Zhoršené výsledky české ekonomiky

Názor
Podle zpřesněných údajů statistického úřadu česká ekonomika ve druhém čtvrtletí stagnovala, na místo původně uváděného růstu o 0,1 procenta. Současně v meziročním srovnání propadla o 0,6 procenta, zatímco původně mělo jít o pokles o 0,4 procenta. Dá se pouze konstatovat, že se bohužel tuzemskému hospodářství stále nedaří odrazit ode dna a už vůbec ne vrátit se na výchozí předcovidovou úroveň.
Podle zpřesněných údajů statistického úřadu česká ekonomika ve druhém čtvrtletí stagnovala, na místo původně uváděného mírného růstu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vše začíná a končí u inflace, která likviduje kupní sílu a brzdí investiční aktivitu v ekonomice. Inflací způsobený propad reálných příjmů domácností se přímo odráží v nižší reálné spotřebě, zatímco obavy z dalšího vývoje ekonomické i vlastní finanční situace vedou domácnosti k hromadění úspor a omezování investic do bydlení. Míra úspor se tak přiblížila k hranici 19 %.

Nefinančním podnikům se navzdory všeobecně slabé poptávce a stagnující ekonomice dařilo dál zvyšovat svoji ziskovost. Ta dosáhla necelých 49 procent, a byla tak výrazně vyšší než v časech před covidem. Například ještě v roce 2019 dosahovala „pouze“ 45 procent. Na podrobnosti, zda si polepšily jen energetiky nebo i další obory, si však budeme muset ještě nějaký čas počkat.

PSALI JSME:
Důvěra v českou ekonomiku spadla nejníže od covidu

Pozitivní zprávou je v tuto chvíli snad jen vyšší investiční aktivita firem, která je nesena snahou o energetické úspory a novými technologiemi s cílem nahrazení chybějících pracovníků. Ačkoliv se totiž ekonomice stále nedaří vybřednout z inflační stagnace, lidé chybí i nadále.

Prozatímní data za třetí kvartál naznačují, že ekonomika se nejspíš stále ještě neodrazila ode dna. Ať už jde o první výsledky za průmysl, stavebnictví a služby, nebo o průběžné ukazatele důvěry naznačující pokračování doby slabé poptávky. Firmy žijí především ze starších zakázek, zatímco ty nové jim nepřibývají. Je to podobný obrázek, jaký přichází mimochodem i z Německa.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Německu i Česku hrozí deindustrializace. S vládou kancléře Scholze není spokojeno 80 procent Němců

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.