Český zpracovatelský průmysl: Ceny klesají, zakázky také

Názor
Situace v českém zpracovatelském průmyslu se v únoru mírně zhoršila. Index nákupních manažerů (PMI index, pozn. aut.) poklesl z lednových 44,6 bodu na 44,3 bodu. České průmyslníky trápil především silnější propad nových zakázek. Za tím dle průzkumu stály dostatečné zásoby u zákazníků i vysoká inflace, která na odběratele dopadá. V důsledku nižších zakázek pak docházelo ke snižování objemu výroby.
Situace v českém zpracovatelském průmyslu se v únoru mírně zhoršila. PMI index klesl z lednových 44,6 bodu na 44,3 bodu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Zároveň je ale nutno dodat, že tempo snižování bylo nejmírnější od srpna loňského roku. I tak ale firmy pokračovaly v propouštění zaměstnanců. Propouštělo se dokonce nejrychleji od července 2020. Zhoršily se i dodavatelské lhůty. Termíny se protáhly nicméně pouze mírně. Dobrou zprávou je, že klesaly ceny vstupů. Tempo inflace bylo sice stále silné, ale nejpomalejší od září 2020.

Pozitivní také je, že optimismus zpracovatelských firem, který se týká výroby v horizontu dvanácti měsíců, rostl již druhý měsíc v řadě. To koresponduje i s vývojem ukazatelů v zahraničí a s tím, co od průmyslové výroby očekáváme my.

Rozvolňování pandemické situace v Číně, kde PMI indexy vyskočily na 52,6 bodů, naznačují oživení světové poptávky. Zároveň pokračuje pokles cen energií. V důsledku toho se lepší i předstihové indikátory v Německu a eurozóně a český zpracovatelský průmysl by je měl následovat.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lednový růst cen ve výrobním sektoru je proinflačním překvapením

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.