Český průmysl v červnu zklamal, dolů jej stáhl propad automobilového segmentu

Názor
Tuzemský průmysl v červnu zklamal. Meziroční propad průmyslové výroby se za měsíc červen čekal, méně už to, že bude až tak výrazný. Trh ve střední hodnotě analytických odhadů počítal s poklesem 2,6 procenta, ve skutečnosti nastal propad mnohem citelnější, o 3,8 procenta. V neočištěném vyjádření byl propad průmyslu v červnu dokonce nejstrmější od července 2016, kdy však byl výsledek poznamenán časováním celozávodních dovolených.
Průmysl v červnu stáhl dolů v prvé řadě automobilový segment, který vykázal nejvýraznější propad taktéž za uplynulé skoro tři roky. Foto: Depositphotos.com

I když za slabý výsledek tuzemského průmyslu může do jisté míry poměrně vysoká srovnávací základna loňského června, nynější výsledek naznačuje, že Česko nezůstane vůči nepříznivému vývoji v zahraničí imunní navždy. Zejména mu škodí vývoj v Německu, které je jakožto „světová exportní mašina“ klíčovou obětí obchodní války mezi USA a Čínou a rovněž pokračující nejistoty kolem brexitu.

Ostatně takřka desetiprocentní pokles nových zakázek českému průmyslu je nejvýraznější od července 2016. Nejvýrazněji za poslední takřka tři roky se propadá objem zakázek nejen ze zahraničí, ale také z tuzemska. Průmysl v červnu stáhl dolů v prvé řadě automobilový segment, který vykázal nejvýraznější propad taktéž za uplynulé skoro tři roky.

Průmysl ztrácí dech po celý letošní rok, což je patrné i z čísel zachycujících vývoj počtu zaměstnanců v průmyslu. V letošním roce je po delší době patrný soustavný pokles tohoto počtu, přičemž v červnu navíc dosáhl tento pokles své nejvýraznější letošní meziroční dynamiky. Za celý letošní rok si však průmysl ještě udrží růstové tempo, když vykáže expanzi ve výši jednoho procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Trh s auty se v červnu propadl. Nejvíce v Česku a Švédsku

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vakcína proti covidu-19 jen pro vyvolené? Zločin za miliardy

Názor
Většina veřejnosti se podle aktuálního průzkumu nechce nechat očkovat proti covidu-19. Přitom právě nově vyvíjené vakcíny se mají stát zásadním zlomem v boji proti pandemii nového koronaviru z Číny. Ochotě lidí nechat se očkovat příliš nenahrává ani prozatímní plán ministerstva zdravotnictví, podle něhož má být vakcína zdarma jen pro vybrané skupiny obyvatel.
Rolovat nahoru