Českou ekonomiku čeká růst

Názor
Detailní údaje o výkonu české ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí potvrzují, že hrubý národní produkt (HDP) klesl o 0,3 procenta v mezičtvrtletním a o 2,1 procenta v meziročním vyjádření. Meziroční pokles HDP o 2,1 procenta znamená lepší výsledek, než čekala Česká národní banka (ČNB), neboť její prognóza pro letošní první čtvrtletí počítala s poklesem HDP o 3,5 procenta.
Velmi slušný mezikvartální růst hlásí také stavebnictví a některá odvětví ve službách. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tato zpřesněná čísla tak potvrzují výsledek, jenž avizoval předběžný údaj zveřejněný na konci dubna. Mezičtvrtletní pokles HDP byl tažen zejména čistými exporty, tedy příspěvkem zahraničního obchodu, mezičtvrtletní pokles zaznamenala také spotřeba vlády a domácností. Příspěvek vývoj zásob a také hrubá tvorba fixního kapitálu (tedy investiční výdaje) měly na mezičtvrtletní výkon HDP příznivý dopad.

V meziročním vyjádření se pokles HDP v letošním prvním čtvrtletí zmírnil ze 4,8 procenta na 2,1 procenta, pokles byl v tomto případě tažen spotřebou domácností, investičními výdaji firem a také příspěvkem zahraničního obchodu.

Na straně tvorby HDP si v letošním prvním čtvrtletí v mezikvartálním vyjádření dobře vedl zpracovatelský průmysl, což vzhledem k měsíčním datům a průzkumům sentimentu v tomto sektoru ekonomiky není překvapivé.

Velmi slušný mezikvartální růst hlásí také stavebnictví a některá odvětví ve službách, konkrétně peněžnictví a pojišťovnictví, a dále také informační a komunikační činnosti. V odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství klesla hrubá přidaná hodnota v mezičtvrtletním vyjádření jen nepatrně, o 0,1 procenta, meziroční pokles na úrovni 12,2 procenta byl ale nadále výrazný.

PSALI JSME:
Česká ekonomika letos šlape lépe, než se čekalo. Zažila poslední špatné čtvrtletí?

Zpřesněná statistika o výkonu HDP za letošní první čtvrtletí nepřinesla žádné novinky, co se týče již dříve odhadovaného celkového výkonu ekonomiky v mezikvartálním a meziročním vyjádření. Výkon HDP za letošní první čtvrtletí ale bude tlačit centrální banku ke zvýšení výhledu pro růst české ekonomiky v letošním roce: Prognóza ČNB z počátku května počítala pro letošní rok s růstem HDP 1,2 procenta, odhady na finančním trhu se blíží úrovni 3,5 procenta.

Lze předpokládat, že ČNB zvýší výhled pro růst HDP v letošním roce, což zároveň bude znamenat posílení argumentů pro zvyšování úrokových sazeb. Silnější růst HDP bude z pohledu ČNB argumentem pro zvyšování úrokových sazeb a roste šance, že k prvnímu zvýšení úroků přistoupí bankovní rada již na svém zasedání 23. června. Spekulace na blížící se růst úrokových sazeb mohou zároveň přispět k dalšímu posílení koruny vůči euru.

V roce 2020 klesl HDP České republiky pod tíhou pandemie o 5,6 procenta. Letos by se česká ekonomika měla vrátit k celoročnímu růstu HDP, jenž odhaduji na úrovni 3,3 procenta. Letošní druhé čtvrtletí již přinese mezikvartální růst HDP s tím, jak se v domácí ekonomice uvolňují pandemická omezení.

Pro samotné druhé čtvrtletí, kdy na meziroční výkon HDP budou působit příznivé statistické vlivy spojené s loňskými uzavírkami, lze čekat meziroční růst české ekonomiky v oblasti osmi procent. Ve druhém pololetí se tempo meziročního růstu HDP zpomalí, bude ale i nadále velmi solidní.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ekonomika v rozpuku, inflace hledá strop

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ceny ve stavebnictví stále rostou

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácejí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB