Česko nyní dováží více než polovinu plynu z Ruska, plyne z dat rakouské plynárenské společnosti

V posledních zhruba dvou měsících rozhodně neplatí, že by do Česka tekly pouze jednotky procent ruského plynu. Jsou to desítky procent. Třeba tento pátek činil dovoz ruského plynu 54,4 procenta celkového dovezeného objemu.

Z mapy je patrné, že jen těžko může jít o jiný plyn než ruský. Do Lanžhotu přitéká přes Slovensko a Ukrajinu, případně přes Slovensko a Maďarsko, které má ovšem svůj plyn opět z Ruska (černomořskou cestou). Ilustrační foto: Lukáš Kovanda

V sobotu pak dovoz ruského plynu činil 55,1 procenta. Vyplývá to z údajů Gas Connect Austria, rakouské plynárenské společnosti zaměřující se na přepravu a distribuci plynu. A taková situace – kdy do Česka proudí desítky, a nikoli jednotky procent ruského plynu – panuje prakticky soustavně od počátku letošního října.

Pokud se ale dovoz ruského plynu rozpočítá nikoli na poslední zhruba dva měsíce, nýbrž na celý rok, je podíl dováženého ruského plynu docela pochopitelně jen v jednotkách procent. Protože od ledna do konce září byl dovoz ruského plynu vskutku nulový. Takže tato skutečnost citelně snižuje celoroční průměr.

Do Česka letos teče plyn přes Krušné hory (z terminálů na zkapalněný plyn, z Norska,…) a přes Lanžhot. Od začátku letoška až do konce září přitékal pouze přes Krušné hory. Od začátku října je to však i přes Lanžhot. Z mapky je patrné, že jen těžko může jít o jiný plyn než ruský. Do Lanžhotu přitéká přes Slovensko a Ukrajinu, případně přes Slovensko a Maďarsko, které má ovšem svůj plyn opět z Ruska (černomořskou cestou).

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

 

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Petr

    Hlavně zrušte dovoz LNG.Jeho převoz,zkapalnění atd . zatěžuje ekologii více než spalování uhlí. Tak nelichotivě vyšla studie na slavné LNG……

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB