Český bytový fond se po letech konečně nejspíš přestal zmenšovat

Společně s údaji o stavební výrobě tento týden tradičně také měsíční statistická data týkající se mj. počtu nově zahájených a dokončených bytů. A právě tato data zaslouží v poslední době mimořádnou pozornost.
Bytový fond se letos konečně po cca 12 letech přestal zmenšovat. Ilustrační foto: FAEI.cz

Ukazuje se totiž (v následujícím grafu modrá čára, pozn. aut.), že počet zahájených bytů začal v posledních měsících velmi prudce růst – tak prudce, že 12měsíční kumulace se rychle vyhoupla na úroveň cca 42 tisíc zahájených bytů. Takový počet jsme viděli naposledy v roce 2009, kdy ještě dozníval stavební boom z doby před pádem Lehman Brothers.

Předpokládejme, že bytů je v Česku tolik, kolik je domácností, tedy lehce přes čtyři miliony. Počet zahájených bytů se tedy vyšplhal na cca jedno procento stávajícího počtu bytů.

Zdroj: Česká spořitelna

Budeme-li dále předpokládat, že životnost průměrného bytu je kolem sta let, pak aktuální vývoj znamená, že bytový fond se letos konečně po cca 12 letech přestal zmenšovat.

Vedle rychle rostoucích úrokových sazeb jde podle mého soudu o další důvod, proč čekat v nejbližších letech zřetelné zpomalení tempa růstu českých cen nemovitostí.

Autor je ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. aA aAa

    Dobrý den. Počet obyvatel se v republice nemění, nebo spíše klesá a stále je zabírána nová půda pro nové bydlení. Odpoví mě někdo co se stane s bytem z kterého starší lidé odejdou. Je rekonstruován, nebo zbourán a co je s tím místem po něm?

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB