Spotřeba zemního plynu klesala i ve třetím čtvrtletí

Pokles tuzemské spotřeby zemního plynu pokračoval také ve třetím čtvrtletí letošního roku. Meziročně se snížila o 11,4 procenta, a to jak díky teplejšímu počasí, tak zásluhou úsporných opatření na straně konečných zákazníků. Vyplývá to ze Zprávy o provozu plynárenské soustavy ČR, kterou tento týden zveřejnil Energetický regulační úřad (ERÚ) a kterou má redakce FAEI.cz k dispozici.
Pokles tuzemské spotřeby zemního plynu pokračoval také ve třetím čtvrtletí letošního roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V České republice se v letošním třetím kvartálu spotřebovalo celkem 871 mil. m³ (9 557 GWh) zemního plynu. Skutečná spotřeba tak meziročně klesla o 11,4 procenta, po přepočtu na podmínky dlouhodobého teplotního normálu jde o pokles o čtyři procenta.

Posle Stanislava Trávníčka, předsedy Rady ERÚ, letošní tuzemskou spotřebu zemního plynu výrazně ovlivnilo teplejší počasí. Průměrná teplota ve třetím čtvrtletí se pohybovala 1,8 °C nad dlouhodobým normálem.

„Opomenout ale nesmíme ani přijatá opatření na straně konečných zákazníků, díky nimž spotřeba setrvale klesá už od ledna roku 2022. Roli hrají jak úsporná opatření, tak systémové změny, konkrétně přechod na jiná paliva či využívání vlastních zdrojů energie,“ uvedl Trávníček.

PSALI JSME:
ERÚ: Spotřeba elektřiny se meziročně snížila nejvíce u domácností

Spotřeba nejvíc klesla u maloodběratelů z řad podnikatelů (-34,5 %), následovaly domácnosti (-28,2 %), kategorie středního odběru (-18,1 %) a velkoodběru (-5,7 %). Meziročně se spotřeba nejvýrazněji snížila v září, a to o více než pětinu (-21,2 %). Tento měsíc byl ovšem rekordně teplý, což se projevilo i v pozdějším zahájení topné sezony.

Stejně jako v předchozím kvartálu, i ve třetím čtvrtletí se ve statistikách významně projevily změny evropských toků plynu po zahájení ruské invaze, respektive omezení jeho přepravy přes české území. Tok zemního plynu z tuzemské soustavy do zahraničí se propadl o 85 procenta, a to na objem 322 mil. m³.

Zásoby zemního plynu v zásobnících pro Českou republiku dosahovaly na konci třetího čtvrtletí objemu 3 342 mil. m³, což představuje bezmála 96 procent jejich celkové kapacity.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
ERÚ: Loňská spotřeba plynu v Česku byla nejnižší za posledních osm let

Zavřít reklamu ×
  1. Koho se zeptám, tak mně řekne, že přešel na topení dřevem, někteří i zpět na topení uhlím, že zlodějské ceny za plyn platit nebudou. A někdo se tomu ještě diví.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB