
Loni v červnu se tuzemský průmysl postupně zotavoval po uvolnění uzavírek souvisejících s první vlnou pandemie a jeho výkon tak z pohledu letošního června stále představoval poměrně nízkou základnu pro meziroční srovnání.
Tuzemskému průmyslu ovšem příznivě vane do plachet také růst nových zakázek, zahraničních i z tuzemska, což pro výrobce vykresluje optimistický obrázek i do dalších měsíců. Na tuzemském průmyslu se ale zároveň negativně projevují komplikace a zpoždění v dodávkách surovin a potřebných dílů.
Výpadky v dodávkách surovin a komponent představují brzdu ještě silnějšího růstu výroby a s těmito problémy se potýká průmysl i v dalších evropských ekonomikách, jak dnes například ukázala červnová data z německého průmyslu.
Co se týče konkrétních průmyslových odvětví, tak nedostatek potřebných komponent dopadá především na automobilový průmysl, výpadky výroby v automobilkách se ale mohou dále negativně přenášet na navazující odvětví.
Automobilky hlásí druhý meziměsíční pokles výroby v řadě v důsledku nedostatku potřebných komponent, což je faktor, jenž měl ve druhém čtvrtletí nepříznivý dopad na výkon české ekonomiky jako celku, vyjádřeno ukazatelem hrubého domácího produktu (HDP).
Právě nedostatek potřebných komponent v tuzemském průmyslu a s tím spojené zpožďování výroby s negativními dopady na exporty byl statistiky zmíněn coby faktor, jenž ve druhém čtvrtletí brzdil výkon české ekonomiky jako celku.
Automobilový průmysl byl v červnu i tak druhým nejsilnějším tahounem průmyslové výroby jako celku: Výroba motorových vozidel meziročně vzrostla o sedm procent a k celkovému růstu průmyslové výroby, jenž činil 11,4 procenta, přispěla v rozsahu 1,3 procentního bodu.
Klíčovým tahounem meziročního růstu průmyslové výroby bylo ale v červnu odvětví výroby kovových konstrukcí a kovodělných výrobků s růstem 21 procent, což k celkovému meziročnímu výkonu průmyslové výroby přispělo v rozsahu 2,2 procentního bodu.
Za celý loňský rok tuzemská průmyslová výroba klesla o 7,2 procenta, letos se velmi pravděpodobně dočkáme dvouciferného růstu průmyslové výroby. Aktuálně pro letošek očekávám celoroční růst průmyslové výroby v oblasti 11,5 procenta.
Výkon průmyslu bude těžit ze silných objednávek a v meziročním vyjádření po většinu druhého pololetí vypomůže statistický efekt i nadále příznivé srovnávací základny.
Na druhou stranu ale platí, že komplikace v dodávkách surovin a potřebných komponent může v dalších měsících vést k výkyvům výroby a brzdit celkový růst zejména v automobilkách a navazujících odvětvích.
Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)