Česko je druhým největším světovým vývozcem středních dronů

Po Spojených státech je Česká republika druhým největším světovým dodavatelem středně velkých bezpilotních letounů. S odvoláním na údaje renomovaného švédského Institutu pro výzkum otázek míru (SIPRI) to uvedla tuzemská společnost Primoco UAV ve zprávě, kterou má redakce FAEI.cz k dispozici. Všechny české stroje přitom vyrábí právě Primoco UAV.
O bezpilotní prostředky pražské firmy je vzrůstající zájem. Ilustrační foto: Primoco UAV

Podle SIPRI, z jehož informací Primoco UAV vychází, bylo v roce 2022 prodáno po celém světě celkem 69 bezpilotních strojů dvojího (tedy i vojenského, pozn. aut.) užití se vzletovou hmotností do 250 kilogramů.

Údaje z národních licenčních registrů obranných systémů ukazují, že tento tržní segment středně velkých bezpilotních letounů ovládli ze dvou třetin výrobci ze Spojených států a z jedné třetiny česká společnost Primoco UAV.

„S třicetiprocentním tržním podílem potvrzujeme pozici předního globálního výrobce v segmentu středně těžkých bezpilotních letadel,“ okomentoval aktuální data Ladislav Semetkovský, generální ředitel a majoritní akcionář Primoco UAV.

Dodal, že vedle 69 strojů střední kategorie dvojího/vojenského užití se vloni prodalo dalších 120 bezpilotních letounů v kategorii těžkých dronů nad 250 kilogramů. „Vyjma covidového roku 2021 tak v posledních letech globální trh meziročně roste v řádu desítek procent ročně a Česká republika na něm hraje významnou roli,“ dodal Semetkovský.

PSALI JSME:
Strach z nelegální migrace startuje programy vojenských firem

Objednávky na 33 strojů

O výrobky společnosti Primoco UAV je v zahraničí nadále velký zájem. Jen za devět měsíců letošního roku uzavřela firma nové kontrakty na dodávky celkem 33 svých letounů Primoco UAV One 150 o vzletové hmotnosti 150 kilogramů. Celková hodnota nových zakázek na výrobu strojů, jež dokážou nést užitečné zatížení o hmotnosti až 30 kilogramů, tak letos dosáhla již 690 milionů korun.

Byznysu se středně velkými drony výrazně napomohla válka na Ukrajině, kde stroje vyráběné v pražském Radotíně také létají. Ukrajina si ovšem nekupuje české bezpilotní prostředky napřímo, ale přes Lucembursko, Nizozemsko a Německo, odkud dorazí i platba.

K bojovým akcím ale české drony neslouží. „Naše drony zbraňové systémy nevozí, dokonce se k tomu i naši zákazníci zavazují,“ uvedl Semetkovský. I tak je tento sofistikovaný vojenský prostředek pro armádní operace mimořádně cenný – například při vyhledávání a zaměřování nepřátelských pozic. Primoco UAV vyváží své stroje rovněž do dalších evropských zemí, ale i na Blízký východ, do Asie nebo do Afriky.

Trojnásobný nárůst tržeb

Globální zájem o bezpilotní prostředky, ale také o náhradní díly nebo školení pilotů, se odrazil rovněž na hospodářských výsledcích pražské firmy, které jsou nejlepší v její historii. Za letošní tři čtvrtletí dosáhly tržby bezmála 372 milionů korun, což je trojnásobný nárůst oproti loňskému roku. Letošní zisk po zdanění už přesáhl 126 milionů korun.

PSALI JSME:
Rajčata před škůdci ochrání robotické rameno i umělá inteligence

„S ohledem na míru rozpracovanosti nových obchodů potvrzujeme dříve zveřejněný výhled, že nové zakázky uzavřené v roce 2023 dosáhnou souhrnné hodnoty jedné miliardy korun. Pro období následujících dvanácti měsíců pak očekáváme uzavření kontraktů v objemu 1,8 miliardy,“ uvedl Ladislav Semetkovský.

Primoco UAV zároveň pokračuje v procesu certifikace podle vojenské normy NATO STANAG 4703 a velký důraz klade také na inovace, díky čemuž patří jeho stroje One 150 ve své kategorii ke světové špičce.

„Během léta jsme dokončili novou softwarovou i hardwarovou verzi řídicího systému letounu. Jde o další krok, který nám na základě letových zkušeností umožňuje posunout se k plné automatizaci a ještě vyšší bezpečnosti letového provozu. Jen do tohoto projektu Primoco UAV dosud investovalo tři miliony korun,“ uvedl Semetkovský.

Dodal, že právě přístup firmy k inovacím sehrál významnou roli v rozhodnutí společnosti Airbus Defence and Space a její dceřinky Airbus DS Airborne Solutions uzavřít v červnu s českým výrobcem memorandum o vzájemné spolupráci.

PSALI JSME:
Dronům přistřihnou křídla

Akcie české společnosti Primoco UAV SE jsou obchodované na trhu Start pražské burzy. Od začátku letošního roku posílily již o více než 123 procent na 915 korun za akcii. Od vstupu společnosti na burzu před necelými pěti lety pak zhodnocení činí dokonce 266 procent.

Doručovací drony

Bezpilotní prostředky zažívají v posledních letech nebývalý rozvoj prakticky ve všech segmentech trhu, tedy nejen ve vojenství. Například americká společnost Amazon nedávno oznámila, že se chystá zavést své malé doručovací drony také v Evropě.  Uvedla, že se dohodla s leteckými regulátory v Itálii a ve Velké Británii, a její stroje tak mohou v těchto zemích začít doručovat.

Nasazení dronů má být postupné, předpokládané zahájení provozu bude v roce 2024. Doručovací drony budou nejdříve ovládat lidé ze země, kteří budou muset mít stroje neustále v dohledu. Plně automatizovaný provoz by měl přijít za několik let.

Amazon začal s provozem doručovacích dronů minulý rok v Kalifornii, používá je převážně na doručování svého zboží. Podle firmy od té doby doručily její stroje tisíce balíčků. Na dronech pracují vedle Amazonu například i Google nebo Walmart.

PSALI JSME:
V Maďarsku se testuje doručování zásilek drony. V Česku to zkusil Mall.cz už v roce 2016

Zavřít reklamu ×
  1. V Česku je spousta šikovných lidí, jen se o tom moc nepíš. Média raději uveřejňují články o tom jak si každý stěžuje.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Které banky sponzorují Rusko?

Britský list Financial Times před několika dny přinesl informaci, že velké evropské banky, které navzdory sankcím nadále působí v Rusku, zaplatily v loňském roce do ruského rozpočtu na daních zhruba 800 milionů eur …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Turistů z Tchaj-wanu přibylo o 75 procent, pomohla přímá linka

Analýza
V Česku výrazně přibývá zahraničních turistů. V prvním čtvrtletí sice přijelo nejvíce návštěvníků z okolních zemí, ale významně roste i počet hostů ze vzdálených zemí. Turistů z Tchaj-wanu přibylo meziročně 75 procent, čemuž napomohlo přímé letecké spojení s Prahou. Vyplývá to z údajů, které Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla Česká centrála cestovního ruchu – Czech Tourism.