Český průmysl ani zdaleka není z nejhoršího venku

Názor
Index nákupních manažerů (PMI) ve zpracovatelském průmyslu po dvou měsících růstu v září opět poklesl, a to poměrně výrazně ze 42,9 na 41,7 bodu. Přestože v předchozích dvou měsících tento ukazatel vzrostl, potvrzuje se domněnka, že ani zdaleka český průmysl není z nejhoršího venku.
Tuzemský průmysl čelí stále velkým problémům především v podobě slabé poptávky, jejíž znovuzrození je pomalejší, než by si firmy přály. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Hlavním problémem zůstává především slabá poptávka, a to jak domácí, tak zahraniční, která je tlumena přísnou měnovou politikou. To se odráží na nižším množství nových zakázek, které klesají již devatenáctý měsíc v řadě, což se projevuje i na nižší výrobě firem.

Zároveň míra rozpracovanosti zakázek poklesla a vzhledem ke slabší poptávce se zvýšily volné kapacity, které jsou využity pro dodělání předchozích zakázek. Firmy jsou z velké části schopny uspokojit poptávku ze svých zásob, kde dochází k významnému vyprazdňování hotových výrobků.

Nižší produkce rovněž znamená, že firmy v menší míře nakupují vstupy, a naopak ve snaze o redukci nákladů využívají v co nejvyšší míře své zásoby, které klesají nejrychleji od srpna 2009. Nižší ceny vstupů se promítly i do prodejních cen, navíc firmy nabízejí určité slevy, aby byly vůbec schopné své zboží prodat a podpořily tak svůj byznys.

PSALI JSME:
Zhoršené výsledky české ekonomiky

Na druhé straně jsou firmy nuceny kvůli nízké poptávce redukovat množství svých zaměstnanců, kdy tempo propouštění bylo nejrychlejší za poslední tři roky. Firmy i přes tento velice těžký rok zůstávají poměrně optimistické a očekávají růst výroby v příštím roce, ale jejich vnímání budoucnosti je na nejnižších hodnotách během tohoto roku.

Po menším plamínku naděje, že český průmysl je z nejhoršího venku, se ukazuje, že tomu tak ani zdaleka není. Ten čelí stále velkým problémům především v podobě slabé poptávky, jejíž znovuzrození je pomalejší, než by si firmy přály.

To dopadá i na českou ekonomiku jako nejprůmyslovější zemi v Evropě, kdy pro tento rok očekáváme stagnaci a není možné vyloučit dokonce ani pokles za celý rok 2023. S pomocí by mohla přispěchat Česká národní banka, která by uvolněním měnové politiky mohla českému průmyslu pomoci alespoň o něco lépe dýchat.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra v českou ekonomiku spadla nejníže od covidu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.