Český průmysl na cestě do útlumu

Názor
Červencové výsledky českého průmyslu nepřekvapily a podle očekávání stály především na automobilovém průmyslu. Zatímco většina oborů oproti červnu snižovala výrobu, automobilový průmysl dál doháněl čipový skluz.
Červencové výsledky českého průmyslu nepřekvapily a podle očekávání stály především na automobilovém průmyslu. Ilustrační foto: Škoda Auto

Celkově se průmyslová výroba meziměsíčně snížila o 0,3 procenta, meziročně však byla stále v mírném plusu (+0,8 %). Stále více se však ukazuje, že útlumu se průmysl v důsledku vývoje vstupních cen v kombinaci se slábnoucí poptávkou nevyhne. Je to ostatně vidět zejména u výroby kovů a kovových výrobků reagující na oslabenou investiční aktivitu.

Průmysl nebude ve druhé polovině roku zasažen slábnoucí kupní silou až tak silně, jako tuzemské služby, avšak pokles výroby se stává stále pravděpodobnější. Zejména pokud jde o zpracovatelské firmy, které drtí především vysoké ceny energií.

Výjimkou může být ještě nějaký čas výroba automobilů, která je v prodlení za objednávkami, avšak jde jen o část celého odvětví, byť velmi významnou. Naproti tomu poptávka po energiích v Evropě bude dál napomáhat energetice a těžebnímu průmyslu.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemská ekonomika si vedla lépe, než se čekalo

Zavřít reklamu ×
  1. Výrobu našich podniků převeznou firmy z jiných států kde jsou energie mnohem levnější…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zdražují, i když ropa zlevňuje

Čeští čerpadláři opět přikročili k praxi navyšování vlastních marží. Zejména v případě benzínu. Ten tak tento týden, v úterý, poprvé od konce loňského června zdražil nad úroveň ceny nafty. Za uplynulých sedm dní …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.