Český bytový fond se po letech konečně nejspíš přestal zmenšovat

Názor
Společně s údaji o stavební výrobě tento týden tradičně také měsíční statistická data týkající se mj. počtu nově zahájených a dokončených bytů. A právě tato data zaslouží v poslední době mimořádnou pozornost.
Bytový fond se letos konečně po cca 12 letech přestal zmenšovat. Ilustrační foto: FAEI.cz

Ukazuje se totiž (v následujícím grafu modrá čára, pozn. aut.), že počet zahájených bytů začal v posledních měsících velmi prudce růst – tak prudce, že 12měsíční kumulace se rychle vyhoupla na úroveň cca 42 tisíc zahájených bytů. Takový počet jsme viděli naposledy v roce 2009, kdy ještě dozníval stavební boom z doby před pádem Lehman Brothers.

Předpokládejme, že bytů je v Česku tolik, kolik je domácností, tedy lehce přes čtyři miliony. Počet zahájených bytů se tedy vyšplhal na cca jedno procento stávajícího počtu bytů.

Zdroj: Česká spořitelna

Budeme-li dále předpokládat, že životnost průměrného bytu je kolem sta let, pak aktuální vývoj znamená, že bytový fond se letos konečně po cca 12 letech přestal zmenšovat.

Vedle rychle rostoucích úrokových sazeb jde podle mého soudu o další důvod, proč čekat v nejbližších letech zřetelné zpomalení tempa růstu českých cen nemovitostí.

Autor je ekonom České spořitelny a člen vedení České společnosti ekonomické
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Za 17 špatných let jsme nezvládli postavit 111 792 bytů

Zavřít reklamu ×
  1. Dobrý den. Počet obyvatel se v republice nemění, nebo spíše klesá a stále je zabírána nová půda pro nové bydlení. Odpoví mě někdo co se stane s bytem z kterého starší lidé odejdou. Je rekonstruován, nebo zbourán a co je s tím místem po něm?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.