Český průmysl ani zdaleka není z nejhoršího venku

Názor
Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském průmyslu po dvou měsících růstu v září opět poklesl, a to poměrně výrazně ze 42,9 na 41,7 bodu. Přestože v předchozích dvou měsících tento ukazatel vzrostl, potvrzuje se domněnka, že ani zdaleka český průmysl není z nejhoršího venku.
Tuzemský průmysl čelí stále velkým problémům především v podobě slabé poptávky, jejíž znovuzrození je pomalejší, než by si firmy přály. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hlavním problémem zůstává především slabá poptávka, a to jak domácí, tak zahraniční, která je tlumena přísnou měnovou politikou. To se odráží na nižším množství nových zakázek, které klesají již devatenáctý měsíc v řadě, což se projevuje i na nižší výrobě firem.

Zároveň míra rozpracovanosti zakázek poklesla a vzhledem ke slabší poptávce se zvýšily volné kapacity, které jsou využity pro dodělání předchozích zakázek. Firmy jsou z velké části schopny uspokojit poptávku ze svých zásob, kde dochází k významnému vyprazdňování hotových výrobků.

Nižší produkce rovněž znamená, že firmy v menší míře nakupují vstupy, a naopak ve snaze o redukci nákladů využívají v co nejvyšší míře své zásoby, které klesají nejrychleji od srpna 2009. Nižší ceny vstupů se promítly i do prodejních cen, navíc firmy nabízejí určité slevy, aby byly vůbec schopné své zboží prodat a podpořily tak svůj byznys.

PSALI JSME:
Zhoršené výsledky české ekonomiky

Na druhé straně jsou firmy nuceny kvůli nízké poptávce redukovat množství svých zaměstnanců, kdy tempo propouštění bylo nejrychlejší za poslední tři roky. Firmy i přes tento velice těžký rok zůstávají poměrně optimistické a očekávají růst výroby v příštím roce, ale jejich vnímání budoucnosti je na nejnižších hodnotách během tohoto roku.

Po menším plamínku naděje, že český průmysl je z nejhoršího venku, se ukazuje, že tomu tak ani zdaleka není. Ten čelí stále velkým problémům především v podobě slabé poptávky, jejíž znovuzrození je pomalejší, než by si firmy přály.

To dopadá i na českou ekonomiku jako nejprůmyslovější zemi v Evropě, kdy pro tento rok očekáváme stagnaci a není možné vyloučit dokonce ani pokles za celý rok 2023. S pomocí by mohla přispěchat Česká národní banka, která by uvolněním měnové politiky mohla českému průmyslu pomoci alespoň o něco lépe dýchat.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v českou ekonomiku spadla nejníže od covidu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Německý ZEW index nejlepší za poslední dva roky

Důvěra investorů v německou ekonomiku se v dubnu zlepšila více, než se čekalo. ZEW index (index podnikatelské nálady, pozn. red.) ve složce očekávání stoupl na 42,9 bodu z březnových 31,7 bodu, což je nejvyšší …

Průmysl v eurozóně meziměsíčně posílil

Průmyslová výroba v eurozóně v březnu meziměsíčně vzrostla o 0,8 procenta. Podílely se na tom všechny čtyři největší ekonomiky v bloku. Výroba vzrostla v Německu (1,1 %), Francii (0,2 %), Itálii (0,1 %) i Španělsku …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB