Zhoršené výsledky české ekonomiky

Názor
Podle zpřesněných údajů statistického úřadu česká ekonomika ve druhém čtvrtletí stagnovala, na místo původně uváděného růstu o 0,1 procenta. Současně v meziročním srovnání propadla o 0,6 procenta, zatímco původně mělo jít o pokles o 0,4 procenta. Dá se pouze konstatovat, že se bohužel tuzemskému hospodářství stále nedaří odrazit ode dna a už vůbec ne vrátit se na výchozí předcovidovou úroveň.
Podle zpřesněných údajů statistického úřadu česká ekonomika ve druhém čtvrtletí stagnovala, na místo původně uváděného mírného růstu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vše začíná a končí u inflace, která likviduje kupní sílu a brzdí investiční aktivitu v ekonomice. Inflací způsobený propad reálných příjmů domácností se přímo odráží v nižší reálné spotřebě, zatímco obavy z dalšího vývoje ekonomické i vlastní finanční situace vedou domácnosti k hromadění úspor a omezování investic do bydlení. Míra úspor se tak přiblížila k hranici 19 %.

Nefinančním podnikům se navzdory všeobecně slabé poptávce a stagnující ekonomice dařilo dál zvyšovat svoji ziskovost. Ta dosáhla necelých 49 procent, a byla tak výrazně vyšší než v časech před covidem. Například ještě v roce 2019 dosahovala „pouze“ 45 procent. Na podrobnosti, zda si polepšily jen energetiky nebo i další obory, si však budeme muset ještě nějaký čas počkat.

PSALI JSME:
Důvěra v českou ekonomiku spadla nejníže od covidu

Pozitivní zprávou je v tuto chvíli snad jen vyšší investiční aktivita firem, která je nesena snahou o energetické úspory a novými technologiemi s cílem nahrazení chybějících pracovníků. Ačkoliv se totiž ekonomice stále nedaří vybřednout z inflační stagnace, lidé chybí i nadále.

Prozatímní data za třetí kvartál naznačují, že ekonomika se nejspíš stále ještě neodrazila ode dna. Ať už jde o první výsledky za průmysl, stavebnictví a služby, nebo o průběžné ukazatele důvěry naznačující pokračování doby slabé poptávky. Firmy žijí především ze starších zakázek, zatímco ty nové jim nepřibývají. Je to podobný obrázek, jaký přichází mimochodem i z Německa.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Německu i Česku hrozí deindustrializace. S vládou kancléře Scholze není spokojeno 80 procent Němců

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB