově rostoucí, zatímco na Slovensku tvoří 11 procent. Obdobný poměr platí ovšem i v případě firem s klesajícím obratem: Těch jsou v Česku také čtyři procenta, ale na Slovensku je to o devět procent víc. Slovenská republika také eviduje více firem s dluhem u zdravotních pojišťoven.

Čeští i slovenští podnikatelé se nejvíce realizují v odvětví velkoobchodu a maloobchodu, kde působí shodně 23 procent firem. Hned dalším oblíbeným oborem jsou profesní, vědecké a technické činnosti. Na Slovensku je o něco populárnější stavebnictví.

V obou zemích se podnikání centralizuje do hlavních měst. V Praze a Bratislavě má sídlo shodně 23 procenta ekonomických subjektů. V České republice je druhým nejvýznamnějším místem pro byznys Středočeský kraj a na Slovensku Žilinský kraj.

VEDOU FYZICKÉ OSOBY

Z celkového počtu 1,872 milionu ekonomických subjektů evidovaných v Česku je 64 procent fyzických osob, 21 procent společností s ručením omezeným a pouze jedno procento akciových společností. Na Slovensku je evidováno 573 tisíc subjektů a i tam je nejvíc fyzických osob – 58 procent. Dalších 30 procent představují společnosti s ručením omezeným, akciových společností je stejně jako v ČR jedno procento. Zbývajících 11 procent ekonomických subjektů spadá do kategorie ostatní. V Česku je to 14 procent.

„Za sledovanou dobu v tuzemsku 349 českých akciových společností dosáhlo na obrat nad 1,5 miliardy korun za rok a u čtyř z nich aktuálně probíhá insolvenční řízení. Společností s ručením omezeným s obratem nad 1,5 miliard korun je evidováno 480. Na Slovensku do současné doby 23 subjektů disponovalo obratem nad 500 milionů eur a žádná z nich aktuálně nemá pohledávky na zdravotním pojištění,“ řekl ke statistikám Tomáš Berger, zakladatel služby Merk.cz.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB