Český průmysl v únoru prožil své „ticho před bouří“

Tuzemský průmysl letos v únoru prožil své „ticho před bouří“, domnívá se hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. „Průmyslová výroba totiž meziročně po očištění poklesla jen o 0,9 procenta. Takový pokles je vskutku „tichem“, či stagnací, v porovnání s „bouří“, tedy citelným propadem, který se dostaví v březnu, a zejména v dubnu a pak do značné míry i v dalších měsících,“ vysvětluje ekonom.
Zastavení výroby v automobilovém sektoru se propíše do výrazného poklesu exportní aktivity. Foto: Depositphotos.com

V únoru podle Kovandy ještě průmysl vykazoval poměrně vysokou odolnost vůči nepříznivému vývoji, který byl tehdy patrný zejména v Číně a některých dalších asijských ekonomikách, v nichž koronavirus udeřil nejdříve.

„K závažnějšímu ochromení průmyslu mimo oblast Asie došlo až v březnu. I když již v únoru i průmysloví výrobci mimo Asii pociťovali rapidní zbrzdění tamních ekonomik, protože se například zadrhávaly čínské dodávky. Od března však průmyslovou výrobu v ČR čeká a nemine mohutný propad, a to za celý rok v rozsahu od patnácti do dvaceti procent,“ predikuje ekonom.

Jak potvrdila i únorová data, tuzemský průmysl se potýkal s propadem poptávky už před koronavirovou krizí. „Výroba se v tomto měsíci snížila meziročně o necelé procento (ve srovnání s lednem o 0,3 %) a tento výpadek šel na vrub především energetice, strojařům a výrobcům kovových výrobků. V únoru však neklesala pouze výroba, ale nižší byly i zakázky (-3,1 %) především ty zahraniční, a dál klesala i zaměstnanost, když firmy na nižší zakázky reagovaly snižováním počtu zaměstnanců,“ říká ekonom ČSOB Petr Dufek.

PSALI JSME:
Proč je koronavirová krize podobná spíše té v roce 1918 než v 2008?

„I když všechna hlavní únorová čísla z průmyslu byla slabá, ve srovnání s těmi březnovými budou nakonec vypadat ještě excelentně,“ předpovídá. Nouzový stav spolu s dobrovolnými odstávkami v řadě velkých průmyslových podniků – zejména v automobilovém průmyslu – měl podle něj s největší pravděpodobností za následek dvouciferný propad jak výroby, tak i zakázek.

„Proto bude průmysl jedno z prvních odvětví, které pocítí recesi, nicméně současně může být jedním z prvních, které z ní vybředne. Otázkou je, jak rychle, nicméně to rozhodne především vývoj zahraniční poptávky,“ soudí Dufek.

„Únorová data zatím nebyla dotčena preventivními opatřeními proti šíření koronaviru,“ připomíná ekonomka Komerční banky Jana Steckerová a dodává: „V březnu, a především pak dubnu, už u statistik očekáváme výrazné zhoršení.“ Podle ní lze očekávat, že březnová čísla ukáží na výrazný pokles průmyslové výroby, a to v prvé řadě vlivem přerušení produkce v automobilovém průmyslu.

PSALI JSME:
Výrazný propad indexu nákupních manažerů

Zastavení výroby v automobilovém sektoru se podle Steckerové propíše do výrazného poklesu exportní aktivity, přičemž vzhledem k ochromení domácí poptávky i výroby bude nižší i importní aktivita.

Pojišťovna Coface dnes informovala, že riziko ohrožení automobilového průmyslu výrazně vzrostlo a že dopady na středoevropské ekonomiky včetně ČR budou zásadní. Pojišťovna proto zhoršila hodnocení odvětvového rizika v automobilovém průmyslu na vysoké riziko.

„Očekáváme, že v příštích měsících bude produkce tohoto odvětví celosvětově klesat přibližně až o 75 %. V Číně se prodej nových osobních automobilů meziročně snížil o téměř 80 %,“ řekl generální ředitel Coface pro Česko a Slovensko Ján Čarný a dodal, že vývoj v Číně ukazuje ekonomikám v Evropě a USA, jak se bude vyvíjet trh tam, kde země byly zasaženy koronavirovou pandemií.

PSALI JSME:
Tuzemský průmysl čeká zřejmě nejčernější rok v dějinách. Propadne až o dvacet procent

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Čínská ekonomika vloni vzrostla o 2,3 %

Růst čínské ekonomiky v posledním čtvrtletí loňského roku zrychlil ze 4,9 procenta na 6,5 procenta meziročně, což bylo v souladu s očekáváním trhu. Za celý loňský rok tamní hospodářství vzrostlo o 2,3 procenta a …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru