Proč je koronavirová krize podobná spíše té v roce 1918 než v 2008?

Zapomeňte na klesající trhy z roku 2008, šoky související s Covid-19 jsou spíše jako chřipková pandemie z roku 1918. Zkoumání podobností mezi současností a tehdejší dobou nabízí vodítka, jak se současná pandemie může vyvíjet a ovlivňovat různá odvětví světové ekonomiky.
Zapomeňte na klesající trhy z roku 2008, šoky související s Covid-19 jsou spíše jako chřipková pandemie z roku 1918. Foto: Topical Press Agency/Getty Images

Jakkoli je tato krize špatná, není to velká finanční krize. Velká finanční krize byla bilanční recese vyvolaná zhrouceným trhem s nemovitostmi a nedostatkem důvěry v banky. Bydlení je největším zdrojem spotřebitelského bohatství v hodnotě přibližně 11 bilionů dolarů, takže velké poklesy cen nemovitostí nebo omezení půjček mohou způsobit strukturální zpomalení.

V USA máme v nedávné paměti pouze dva krachy trhu s nemovitostmi, a to v letech 1929 a 2008/2009. Obě tyto události vedly k významnému hospodářskému zpomalení a trvalo dlouho, než se systém uzdravil a ekonomika se dostala zpět na svou úroveň.

Tentokrát jsou nejzranitelnější odvětví turistické přepravy, cestovního ruchu a maloobchodu, ale celková doba na zotavení by mohla být kratší, pokud budou platit původní trendy.

Náraz Covid-19 je podobný vypuknutí krize 1918-19

Podle mého názoru bychom se spíše než porovnávání se situací před 12 lety měli věnovat události před 102 lety. Je to proto, že „Covid-19“ je krizí založenou na událostech, které jsou v některých ohledech srovnatelné s pandemií chřipky v letech 1918-1919. Recese tehdy trvala pouze sedm měsíců, i když druhá vlna infekcí, která začala na podzim 1918, byla mnohem smrtelnější než první.

Během pandemie v letech 1918-1919, v době, kdy se svět zotavoval z první světové války, zemřelo pět procent světové populace a jedna třetina se nakazila. My máme za sebou již druhý měsíc po propuknutí současné pandemie ve světě a naše zdravotnické systémy jsou mnohem lépe organizované než v roce 1918.

Nicméně teprve uvidíme, jak bude virus postupovat a jak brzy bude zkrocený. Je však užitečné přemýšlet nad rozsahem minulých krizí založených na podobných událostech při srovnávání se strukturálními a cyklickými krizemi zejména proto, že se čínská data o nových případech od začátku března každý týden zlepšují a v několika oblastech se země blíží normálnímu stavu.

Největší dopad bude na turistickou přepravu, cestovní ruch a maloobchod

Jak jsme poprvé viděli v Číně, poté v Asii a dále na celém světě, nejpalčivější dopady opatření na omezení šíření viru zaznamenává odvětví cestování a cestovního ruchu. Vzhledem k tomu, že toto odvětví představuje 10,4 % celosvětové ekonomiky a zaměstnává deset procent celosvětové pracovní síly, budou dopady značné.

Podle World Travel and Tourism Council trvá v průměru přibližně 19,4 měsíce, než se odvětví zotaví z epidemií, což je dokonce déle, než 11,5 měsíce, které jsou zapotřebí k vyrovnání situace po teroristických útocích. Letecké společnosti, výletní lodě, hotely, restaurace a přidružená odvětví v dodavatelských řetězcích budou v příštích týdnech a měsících trpět a návrat k normálu bude trvat alespoň do příštího léta.

Nárůst aktivity zaznamenala jen lékárna

Maloobchod se stavebninami v souvislosti s dalším snížením ekonomiky v příštích dvou čtvrtletích prudce poklesne. Odvětví už chvíli bojuje a pokles důvěry spotřebitelů a zvyšování úvěrového stresu pravděpodobně způsobí, že řada podniků půjde ke dnu.

V roce 1918 neexistoval internet a řada podniků byla zasažena. Ekonomická data z té doby jsou vzácná, ale studie, kterou vytvořil St. Louis Fed roku 2007 o pandemii v roce 1918, zmiňuje novinové články z Little Rock, Arkansas.

Ty reportují, že podle obchodníků se jejich byznys během vypuknutí pandemie snížil o 40-70 procent, zatímco u maloobchodních prodejen potravin klesl jen o jednu třetinu. Jediným obchodem v Little Rock, který v tom roce zaznamenal nárůst aktivity, byla lékárna.

Neopakování roku 2008

V současné době dostaly finanční instituce, zejména banky, velký zásah a obchodují se výrazně pod jejich účetní hodnotou. Dividendové výnosy jsou ale přesto mnohem vyšší, než americké státní dluhopisy. Investoři opakují své strategie z dob velké finanční krize prodejem těchto akcií s předpokladem, že banky budou trpět – stejně jako tehdy. Domnívám se však, že bankovní systém USA je odolnější než v roce 2008, s mnohem lepší kontrolou rizik a výrazně vyšším kapitálem.

Koho čekají největší ztráty?

Většina úvěrového rizika nyní spočívá na nebankovních finančních společnostech, jako jsou společnosti private equity, venture capital, hedge fondy a pojišťovací společnosti. Tyto společnosti budou zažívat největší ztráty, zatímco banky to, jak očekávám, projdou podobným způsobem, jak se jim dařilo v době technologického rozkvětu v letech 2001/2002.

Průmysl se mezitím již začal zotavovat ze zpomalení a tohle všechno už v minulosti zažil. S tím, jak se Čína začíná vracet zpátky a znovu se tvoří zásoby, očekávám, že se průmyslová výroba v příštích šesti měsících zotaví rychleji než spotřebitelská odvětví.

A vzhledem k tomu, že více než 75 procent akcií celkově nabízí vyšší výnosy než americké státní dluhopisy – rekordně vysoké – poměry rizika/výnosu vypadají ve střednědobém horizontu příznivěji, protože vážíme ekonomický dopad viru s ohledem na velikost peněžní zásoby a fiskální odpověď. Zatímco rok 2008 je v myslích účastníků trhu stále čerstvý, tento šok se bude odehrávat odlišně, v epicentru bude spíš cestovní ruch, než banky.

Autor je portfolio manažer společnosti Fidelity International
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Fr František

    co se stane,kdy růst ekonomiky bude jen výš a výš?vidíme jen prašule……konzum…..pandemie je proti tomu nic…..
    ……..a co příroda? to nás nezajímá……..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB