
Zvláště v oblasti průmyslu, například automobilového, jsou patrné znaky jistého ochlazování přehřátého trhu práce. Toto ochlazování se zatím projevuje zejména úbytkem volných pracovních míst. V říjnu jich bylo „jen“ 337,5 tisíce, tedy nejméně od letošního února. Oproti rekordnímu srpnovému údaji už na tuzemském trhu práce ubylo přes 13 tisíc volných pracovních míst.
V říjnu ale obecně i tak trval stále ještě poměrně silný zájem zaměstnavatelů o nové zaměstnance, byť už nikoli napříč celou ekonomiku, ale „pouze“ v převážné většině sektorů. Nadále pokračovaly sezonní práce a zároveň ještě doznívala turistická sezóna. Zaměstnavatelé měli v říjnu největší zájem tradičně o dělníky na stavbu budov, pomocníky ve výrobě, montážní dělníky, uklízeče, řidiče kamionů, skladníky, svářeče nebo pomocné kuchaře. Tradičně velká poptávka je také po technických profesích napříč všemi obory.
V listopadu by míra nezaměstnanosti měla ještě klesnout, na úroveň 2,5 procenta. Na přelomu roku dojde jako obvykle k růstu míry nezaměstnanosti kvůli nástupu zimy a ukončování sezonních prací. Půjde však pouze o sezonní pohyby, které nemá smysl přeceňovat. Faktem je, že nezaměstnanost už v podstatě nemá kam dál klesat.
Podle aktuálních mezinárodně srovnatelných dat má ČR stále nejnižší míru nezaměstnanosti nejen mezi zeměmi Evropské unie, ale také v rámci zemí organizace OECD. Česká republiku vévodí žebříčku zemí OECD podle nejnižší míry nezaměstnanosti před Japonskem a Německem, následují Nizozemsko a Norsko.
Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)