Český průmysl zažívá propad

Průmyslové produkci v Česku se letos nedaří. Její nepříliš úspěšný vývoj v posledních měsících přerušil jen duben, kdy si průmyslová produkce meziměsíčně mírně polepšila. Vzrostla tehdy o 0,6 procenta, meziročně však mírně klesla o 0,4 procenta. Jak ukázala v úterý publikovaná data Českého statistického úřadu, pokles produkce v českém průmyslu pokračoval i květnu.
V květnu pokračovalo oživení produkce ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení a také produkce v potravinářském a nápojovém průmyslu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Průmyslová produkce meziročně reálně klesla o 3,2 procenta, meziměsíčně byla v květnu nižší o 2,2 procenta. Největší vliv na ni měla výroba motorových vozidel, která byla za letošní rok doposud nejslabší, navíc narazila na vyšší srovnávací základnu.

Prohloubil se také pokles ve výrobě strojů a zařízení, se slabší poptávkou se potýkala výroba zemědělských strojů a průmyslových chladicích a klimatizačních zařízení. Na druhé straně v květnu pokračovalo oživení produkce ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení a také produkce v potravinářském a nápojovém průmyslu.

O sedm procent pak meziročně vzrostla výroba a rozvod elektřiny, plynu a klimatizovaného vzduchu, i když vlivem nízké srovnávací základny. Současně meziročně drobně vzrostla hodnota nových zakázek, a to o 0,8 procenta, ačkoliv meziměsíčně byla hodnota nových zakázek nižší o tři procenta.

Shodný zájem o nové zakázky přicházel z tuzemska i zahraničí, nejvíce se dařilo výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení, které se v poslední době dostávají do popředí. Oproti loňsku vzrostly o čtvrtinu.

V květnu zaznamenala pokles také stavební produkce. Meziročně klesla o 6,8 procenta, meziměsíčně o 5,1 procenta. Současně klesla orientační hodnota vydaných stavebních povolení, a to o 9,2 procenta na 52,5 miliardy korun. Oslabení stavební výroby potvrzují i další ukazatele.

V květnu byla zahájena výstavba 2 819 bytů, což je meziročně o 18,2 procenta měně, dokončeno pak bylo 2 905 bytů, tedy o 2,1 procenta méně oproti loňsku. Češi se tak budou i nadále potýkat s nedostatečnou nabídkou českého realitního trhu, která dlouhodobě neodpovídá výši poptávky po vlastním bydlení.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB