Český dron získal jako první na světě certifikaci NATO

Tuzemský výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV dokončil jako první na světě náročný proces vojenské certifikace pode standardu NATO. Znamená to, že členské státy aliance mohou stroj One 150 zařazovat rovnou do své výzbroje bez složitého povolování a ověřování.
Bezpilotní stroj One 150 získal v kategorii do 150 kg jako první na světě certifikaci NATO. Ilustrační foto: Primoco UAV
Bezpilotní stroj One 150 získal v kategorii do 150 kg jako první na světě certifikaci NATO. Ilustrační foto: Primoco UAV

Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) to sdělil sám výrobce. Vlajkový model One 150 v kategorii středně těžkých strojů do 150 kilogramů je v tuto chvíli jediným držitelem certifikace vojenského bezpilotního prostředku dle mezinárodně uznávaného standardu NATO STANAG 4703.

Zakladatel Primoco UAV Ladislav Semetkovský uvedl, že získání prestižního oprávnění předcházela pětiletá práce téměř 40 techniků, konstruktérů, verifikačních inženýrů a pilotů-operátorů.

„Prokázali, že náš letoun splňuje ty nejpřísnější požadavky pro létání ve společném vzdušném prostoru s pilotovanými vojenskými letouny a ostatními certifikovanými bezpilotními stroji vyšších kategorií,“ sdělil Semetkovský.

Součástí certifikace bylo na 200 testovacích ověření, více než 170 zkušebních letů a okolo 50 pozemních zkoušek bezpilotního letadla.

„Samotný fakt, že dokumentace zahrnuje na 28 tisíc stránek, 500 hodin videozáznamů a celkem 123 GB dat, dokazuje, jak náročné je takový certifikát získat a jaký náskok nám před konkurencí dává,“ uvedl Semetkovský.

Unikátní civilní oprávnění

Vedle certifikátu NATO získal od Úřadu pro civilní letectví jeho dron rovněž unikátní civilní oprávnění LUC EASA k provozu nad hustě obydlenou městskou zástavbou.

Umožňuje létat za splnění všech podmínek nad oblastí s hustotou až 5 tisíc lidí na kilometr čtvereční. Například průměrná hustota osídlení Prahy je 2,8 tisíce osob na kilometr čtvereční.

„Díky tomu můžeme přicházet s inovativními bezpilotními řešeními i pro oblasti s velmi hustou zástavbou, nad které většina bezpilotních letounů buď vůbec nesmí, nebo musí složitě žádat o výjimky,“ vysvětlil Ladislav Semetkovský.

„Stejné oprávnění nám umožňuje i provoz ve společném vzdušném prostoru s dalšími pilotovanými letouny, což je další předností našeho řešení,“ dodal Semetkovský, podle něhož je stroj One 150 ve své kategorii prvním držitelem tohoto oprávnění na světě.

Dron tak v případě nutnosti dokáže třeba pokrývat ze vzduchu mobilním signálem rozsáhlé oblasti, které se ocitnou bez sítě třeba při blackoutu, povodních nebo rozsáhlých požárech.

Armádní dronové cvičení

Nejen válka na Ukrajině ukazuje, že se bezpilotní stroje stávají naprosto nepostradatelným vybavením každé moderní armády. Například loni na podzim se ve vojenském výcvikovém prostoru Březina u Vyškova uskutečnilo rozsáhlé experimentální cvičení Drone Shield 2024.

Vojáci 53. pluku průzkumu a elektronického boje ve spolupráci se sekcí rozvoje sil ministerstva obrany a třicítkou společností českého obranného průmyslu testovali několik desítek technologických řešení dronů, bezosádkových autonomních vozidel a antidronových systémů.

„Moderní bojiště se neustále vyvíjí, proto se cvičení soustředilo na ochranu před hrozbami zejména bezpilotních systémů tak, aby na ně naše armáda uměla reagovat. Důležitá je důkladná znalost technologií, které nás v případě konfliktu mohou ohrozit,“ řekl major Michal Peterek, řídící cvičení. Vojáci si dokonce vyzkoušeli simulovaný útok dronů přímo v zákopech.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek