Česko zažívá rekordní pokles životní úrovně. S výjimkou důchodců

Analýza
Česko, Maďarsko. Dvě země EU a Visegrádské čtyřky, které jsou podle nedávné studie japonského finančního domu Nomura zvláště – a mimořádně, i ve světovém měřítku – ohroženy měnovou krizí. Tedy dramatickým propadem kupní síly měny, a nakonec tudíž i životní úrovně jako takové.
Rekordní pokles životní úrovně letos zažívá celé Česko – s výjimkou důchodců, ti jsou nečekanými vítězi letošního krizového roku. Ilustrační foto: Pixabay.com

Rekordní pokles životní úrovně letos zažívá celé Česko – s výjimkou důchodců, ti jsou nečekanými vítězi letošního krizového roku –, takže představa, že by mohlo být ještě mnohem hůře, je pro řadu Čechů už zcela nestravitelná. Pohled do nedalekého Maďarska posledních dní, rovněž dle Nomury ohroženého měnovou krizí, však nejednoho Čecha, a nejen důchodce, uklidní, že se letos vlastně zase tak špatně nemá.

Maďarsko se totiž stává „Tureckem EU“. V nejbližších měsících tam inflace přeskočí hodnotu 25 procent. Vždyť listopadová inflace činí meziročně 22,5 procenta, přičemž tento týden nouzově zrušené zastropování cen pohonných hmot přidá další až tři procentní body.

Pro srovnání, česká inflace zatím vrcholila v září, na úrovni osmnácti procent, za říjen ale poklesla na zhruba jen 15 procent. Není vyloučeno, že pondělní data za listopad přinesou nakonec jen mírné navýšení, na necelých 16 procent. Inflace by tak zůstala o zhruba deset procentních nodů níže, než je vyhlížené maďarské maximum. A to už je pořádný rozdíl.

Vláda premiéra Viktora Orbána sice zastropovala ceny potravin či již zmíněných pohonných hmot, avšak i vlivem těchto opatření – která prohlubují zadlužení země – dochází k citelnému oslabení forintu. Ten tak jenom letos vůči euru ztratil nominálně přes dvanáct procent.

PSALI JSME:
Česku hrozí dramatický pád jeho měny, varuje největší japonská investiční banka

Znatelně oslabující měna se tedy v Maďarsku připojuje k inflačním tlakům ze světa, zejména souvisejícím s válkou na Ukrajině, což ve výsledku způsobuje mnohem rychlejší zdražování, hlavně dováženého zboží, než jaké zaznamenává Česko.

Česká koruna od počátku letošního roku vůči euru – na rozdíl od forintu – zpevnila, a to o více než dvě procenta. Začátkem letoška se euro prodávalo za zhruba 24,90 koruny, nyní je to za přibližně 24,30.

A to přitom zhruba v posledním měsíci Česká národní banka už vůbec nevstupuje na měnový trh, aby na něm prodejem eur ze svých sejfů a odpovídajícím nákupem korun, za sílu české měny intervenovala.

Z toho všeho se zdá, že Maďarsko je měnovou krizí ohroženo vlastně mnohem více, než Česko, přestože zmíněná studie Nomury dokonce Česku pro příštích dvanáct měsíců připisuje ještě krapet vyšší riziko měnové krize, než Maďarsku. No, i japonský mistr tesař se utne. Snad by to mohl být právě tento případ.

PSALI JSME:
V říjnu ČNB téměř neintervenovala

V Maďarsku se ale „utnula“ hlavně tamní vláda, a to je horší. V úterý tento týden pozdě večer, na narychlo svolané tiskovce, definitivně kapitulovala, když ukončila takřka třináct měsíců trvající zastropování cen paliv.

Učinila tak nouzově, na naléhání ropného a plynárenského podniku MOL, který již dále nebyl s to stále kritičtější situaci zvládat. Zhruba čtvrtina jeho čerpacích stanic v Maďarsku – tedy přibližně sedmdesát z nich – se ocitla zcela bez pohonných hmot. Motoristé podléhali panice a i pod vlivem spekulací o blížícím se ukončení zastropování hekticky paliva vykupovali, aby se předzásobili.

Úterním úderem jedenácté hodiny večerní tak bylo zastropování cen s okamžitou platností zrušeno. Řadovým Maďarům z minuty na minutu pohonné hmoty dramaticky zdražily. Nafta už se tam prodává dokonce dráže, než v Česku.

Nicméně maďarský trh s pohonnými hmotami se nachází v krajní nerovnováze. Stabilizace situace si vyžádá dva až tři měsíce. Tak dlouho bude zahraničním dodavatelům typu OMV nebo Shell trvat, než si najdou ve větším měřítku cestu zpět na maďarský trh, odkud je vypudilo právě Orbánovo zastropování.

PSALI JSME:
Maďarsko s okamžitou platností ukončilo zastropování cen pohonných hmot

Během této doby mohou ceny pohonných hmot, včetně benzínu, v Maďarsku vyskočit citelně nad úroveň těch v Česku, neboť při pokračujícím vychýlení z rovnováhy se trh ještě řadu týdnů bude potýkat s nedostatečným zásobováním.

Nižší inflace nebo dostatek pohonných hmot neznamená, že Česko je oproti Maďarsku již z „černých lesů“ venku. Ostatně, čelí dramatickému propadu životní úrovně, jaký nepamatuje od svého vzniku roku 1993.

Přesněji řečeno, pracující Česko. Důchodci nikoli. Za první letošní tři čtvrtletí vzrostly výdělky pracujících průměrně meziročně o 5,9 procenta, zatímco meziroční inflace v téže době činila 14,9 procenta. Výsledkem je propad reálných mezd a platů letos od ledna do září průměrně o rovných devět procent.

Zhruba takový výsledek lze čekat také za celý letošní rok. To znamená, že propad životní úrovně vyjádřené právě změnou reálného výdělku pracujících bude letos šestinásobný v porovnání s dosud nejhorším rokem české historie z hlediska vývoje životní úrovně. Tím byl až do letoška rok 2013 (tehdy se reálné výdělky propadly o 1,5 %, pozn. aut.).

PSALI JSME:
Mzdy v Česku rekordně padají, klesá také životní úroveň

Na rozdíl od předchozích krizových let, jako byl právě rok 2013 nebo předtím rok 1998, však letos představují zřetelné vítěze krize důchodci. Popsaný dramatický pokles životní úrovně se totiž týká opravdu jen pracujících.

Zato důchodci si letos reálně poměrně citelně polepší. To proto, že vzestup průměrné výše starobní penze znatelně překoná inflaci, o přibližně dvě procenta. To umožňuje letošní hned trojí valorizace penzí.

Mezi poražené pracující – ty, kterým výdělek reálně padá nejrychleji – tudíž letos patří hlavně ti, kteří jsou z velké části placeni z veřejných rozpočtů, tedy lékaři, zdravotní sestry, učitelé či úředníci. To znamená, že zatímco stát na důchodcích nešetří, a ani nemůže (valorizace jsou dané ze zákona), na pracujících ve státní sféře letos šetří více, než soukromá sféra.

Tento vývoj tak částečně pomáhá tlumit efekt neudržitelného trendu, kdy čtvrtý rok v řadě výdělky pracujících reálně rostou pomaleji než starobní penze. Pomáhá tlumit i inflace. Tak snad Česko měnová krize nečeká. A snad ani ne „maďarská krize“.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důchodci jsou vítězi letošní inflační krize

Zavřít reklamu ×
 1. Dobrý den.
  Pěkně prosím. Vezměte si můj důchod, A zkuste s ním žít
  delší dobu, třeba rok , nebo dva.. Schválně, jak se Vám to bude líbit. ( Nemohu pracovat a to co mám našetřeno z almužny nazývané plat sem netahejte. To je má věc.) S pozdravem Jiří.

   • Pan expert srovnává nesrovnatelné. Je sice pravda, že důchodcům je dorovnávána inflace, ale ta inflace průměrná 18 % do které se započítává všechno zboží. Ceny zboží, které nakupují důchodci nevyrostly o 18 % , ale mnohem víc, někdy i o 100%

  • Milý pane, výše vašeho – i mého, důchodu sledují inflaci, takže jsme na tom – na rozdíl od nedůchodců, stále stejně – dobře, nebo blbě, ale, jak říkám, stále stejně. Vyžil-li jste až dosud, vyžijete zákonitě i dál.

   • Naše ukrajinská vláda řízená Bruselem apod placená bůhví kým se řídí heslem zločinecké organizace odss. Čím hůř tím líp.

  • Nikde jsem nenašla statistiku, kolik za rok stojí stát tzv. nemakačenka. Ti co nepracují dlouhodobě 2-3 roky i déle a jen berou dávky. Ale důchodcovská statistika to si lidé po 45 letech práce zaslouží?? Že se autor nestydí, on nemá rodiče , prarodiče??

   • Autor rodiče nenávidí a staršími lidmi pohrdá, je to na trestní oznámení. Jisté je že skončí v pekle, kde se bude navždy smažit její prokletá duše.

    • Jeho. Prokletá duše. Je to totiž duševní mrzák. O tom kam jde celých 16% z našeho HDP ani slovo.

   • Dejte už těm důchodcům pokoj!A to jak klesá životní úroveň vidíme v supermarketech, že!!!

  • Ráda si se všemi vyměním důchod ve výši 14200 Kč. Se všemi ekonomy, politiky atd. Co zavidite ? Stáří, nemoci, atd. Nebojte, také se dočkáte.

  • Ráda si vyměním svůj důchod ve výši 14 200 Kč, se všemi politiky a ekonomy. Zkuste si z něj žít. I vy se dočkáte spravedlivě stáří a není co závidět. Nemoci a nejistota.

 2. Důchodci dostanou přidáno od 400 do 800 par vyjímečných snad 1100 Kč ale poslanci 11000 až 20000 tak kdo si vice polepšil ??Podle Vás důchodci ??A co ministerští úřednici s ministerstvá životního prostředí a jejich vánoční odměna přes 40 000 Kč A KOLIK BUDOU MÍT ROČNI PLAT ŘEDITEL ČEZ JEHO NAMĚSTCI ŘEDITEL ČT,A DALŠÍCH STATNICH PODNIKŮ ?,CO TO TAK ZVEŘEJNIT

  • No nevím, jsme generace která vždycky pracovala a tady se dnes a denně píše o tom že jsme jen vyžírkové kteří si nic nezaslouží. Vyvolávání nenávisti. Zkuste si to z 15 000 příjmem.

  • Přesně tak, kroutím hlavou, jak jen samotný nadpis podněcuje nenávist vůči skupině obyvatel jako jsou duchodci,kteří zde budovali naši ekonomiku , odpracovali si svá léta více jak 40 let,abychom my ,dnes jsme měli vyšší platy. Oni jsou skupinou po dětech nejohroženější. Skutečně hloupost pisatele článku. Tato štvavá slova bych trestně stíhala, protože v mladé nastupující generaci vyvolává nenávist a nerespektování starší generace.

   • Máte pravdu, cítím to stejně. Den co den články, které se otírají jen o důchodce. Roste jen nenávist mladší generace vůči nám, co kdyby raději psali o úctě ke stáří. Už mě to nebaví, copak se musíme omlouvat za své důchody, jsme to my, důchodci, kteří tento stát vybudovali a jen den co den články o důchodcích. Hnusí se mi to. Ta sedmá velmoc ta teda dokáže divy.

   • Ale těch 40 let prý pracovali pro socializmus, tak by neměli dostávat žádný důchod, jsem slyšel od mladých,,makáčů“.

    • Ale že ti mladí „makáči“ mnohé výdobytky socializmu samozřejně a denně využívají, to už jaksi nevidí? Já jim přeju, aby se jim ten jejich názor a pohled na staré lidi vrátil od jejich dětí.

   • 0Přesně tak. Vláda chce poštvat lidi proti sobě. Rozhádaní lidé, se lépe ovládají a oni to ví. Za problémy z rozpočtem, může jenom a jenom tato protičeská vláda. Nikdo jiný. Navíc, důchodce pro stát pracoval 40- 45 roků. Kolik roků odpracovali pro zemi odpracovali tito štváči? Vláda, která rozhoduje bez zootpovědnosti, si stále přidává. Tam by měl směřovat hněv, normálního člověka. Ne, na lidi, kteří se zasloužili o vybudování naší země. Jarda.

   • Paní Jiřino, lépe bych to nenapsal. Nejsem ještě v důchodovém věku, ale je mi zle z těchto štvavých článků ohledně důchodců! Je mi zle z těchto štvavých článků. Proč nikdo nepíše o mladých lidech, kteří jsou radši na pracáku, přeci nebudou dělat za almužnu!! Důchod, ale chtít budou!!!!!!

    • Asi nechápete, že ještě hůře než důchodci se mají mladé rodiny s dětmi a hlavně samoživitelky…

     • Maté pravdu, ale každá druhá samozivitelka má doma chlapa.

  • Ještě štěstí že pro důchodce zůstali ceny v obchodech na úrovni roku 2021. Jen ostatním lidem se ceny zvedli. Máte pravdu že to psal někdo kdo rozeštvává lidi proti důchodcům.

   • Všichni ti mladí zapomínají, že život utíká jako voda, a že za pár let i oni budou důchodci. Jak se jim pak bude líbit, když jejich děti a vnoučata se o ně budou takto tzv. „otírat“ a vyčítat jim těch PÁR korun důchodu. Ona i po těch přidáních na důchodech a po všech těch zdraženích energií, potravin a všeho dalšího to není žádná sláva.

  • Ještě štěstí že pro důchodce zůstali ceny na úrovni roku 2021. Ostatním lidem se ceny zvýšili. Máte pravdu že to psal někdo kdo se snaží rozeštvávat lidi proti důchodcům.

   • Valorizace v žádném případě nekryje inflaci, jestli se to tak mladejm zdá, tak je to proto, že nejsme tak náročný a hlavně nejsme tak závistíví.

  • ten článek článek je pravdivý , takže hloupý tu někdo je, ale autor článku to asi nebude

   • Bingo.

    Věrný popis reality se některým nezamlouvá.

    Ale pravdu nejde zakrýt. Důchodci mají plně valorizovanou inflaci. Pracující budou mít v drtivé většině inflaci kompenzovanou jen částečně. A mnoho dokonce vůbec…

  • Autor pan Kovanda je hrdý hlavní ekonom Trinity Bank.
   Pohledal jsem recenze na tuhle company.
   Ne ty,které si píše sama na sebe ,tzn.99,5% ze všech nalezených,ale ty od opravdových lidí, a věřte nevěřte,po jejich přečtení jsem pochopil ducha článku.
   Rádobychytrost,vyčuranost,sebestřednost,nenasycenost.

  • Pisatel je „dutohlav“, když při každé návštěvě supermarketu vidím přeplněné nákupní košíky (pochutinami…) mých vrstevníků (čtyřicátníků)a nižších ročníků platících mobilem či kartou čtyřmístné castky a za nimi důchodkyně s košíčkem, na jehož dně jsou 3 rohlíky, nejlevnější margarín v akci a nejlevnější „salám“(ze dvou třetin škrob) a přehrabuje v peněžence drobáky, tak se mi chce z takovýchto novinářů zvracet. Doufám, že Vám to „pánbůh“ či jakákoli jiná moc jednou bude moci alespoň 10*vrátit! Styďte se!

 3. Už je to hnusné, jak se to starším lidem pořád předhazuje. Nikdo se mně neptá a každý měsíc musím vysolit odvody, tak na druhou stranu ať stát pak platí. Když platit nechce nebo mu nezbývá, protože rozhazuje jinde, tak ať se sníží poviné odvody zaměstnancům, zaměstnavatelům i OSVČ. A nějaké penzijko při takovéto inflaci si taky může strčit za klobouk i s těmi státními příspěvky.

 4. Co je to za útoky proti důchodcům, to někdo organizuje? Vždyt jim všechno zdražilo a reálně se důchody propadají. A pokud měli nějaké úspory, tak jim je inflace sežrala

 5. Pan Kovanda? Zase promluvil jeden chytrý odborník a teoretik, zřejmě v plné síle a v produktivnim věku, který štve proti důchodcům. Že by závist? Taky se dočkáte pane důchodového věku, až vás budou mladí nenávidět,že jim ukrajujete z jejich sousta. Opět tepete do důchodců,tam nehrozí riziko, že? Nemáte zkušenost jak se žije důchodcům,tak k tomuto tématu mlčte,prosím.Což kdybyste laskavě poukázal na ty, kteří opravdu a ve velkém sosají z našich daní a přitom mlaskaji u koryt a ještě se nestydí přidávat inflační příplatky, chudáci státní úředníci, vláda, poslanci, senátoři, europoslanci….To jsou podle vás ti, kterých se dotýká pokles životní úrovně? Také vás pane Kovando se pokles dotýká? O těchto darmožroutech se prosim vyjadřujte, pokud máte potřebu do někoho tepat,jestli ovšem máte odvahu. Hezký den L.Pospisilova

  • Lépe bych to nenapsala. Už mne ti uráží , jak neustále se navážejí do důchodců. My jsme poctivě pracovali 40 let, oni ještě teď žijí z toho, co jsme vytvořili. To ze máme nějaké navýšení k důchodu, tak to je ze zákona a opravdu se nejedna o částky, jaké si oni navyšuji . Už mne to fakt rozčiluje, jak jim vadí důchodci. A nebýt těch důchodců , tak nemají kým pokryt některá pracovní místa, kam se hlásí jen s jen důchodci. Mladí by za ty peníze ani nevytáhli z postele. Bohužel autorovi článku se to asi nedostane. Měl by si přečíst odpovědi a ještě by měl dostat pořádnou ránu, aby se mu rozsvitilo a nemkel takové nesmysly.

 6. Pan Kovanda píše svoje analýzy a předpovědi jak na běžícím pásu a málokdy se něco vyplní. Přál bych mu, aby musel žít z průměrného důchodu, když si důchodci tak polepšili a zvítězili nad inflací.

 7. Tak jste se pane Kovando zase pěkně „obul“ do těch zatracených důchodců. Přeji Vám tak pevné zdraví a ať se i Vy dožijete doby, kdy Vás budou mít za škodnou. Zkusím si typovat, že jste škodná už teď.

 8. Článek na požádání a pana Kovandu jsem měl za rozumného a vzdělaného. Tato studie je postavena a napsána na politickou objednávku. Ony ty propady platí přeci pro všechny a to bez vyjímky. Inflace a propady postihnou všechny akorát ty kteří mají vysoké příjmy méně než ty z nízkým příjmem nebo i důchodce,. Je to jen dobře podáno aby se společnost více rozdělila.

 9. Vítězové jsou důchodci. Nebude to však tím, že Důchodce nemusí mít mobil za 15000, 2x týdně v kině, každý den se cpát předraženým hamburgrem, nemusí mít poslední model auta, oblečení a obuv kupuje max.1x za 2 roky a především umí šetřit. A ještě je schopen dotovat potomky.

  • Pan Kovanda zřejmě špatně slyší, nebo spíše překrucuje informace uvedené v pořadech televize. Dnes přesně zaznělo, že vítězi jsou důchci co se týká procentního navyšování důchodů, ale bylo zdůrazněno, že hodnocení se netýká životní úrovně.
   Pane Kovando, nestydíte se ani trochu, když takhle rozeštváváte lidi. Také budete starý, pak si na ty Vaše kydy vzpomeňte.

 10. Proboha.
  Důchodci si zaslouží odpovídající důchod za ty roky co odpracovali. Dosud stále starobní důchod u nás je almužna! Je to výsměch lidem, kteří celý život pracovali a odváděli pojištění, zdravotní a daně proti různým „vykukům“ kteří na druhé straně zneužívají u nás velmi štědrý sociální systém různých podpor. O principu zásluhovosti ani nemluvě! V našem státě je třeba zarazit hlavně miliardové krádeže v rámci zákonů!

  • Průměrný důchodce dostává více než kolik si kdy odvedl do systému. Tím parazituje na svých potomcích.

   K tomu nemáte co říci ?

 11. Mně byl při přiznání důchodu sraženo 7,5 tis. Kč v rámci tzv. sociální solidarity, takže bych vám klidně svůj důchod dal a vzal si vaši výplatu, páni redaktoři. Nikdo se mne neptal na můj názor a zda souhlasím s tím, aby mi byla stržena tato částka ve prospěch těch, co v životě nedělali a ani dělat nebudou. Hlavně, že jsem těch 13 let odváděl veškeré pojištění a daně. Raději bych dělal, než být na důchodu.

  • Asociální je ten stát, který rozdává peníze, které nemá a které budou příští generaci zatraceně chybět….

 12. A co se místo důchodců, kteří celý život pracovali, zaměřit na ty, kteří v životě ani nehrábli? Všichni víme, koho mám na mysli.

 13. Hlavní ekonom Trinity Bank? Jsem si jist, že tento článek napsal osel. Háže tam procenty a vůbec ho nezajímá skutečná kupní síla důchodců. Důchodcům se přidává pár stovek, ale zákonodárci atd. si přidají desetitisíce. Ale to je asi v pořádku. Že, Kovando?

 14. Kam na to chodíte? Možná vaši známí jsou na důchodech ze stotisícových platů, ale normální zaměstnanci?
  Navíc, když jsem šel do důchodu před 20 lety, tak mi byl vypočítán z tehdejších platů, dnes ve stejné pozici mají kolegové nejméně dvoj a trojnásobné platy a z nich se počítá důchod. Jistě si svůj plat zasloužili, ale standardní růst platů, zvyšuje předpokládané důchody podstatně. Takže u dobře placených lidí, kteří šli do důchodu před deseti lety je normální 25-40 tisíc. To bych rád bral také. A přídavky k důchodům to nesrovnávají. Jen pro srovnání, moje manželka, původně v invalidním důchodu, bere teď 13 tisíc. No dobré jsou, mi dva vystačíme, ale, co když?

 15. Hm, pisálek který si neumí ověřit fakta, na př. Od roku 89 se neustále rozevírají nůžky mezi průměrnou mzdou a průměrným důchodem. Procházka

 16. Frontální útok na důchody v ČR -Pětikolka,Kalousek,Japonci a měli by přibrat Zielenského, ať na něho taky něco zbyde ………

  • Mrzí mě, že se stále stupňuje nenávist k důchodcům. Máme s manželem mírně podprůměrné důchody. Naštěstí jsme dva. Kdyby jeden z nás zůstal sám, tak mu po zaplacení nájmu a energií zbude na měsíc 2 000 Kč. Myslíte si že se z toho při cenách chleba, másla a dalších základních potravin dá využít? Tak že dál vytvářejte pocit závisti a nenávisti pane Kovando! Jinak spousta samoživitek jak vidím, má na cigarety, na tetování a většinou žijí s přítelem. Tak že nevím, či si o nich myslet..
   Myslím, že hůř jsou na tom mladí s dětmi, kteří řádně uzavřeli manželství a pracují…

   • Ó,Ó,Ó, to se máte!!! Spočítal jsem si průměrné náklady na potraviny, nájem, energie, hygienu a drobné výdaje civilizovaného člověka. A zjistil jsem, že kdybych neměl pracující manželku a nemohl ve svých 70ti letech pracovat, tak by mi ke „spokojenému“ přežití scházelo přibližně 5.000,-Kč.

 17. No, i já jsem zvědavý na dobu, kdy pan Kovanda zaregistruje také to, že se množí vyplácení sociálních dávek pro osoby, dlouhodobě „žijících“ na ÚP a kteří ještě vůbec třeba nikdy nepracovali. Já odpracoval 45 let a za tu dobu jsem si na důchod pořádně našetřil na daních.

 18. Vzhledem k tomu jak je pevná naše koruna, o čemž se můžeme přesvědčit v Německých nebo Polských obchodech, jsou u nás důchody značně nad rámec potřeby seniorů. Vždyť, po odpracování v průměru 45ti let, mají už vše potřebné k životu. Mají ledničku, pračku, sporák, nábytek, televizi dokonce někteří i počítač a mobil ! A hlavně mají levné a zaručené bydlení. Takže od příštího měsíce budu posílat ze svého nadstandartního důchodu 14.320,-Kč celých 15% na účet vlády, aby si naši dobrodinci polepšili ve své zoufale bídné situaci. Též navrhuji, aby ostatní spokojení důchodci solidárně učinili totéž.
  A prosím, zvedněte Kovandu ze země, asi uklouzl na sněhu a praštil se do hlavy.

  • To psal katastrofista Kovanda? Další každodenní článek dehonestujici důchodce. Kovanda, důchodci se mají jako prasata v žijte, že?

 19. Je smutné,když vzdělaný človk takto onálepkuje všeobecně důchodce,kteří celý život poctivě pracovali a předali republiku bez dluhů.Jsme 32 let od změny režimu,který jsem také oslavoval.Ale že se dožiju že tento pisatel a dnes již i politici pronášejí tyto názory.copak důchodci mají jiné žaludky,nemají byty,domky,kde chtějí dožít,což čeká i ty co to kritizují.Ahoj

 20. Po 40 letech placení penzijka (pracoval jsem jako ing. stavař) … (musel jsem ze zdravotních důvodů jít v 60 do penze), mi Babiš dal penzi 11.000, ted mám 13.900 po nástupu koalice.

 21. Většině důchodců se žilo lépe za socialismu. Mrkněte na rok 1989 Důchody versus průměrná mzda. A srovnejte s dneškem kam jsme se za 33 let posunuli. A to nemluvím o cenách bydlení, léků a energií v dnešní době. Neporovnatelné! Pomalu to tady začíná být na další sametovou? revoluci.

 22. Podle mého názoru je pan Kovanda dobrý ekonom a dokáže komentovat ekonomická témata srozumitelně pro veřejnost. Tím více mě mrzí jeho (zneužité) vyjádření, směřující k nenávisti společnosti vůči důchodcům. Důchodci rozhodně nejsou ti nejméně poškozeni inflací v roce 22, protože přišli o velkou část svých úspor a ty už nikdy nenahradí. Ti, kteří hospodaří z měsíce/na měsíc snad byli trochu zvýhodněni, ale bez toho by zřejmě stejně skončili na soc. dávkách. (Škoda, že p.Kovanda neprovedl své vyjádření takto.)

 23. Pan Kovanda je analytik a ti si mohou říkat co je napadne .Proto placa tyto nesmysli o duchodcich. V poslední době vyprodukoval vice analyz které neměli ani hlavu ani patu. Jeho dobrým sekundantem je pan Krecek. Oba jsou ekonomickým vyplodem Fialová vlady.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB může za měsíc snížit svůj základní úrok

Tuzemská ekonomika v letošním druhém čtvrtletí vůbec nerostla. Vyplývá to z dalších zpřesněných údajů k jejímu vývoji, které minulý pátek zveřejnil Český statistický úřad. Podle statistiků tuzemské hospodářství od …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB